Megfigyelés: vizsgálatot kezd a brazil parlament

Vizsgálatot kezdett a brazil parlament annak nyomán, hogy értesülések szerint az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) megfigyelte Dilma Rousseff brazil elnök és Enrique Pena Nieto mexikói államfő korábbi kommunikációját.

2013. 09. 04. 6:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szenátus helyi idő szerint kedden bizottságot állított fel, amely első intézkedésként elrendelte a Rio de Janeiróban élő Glenn Greenwald újságíró és élettársa rendőri védelem alá helyezését. Greenwald tárta fel a The Guardian című brit lapban az NSA által végzett titkos adatgyűjtés részleteit, amelyeket a szervezetnek korábban dolgozó Edward Snowden szivárogtatott ki. A testület szóvivője arra emlékeztetett, hogy Greenwald lakásába betörtek, élettársát pedig a közelmúltban a londoni repülőtéren órákon keresztül zaklatták.

A Globo tévé egy 2012. júniusi iratot mutatott be, amelyet Edward Snowden amerikai informatikus szivárogtatott ki. Ebben az NSA igyekszik „jobban megérteni Rousseff és munkatársai kommunikációját” egy olyan program révén, amely lehetővé teszi a hozzáférést minden olyan tartalomhoz, amelyet az elnök asszony felkeresett a világhálón. „Ha e tények beigazolódnak, az elfogadhatatlan helyzetet jelentene, országunk szuverenitása elleni nyílt támadásnak lenne minősíthető” – jelentette ki a leleplezés nyomán José Eduardo Cardozo igazságügyi miniszter.

Az amerikai hírszerző szolgálatok 2011-ben 231 titkos offenzív kiberműveletet hajtottak végre – közölte szombati számában a birtokába jutott titkos dokumentumokra és szakértői állásfoglalásokra hivatkozva a The Washington Post. A lap közlésének alapjául az a titkosított hírszerzési költségvetés szolgál, amelyet Edward Snowden, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség Moszkvába szökött volt külsős informatikusa szivárogtatott ki.

A hírszerzésnek 52,6 milliárd dollár áll rendelkezésére a 2013-as költségvetési évben, ami eddig is köztudott volt. Az viszont nem, hogy ezt az összeget hogyan osztják fel a több mint százhétezer embert foglalkoztató 16 hírszerzési szervezet között. A Snowden által átadott 178 oldalas dokumentumból a The Washington Post csak 17 oldalt ismertetett, eleget téve a hatóság kérésének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.