Négy éve és négy hónapja megsértik polgári jogait – mondta. „Ártatlan vagyok, de ennek ellenére folytatódik az igazságtalanság, a kormány politikai kampány céljára használ fel engem, csorbát ejt az emberi méltóságomon. ( ) Egy demokratikus kormány bírósága független és döntéseket hoz, s ez az, amit itt nem látni” – idézte Tóásót a La Razón című fővárosi újság.
A vádlott felpanaszolta, hogy kérte a bolíviai kormányt: folytassanak le nemzetközi vizsgálatot az ügyében, de ez nem halad előre. Nem fogadták el annak az igazságügyi orvostani vizsgálatnak az eredményét sem, amelyet Magyarországon végeztek el – emlékeztetett.
A Sucréban megjelenő Correo del Sur kiemelte, hogy Sixto Fernández bíró elutasította a védelem kérését, hogy biztosítsanak professzionális szintű tolmácsolást, mert nyilvánvalóvá váltak a hatósági fordító „bizonytalanságai” azóta, hogy Tóásó két hónapja megkezdte a vallomástételt. A vádlott az elutasítást felvette sérelmei jegyzékére – írta a lap. A terrorizmussal és szeparatizmussal vádolt 39 személy pere helyi idő szerint szerdán folytatódik.
Az ügy akkor robbant ki, amikor bolíviai kommandósok 2009. április 16-án hajnalban a helyi ellenzék fellegvárának számító Santa Cruz város Las Américas nevű szállodájában lelőtték a bolíviai születésű, bolíviai–magyar–horvát állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról való Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. A horvát–bolíviai állampolgár Mario Tadicot, valamint a román és magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Elődöt letartóztatták.
A férfi érdekében Győri Enikő, a Külügyminisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkára is fellépett. A tárca már korábban is kérte Tóásó szabadlábra helyezését.