A világszervezet vezetője sajtónyilatkozatban közölte, hogy a szíriai kormánnyal kötött megállapodás értelmében a szakértői csoport az adott helyszíneken két héten át vizsgálhatja a vegyi fegyverek állítólagos alkalmazását. A kéthetes megbízatás ugyanakkor kölcsönös megegyezéssel meghosszabbítható – állt a nyilatkozatban, amely szerint a szakértők három helyszínen vizsgálódhatnak.
A világszervezet szóvivője mindehhez azt fűzte hozzá: Ban Ki Mun főtitkár meggyőződése, hogy a helyszíni ellenőrzés hatékony elrettentés lehet a vegyi fegyverek alkalmazásától.
Az ellenőrzésről a múlt hónap végén jött létre előzetes megállapodás az ENSZ és a szíriai kormány között. A napokban azonban olyan értesülések láttak napvilágot, amelyek szerint nézeteltérések fékezték az ENSZ-ellenőrök munkájának eredetileg már e hét végére tervezett megkezdését. Eszerint az Ake Sellström svéd tudós vezette csoport a damaszkuszi kormánytól állítólag nem kapta meg a szükséges biztosítékokat arra vonatkozóan, hogy felkeresheti azokat az előre kijelölt helyszíneket, ahol a gyanú szerint a kormányerők vagy a felkelők az elmúlt időszakban vegyi fegyvereket vetettek be.
Az ENSZ 13 olyan összecsapásról tud, amelyek során vegyi fegyvert használhattak, amivel a harcokban részt vevő felek – a szíriai hadsereg és az ellenük harcoló fegyveres lázadók – egymást vádolják. A nemzetközi közösség nem egységes a kérdésben. Az Egyesült Államok szerint bizonyítékok vannak arra, hogy a szíriai kormány vegyi fegyvereket használt, és hasonló állításokat hangoztatott a brit és a francia kormány is. Orosz szakértők szerint ugyanakkor a lázadók vetettek be vegyi fegyvert a márciusi aleppói összecsapások során.
Bassár el-Aszad szíriai elnök kormánya korábban határozottan megtagadta az ENSZ-képviselőktől, hogy az ország területén vizsgálódjanak, kivéve az Aleppó tartomány nyugati részén fekvő Hán el-Asszal várost. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár korábban viszont ragaszkodott ahhoz, hogy legalább még egy városban, Homszban is vizsgálják ki, hogy használtak-e vegyi fegyvert.