„Úgy gondolom, annak ellenére, hogy számos nézetkülönbség áll fenn köztünk, van arra mód, hogy fontos szerepet játsszon az ügyben – nyilatkozott Obama orosz kollégája szerepéről a szíriai vegyi fegyverek ügyének megoldásával kapcsolatban. – Ezért üdvözlöm a szerepvállalását. Üdvözlöm, hogy kijelentette: »magamra veszem majd annak felelősségét, hogy nyomást gyakorolok védencemre, az Aszad-rezsimre, hogy az megoldást keressen a vegyi fegyverek ügyére«.” Az amerikai elnök visszautasította azokat a vádakat, amelyek a szíriai válság kezelésével kapcsolatban érték.
A Reuters hírügynökség és az Ipsos közvélemény-kutató intézet közös, a héten nyilvánosságra hozott felmérése szerint az amerikaiak mindössze 35 százaléka elégedett azzal, ahogy Obama a szíriai válságot kezeli. Az elnök ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, éppen az általa megtett lépések vezettek el oda, hogy Szíria beismerte: rendelkezik vegyi fegyverekkel, és hogy éppen a legfőbb szövetségese, Moszkva gyakorol nyomást Damaszkuszra ezek feladása érdekében.
Az ABC televíziónak nyilatkozó Barack Obama első ízben ismerte el, hogy kapcsolatba lépett Haszan Róhánival. A két elnök azonban nem beszélt egymással. Az Egyesült Államok első embere egyúttal figyelmeztetett: az, hogy vonakodik csapást mérni Szíriára, nem csökkenti annak a fenyegetésnek az érvényességét, miszerint az USA kész erőt alkalmazni annak érdekében, hogy megakadályozza Irán atomhatalommá válását.
„Úgy gondolom, az irániak megértik, hogy a nukleáris kérdés sokkal fontosabb számunkra, mint a vegyi fegyvereké” – hangoztatta Obama. Kijelentette, hogy az a fenyegetés, amelyet egy nukleáris Irán jelentene Izraelre nézve, sokkal fontosabb az amerikai érdekek szempontjából. Úgy vélekedett, hogy az irániak megértették: az tény, hogy az amerikaiak nem támadták meg Szíriát, nem jelenti azt, hogy nem mérnének csapást a perzsa államra.
Az Egyesült Államok többször kilátásba helyezte, hogy megtámadja Iránt, ha a diplomáciai erőfeszítések és szankciók nem térítik el az iszlám köztársaságot attól, hogy nukleáris fegyverek előállítására törekedjen. Teherán váltig tagadja, hogy nukleáris programja katonai célú lenne.
Mint arról korábban beszámoltunk, az Egyesült Államok és Oroszország keretmegállapodást fogadott el a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítéséről szeptember 14-én Genfben. Szíria volt washingtoni nagykövete, aki a nyugati sajtó által felnagyított színjátéknak tartja az USA bizonyítékait, az ellenzéki csoportokat tette felelőssé a gáztámadásért.
A szír hadsereg gépei légicsapást hajtottak végre a főváros lázadók kezén lévő külterületei ellen. Ugyancsak harci repülőgépek támogatták a szárazföldi erők hadműveleteit a keresztény Maalúlában. A települést még szeptember 8-án foglalták el a felkelők és a szélsőséges szunnita an-Núszra Front fegyveresei. Három nappal később a kormányerők ellentámadásba lendültek, azóta nagy erőkkel próbálják kiszorítani a lázadókat a faluból.