Az amerikai elnök tévébeszédében kijelentette: a szíriai vegyifegyver-támadás az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekeit fenyegeti. Leszögezte: az akció kihívást jelent a világ számára, egyúttal pedig Amerika szövetségeseit, így Izraelt és Jordániát fenyegeti. Azt is közölte, hogy szárazföldi akció nem lesz.
Barack Obama emellett bírálta az ENSZ Biztonsági Tanácsát amiatt, hogy a testület „képtelen volt választ adni a nemzetközi normák egyértelmű megsértésére”. Az amerikai elnök hangsúlyozta: nála jobban „senki nem fáradt bele a háborúzásba”, de az Egyesült Államoknak készen kell állnia a nemzetközi normák védelmére. Márpedig ha vegyi fegyverek használata nem von maga után következményeket, akkor az azt az üzenetet küldi, hogy a nemzetközi normáknak nincs jelentőségük – mondta Obama.
„Az Egyesült Államoknak a világban betöltött vezető szerepe részeként kötelessége felelősségre vonni a vegyi fegyvereket bevető államokat” – közölte az elnök. „A világban sokan érzik úgy, hogy valamit tenni kell a szíriai helyzettel kapcsolatban, de senki sem hajlandó cselekedni” – mondta Obama.
Mindeközben az Egyesült Államok arra kérte a magyar kormányt, hogy ítélje el a szír kormányt a vegyi fegyverek használata miatt – közölte az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége. A magyar Külügyminisztérium reagálásban tudatta: Magyarország szövetségeseivel szorosan egyeztetve alakítja ki és képviseli álláspontját Szíria ügyében.
Kaleta Gábor, a tárca sajtófőosztályának vezetője emlékeztetett arra, hogy Magyarország korábban megszakította a diplomáciai kapcsolatokat az Aszad-rezsimmel, amelyet nem ismer el Szíria törvényes képviselőjének. Magyarország a legkövetkezetesebben és a leghatározottabban elítéli a vegyi fegyverek használatát – ismertette a magyar álláspontot a sajtófőnök.
Az Egyesült Államok elnöke azután szólalt meg, hogy külügyminisztere, John Kerry közölte, Washington „nagyon biztos benne”, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök erői vegyi fegyvereket vetettek be a felkelőkkel szemben Damaszkusz környékén. Kerry egyúttal bejelentette, konzultációra hívják a szíriai kérdésben az amerikai népet és a kongresszust. A külügyminiszter arról is beszélt, hogy a vegyifegyver-támadásokban 1429 ember, köztük 426 gyerek halt meg.
Barack Obama amerikai elnök pénteken telefonos megbeszélést folytatott David Cameron brit miniszterelnökkel és Francois Hollande francia elnökkel a szíriai helyzetről.
A Fehér Ház közleménye szerint Obama Cameronnal egyetértett abban, hogy a vegyifegyver-támadások nem elfogadhatók és nem tolerálhatók.
Az amerikai–francia tárgyalásról beszámoló kommüniké pedig úgy fogalmazott: Obama és Hollande között egyetértés volt abban, hogy „a nemzetközi közösség nem tűrheti a vegyi fegyverek alkalmazását, hogy felelősségre kell vonnia a (szíriai) rezsimet, és erőteljes üzenetet kell küldenie, hogy a vegyi fegyverek alkalmazása elfogadhatatlan”.
Francia közlés szerint Hollande az Obamával folytatott háromnegyed órás egyeztetés során emlékeztetett Párizs azon eltökéltségére, hogy reagáljon erre az incidensre, és ne hagyja büntetlenül ezeket a bűnöket. A tájékoztatás arra is kitért, hogy a francia államfő ugyanilyen eltökéltséget érzett Obama részéről.
A NATO-nak nem áll szándékéban részt venni egy Szíria elleni katonai akcióban – jelentette ki pénteken Anders Fogh Rasmussen. A szervezet főtitkára korábban már elítélte a múlt szerdán Damaszkusz körzetében végrehajtott vegyifegyver-támadást, de első ízben jelentette ki határozottan, hogy az atlanti szövetség nem vesz részt egy esetleges megtorló akcióban. Rasmussen nyilatkozatában hangoztatta: a szervezet részvétele csak akkor jöhet szóba, ha a NATO-tag Törökországot Szíria részéről támadás érné.
Kanada is azt közölte, meggyőződése ugyan, hogy az Aszad-rezsim áll az augusztus 21-i damaszkuszi gáztámadás mögött, de nem szándékozik részt venni egy Szíria elleni esetleges katonai akcióban. Ezt Stephen Harper, a miniszterelnök szóvivője jelentette ki Ottawában. Harper azt is közölte, hogy nem tervezik a parlament összehívását a szíriai helyzet megvitatására.
Befejezték helyszíni vizsgálódásukat az ENSZ vegyifegyver-szakértői Szíriában, és hamarosan elhagyják az országot – közölte a világszervezet szóvivője. A tervek szerint a szakértők a későbbiekben még visszatérnek Szíriába, hogy újabb mintákat gyűjtsenek további állítólagos gáztámadások helyszínein – tette hozzá Martin Nesirky szóvivő.
Nem lelkesednek a szíriai beavatkozásért az amerikai lapok, de akik támogatják, azok szerint legalább rendesen kellene csinálni – nem úgy, ahogy Obama akarja, míg a britek a birodalmi képzelgések végéről beszélnek a tegnapi, távolmaradást pártoló szavazás kapcsán – olvassa el az mno.hu lapszemléjét.