Berlusconi-ügy: „Megkezdődött a visszaszámlálás”

Az olasz parlament felsőházának mentelmi jogi bizottsága szerdán határoz arról, milyen ütemezés szerint akarja megvitatni Silvio Berlusconi szenátori mandátumának ügyét.

GM
2013. 09. 04. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyszerű kérdés alapvető fontosságú. Elárulja ugyanis, hogy a bizottság mennyi időt, vagyis mekkora jelentőséget szán Berlusconi ügyének. „Gyorsan fogunk dönteni” – mondta Dario Stefano, a bizottság elnöke, a Baloldal Környezet Szabadság (Sel) nevű párt politikusa. Elemzők szerint viszont a bizottság munkája akár hetekig is elhúzódhat.

A szeptember 9-i ülésen még nem születik döntés Berlusconi mentelmi jogáról. Jövő hétfőn elsőként Andrea Augello, a jobbközép Szabadság Népe (PdL) szenátora szólal fel Berlusconi védelmében, azt szorgalmazva, hogy a bizottság előtt az alkotmánybíróság mondjon véleményt Berlusconi mentelmi jogának kérdésében. Ha a bizottság nem fogadja el Augello javaslatát, az elnök ellenvéleményt kérhet, ami további tíz napot vehet igénybe. Az sem kizárt, hogy a bizottság Berlusconinak is lehetőséget ad a személyes védekezésre.

Berlusconi augusztus 28-án levélben jelezte a szenátus mentelmi bizottságának, hogy az alkotmánybírósághoz és az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul jogorvoslatért a semmítőszék augusztus 1-jei jogerős ítéletével szemben, amely a Mediaset-perben adócsalásért egy év letöltendő börtönre ítélte őt. (A vád szerint Berlusconi cége, a Fininvest családi holdingba tartozó Mediaset televíziós csoport a 90-es évek közepétől a ténylegesnél magasabb árat tüntetett fel filmek sugárzási jogának a megvételekor, és az így fennmaradó tetemes összegeket – több tízmillió eurót – adóparadicsomokban nyitott bankszámlákra utalta át.)

Berlusconi alkotmányellenesnek tartja mentelmi jogának visszavonását is. Ezt egy tavalyi törvény írja elő, melynek azonban Berlusconi szerint az őt érintő tíz évvel ezelőtti bűncselekmény esetében nem lehet visszaható hatálya. Ennek alátámasztására Berlusconi hat olasz jogász véleményét továbbította a mentelmi bizottságnak.

A bizottság szerdai ülése előtt ismét feszült lett a belpolitikai helyzet. Angelino Alfano belügyminiszter, PdL-főtitkár azt kérte a koalíciós partner balközép Demokrata Párttól (PD), hogy még a mentelmi bizottság ülése előtt foglaljon állást az alkotmányosság kérdésében. Renato Schifani, a PdL szenátusi frakcióvezetője kijelentette, hogy a bizottság tagjait újakkal kell helyettesíteni, és ha az „politikai döntést hoz, a PdL–PD kormányzása véget érhet”. Az indulatokat Annamaria Cancellieri igazságügy-miniszter igyekezett csillapítani, hangsúlyozva, hogy az alkotmányosság kérdésére érdemes lenne időt szánni.

„Megkezdődött a visszaszámlálás” – írta a Corriere della Sera. A konzervatív olasz napilap értesülései szerint „vészhelyzet” esetén Berlusconi számára a politikus-vállalkozó gyermekei nyújthatnának be kegyelmi kérvényt az államfőnek. „Mindenki számára jelentős órák ezek” – vélte a Berlusconi család birtokában lévő Il Giornale. A napilapban kedden közölt felmérés szerint Berlusconi politikai bukása a PdL bukásával lenne egyenlő, mivel ő maga a párt szavazatainak felét biztosítja. „A PD Berlusconival együtt a jobbközépet is el akarja söpörni” – jegyezte meg az Il Giornale.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.