A CIA fegyvereivel irtják a keresztényeket?

Lapértesülés szerint az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) megkezdte a fegyverek szállítását a szíriai felkelőknek, akik egyébként előszeretettel támadnak ősi keresztény közösségeket.

KG
2013. 09. 12. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A The Washington Post című amerikai napilap internetes kiadásában amerikai illetékesekre és szíriai forrásokra hivatkozva azt írta csütörtökön, hogy a CIA két hete kezdte meg a könnyű lőfegyverek és lőszerek szállítását a felkelőknek. A lap rámutat arra, hogy az Obama-kormányzat hónapokon át halogatta a döntést, és a fegyverszállítások megkezdése nagyobb szerepvállalást jelent az Egyesült Államok részéről a szíriai polgárháborúban.

A hadianyagokkal az Egyesült Államok a Szelím Idrísz tábornok irányítása alatt harcoló felkelőket akarja megerősíteni. Idrísz a nyugati országok által támogatott mérsékelt ellenzéki ernyőszervezet, a Szíriai Nemzeti Koalíció (SZNK) legfelső katonai tanácsának vezetője.

A harcoló csapatok megerősítése mellett a külügyminisztérium által szállított eszközökkel a különböző felkelőcsoportok közti összetartást is javítani akarja Washington. „(A támogatás) nemcsak egy hatékonyabb haderőhöz fog vezetni, hanem erősíti a (SZNK) képességét, hogy összetartsa a koalícióban részt vevő csoportokat” – közölte a lappal Mark S. Ward, a külügyminisztérium tanácsadója.

Az amerikai kormány már hónapokkal ezelőtt megígérte, hogy támogatást fog nyújtani a felkelőknek, de a terv komoly akadályokba ütközött. Egyrészt logisztikai kihívást jelentett a segélynek a polgárháború dúlta közel-keleti országba való eljuttatása, másrészt amerikai döntéshozók attól tartottak, hogy az eszközök az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel is kapcsolatban álló iszlamista felkelők kezébe juthatnak.

Számos amerikai törvényhozó korábban élesen bírálta a kormányt a késlekedésért, és egyesek mindaddig nem voltak hajlandók támogatni a Barack Obama amerikai elnök által kongresszusi szavazásra bocsátott Szíria elleni katonai csapást, amíg a kabinet nem növeli a felkelőknek nyújtott támogatás mértékét.

Juvál Steinic, a nemzetközi kapcsolatok és a hírszerzés minisztere óvatosan bizakodott, és támogatását fejezte ki a szíriai vegyi fegyverek nemzetközi megsemmisítésével kapcsolatban az izraeli katonai rádióban csütörtök reggel. A tervvel kapcsolatban hivatalos izraeli kormányálláspont még nem hangzott el. Steinic – aki Benjámin Netanjahu miniszterelnök közeli bizalmasa, előző kormányának pénzügyminisztere – úgy véli, megoldást jelenthet, ha Moszkva garantálja, hogy Szíria megtisztul a vegyi fegyverektől. Steinic megjegyzései arra utaltak, hogy a fegyverek gyorsabb leszerelése érdekében a vegyi arzenál külföldre szállítását támogatja. (MTI)

Obama korábban ellenezte, hogy fegyverekkel támogassák Aszad ellenzékét, és ezzel konfliktusba is került a Pentagonnal és a külügyminisztériummal – írta a Die Welt, amely szerint az amerikai elnök azért akarta távol tartani az Egyesült Államokat a szíriai polgárháborútól, mert attól tartott, hogy Afganisztán és Irak után egy újabb költséges és kiszámíthatatlan háborút kell kezdeni, az ellenzéknek szállítandó fegyverek pedig radikális iszlamistákhoz kerülhetnek.

A német lap arról cikkezett, hogy a vegyifegyver-támadás megváltoztatta a helyzetet. Obama a beavatkozást kezdte sürgetni. A vegyi fegyverek nemzetközi ellenőrzésére irányuló új kezdeményezés révén viszont elkerülhető lehet a háború. Ismert, Szíria rábólintott a tervre. A lap arról is írt, hogy Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter ötlete volt, hogy helyezzék nemzetközi felügyelet alá a szíriai kormány vegyi fegyvereit

Időközben az amerikai törvényhozás felsőházának tagjai arról állapodtak meg, hogy a szenátus a jövő héten megkezdheti a szavazást a katonai csapás jóváhagyásáról, ha kudarcot vall a szíriai vegyi fegyverek nemzetközi ellenőrzés alá vonására és megsemmisítésére irányuló diplomáciai kísérlet.

Az amerikai Huffington Post szerint Obama nem akar háborút, de „el kell adnia a terméket”, figyelmen kívül hagyva az amerikai és a nemzetközi közvéleményt is, mert „a fegyverlobbi pisztolyt tart az elnök fejéhez” – a szerző hozzáteszi: az elmúlt 50 évben az amerikai elnökök pártállásuktól függetlenül kénytelenek voltak engedni a fegyvergyártók akaratának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.