A lengyelek miatt maradt el az Obama-csapás

A lengyel külügyminiszter forgatókönyvének köszönhető, hogy az USA nem kezdte rakétákkal lőni Szíriát.

LM
2013. 09. 11. 21:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A beszámoló szerint a lengyel külügyminiszter abból indult ki, hogy a szíriai hadsereg szovjet gyártmányú vegyi fegyverekkel szerelkezett fel, Oroszország pedig kitart a damaszkuszi rezsim mellett és elutasítja a katonai beavatkozás gondolatát, ezért a moszkvai vezetés alkalmas lehet arra, hogy átvegye az ellenőrzést az arzenál felett, és ezzel elkerülhető lehet a katonai csapás.

 

Erről beszélt Sikorski a Le Monde című francia lapban augusztus 29-én megjelent interjúban is, amelyben kifejtette: megváltozna a háború kitörésével fenyegető helyzet, ha Oroszország kinyilvánítaná hajlandóságát a szíriai vegyi fegyverek felügyeletére. Ugyancsak augusztus 29-én Sikorski telefonon elmondta John Kerry amerikai külügyminiszternek azt a javaslatát, amely szerint ultimátumot kellene adni az szíriai kormánynak, hogy 30 napon belül helyezze nemzetközi felügyelet alá vegyifegyver-arzenálját, és az ellenőrzésében részt kellene vennie Oroszországnak. Másnap Sikorski egy Twitter-bejegyzésében azt írta, hogy Oroszország „valószínűleg megakadályozhat egy háborút, ha átvenné a szíriai vegyifegyver-arzenál felügyeletét, amelyet a Szovjetunió épített fel”..

 

Újabb egy nap elteltével, augusztus 31-én Vilniusban, az EU külügyminiszterei és John Kerry találkozóján Sikorski ismét kifejtette az elképzelést az amerikai diplomácia vezetőjének. A megbeszélésen részt vett Elmar Brok, az Európai Parlament külügyi bizottságának vezetője, az Európai Néppárt (EPP) frakciójának tagja is.

 

A vegyi fegyverek nemzetközi ellenőrzése orosz közreműködéssel ekkor már nem csupán egy ötlet volt, hanem egy koncepció, amelyet az EPP-hez tartozó valamennyi uniós külügyminiszter támogatott, és Sikorski nemcsak a saját nevében, hanem a néppárti külügyminiszterek képviseletében igyekezett meggyőzni amerikai partnerét – írta a Die Welt.

 

Kerry „retorikai érvelését” azért pontosítani kellett

Ezt az elképzelést vette át szeptember 9-én John Kerry, amikor Londonban sajtótájékoztatón újságírói kérdésre azt mondta: Bassár el-Aszad szíriai elnök megelőzheti a katonai csapást, ehhez az szükséges, hogy a szíriai kormány vegyifegyver-arzenáljának „minden egyes darabját” beszolgáltassa a nemzetközi közösségnek „a következő egy hétben”, lehetővé téve a teljes leltárt. Hozzátette ugyanakkor: nem számít arra, hogy Aszad ezt megteszi.

 

Kerry nyilatkozata után a Fehér Ház egy közleményben pontosította Kerry szavait, kifejtve, nem ultimátumról van szó, hanem „retorikai érvelésről”, amellyel a külügyminiszter azt kívánta érzékeltetni, hogy az Aszad-rezsim megbízhatatlan.

 

Néhány órával Kerry nyilatkozata után viszont Szergej Lavrov orosz külügyminiszter felszólította a szíriai vezetést, hogy a nyugati katonai beavatkozás elkerülése céljából helyezze nemzetközi felügyelet alá vegyifegyver-arzenálját, és jelezte, Moszkva kész részt venni az ellenőrzésben.

 

Ez a fejlemény csökkentette az amerikai katonai csapás valószínűségét, holott korábban Barack Obama elnök a beavatkozást sürgette. Ugyanakkor valószínűleg nem neheztel külügyminiszterére az ügyetlennek minősített londoni megjegyzése miatt, hiszen eredetileg nem akarta belekeverni országát a szíriai polgárháborúba – véli a lap. Ismert, Szíria rábólintott a tervre.

Obama azt is ellenezte, hogy fegyverekkel támogassák Aszad ellenzékét, és ezzel konfliktusba is került a Pentagonnal és a külügyminisztériummal – írta a Die Welt, amely szerint Obama azért akarta távol tartani az Egyesült Államokat a szíriai polgárháborútól, mert attól tartott, hogy Afganisztán és Irak után egy újabb költséges és kiszámíthatatlan háborút kell kezdeni, az ellenzéknek szállítandó fegyverek pedig radikális iszlamistákhoz kerülhetnek.

 

A vegyifegyver-támadás megváltoztatta a helyzetet. Obama a beavatkozást kezdte sürgetni, mert attól tartott, hogy ha nem torolják meg a vegyi fegyverek bevetését, akkor az iráni vezetés úgy vélheti, szabad az út az atomprogramja további fejlesztéséhez. A vegyi fegyverek nemzetközi ellenőrzésére irányuló új kezdeményezés révén viszont elkerülhető lehet a háború – írta a Die Welt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.