Nincs váltóhangulat, Merkel maradhat

Több a bizonytalansági tényező, de Angela Merkel minden bizonnyal kancellár marad – mondta Kiss J. László egyetemi tanár, a Külügyi Szemle főszerkesztője.

TK
2013. 09. 18. 12:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Külügyi Intézet szakértője a választások kimenetelével kapcsolatban három bizonytalansági tényezőt említett. Kérdésesnek nevezte, hogy a keresztény pártok, a CDU és a CSU koalíciós partnere, a szabad demokrata FDP országosan átlépi-e a parlamenti bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt. A párt vasárnap Bajorországban mindössze 3,2 százalékot szerzett, és kiesett a törvényhozásból.

A másik bizonytalansági tényező az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű euróellenes párt, amely a felmérések szerint országosan már 4 százalékon áll. Az AfD és a kancellár vezette CDU szavazói között sok az átfedés. Amennyiben az FDP nem jut be a Bundestagba, az AfD viszont igen, az a konzervatívokat gyengítheti. A párt támogatottságának növekedése azt jelzi, hogy a válság következtében Németországban is erősödik az eurókritikus szavazóréteg.

Harmadik bizonytalansági tényezőként Kiss J. László a részvételt nevezte meg, amely a legutóbbi országos választásokon csökkent. Ez a tendencia a kis pártoknak kedvez – mutatott rá a szakértő, ugyanakkor úgy ítélte meg, hogy Németországban nincs politikai „váltóhangulat”.

A kancellár változatlan népszerűségét Kiss J. László azzal magyarázta, hogy Angela Merkel képes látszólag egymást kizáró szempontokat egyesíteni személyiségében, illetve tevékenységében, ami nézete szerint a nagy politikusokat jellemzi. Emlékeztetett arra, hogy a természettudós, protestáns Angela Merkel 1954-ben az akkori NSZK-ban született, de már az egykori NDK-ban nőtt fel, ott szocializálódott, később pedig már az egyesült Németország kancellárja lett. 2005-ben egy baloldali párttal lépett koalícióra, most pedig egy jobboldali koalíció élén áll, azaz „mind a két oldalon” van tapasztalata.

Kiss J. László szerint Merkelre jellemző, hogy kerüli a konfrontációt, az ellenfél szociáldemokraták szavazóit inkább a passzivitás irányába igyekszik terelni. A népszerűség okaként említette azt is, hogy az emberek úgy gondolják, a kancellár éppen olyan, mint ők. Számukra Merkel az egyszerű embert testesíti meg, ami erőteljesen eltér a szociáldemokrata riválisáról, Peer Steinbrückról alkotott képtől.

A kancellár eddigi kormányzásának legnagyobb sikere a szakértő szerint az, hogy az ország a válságban megerősödött. Soha nem volt még ennyi az adóbevétel, és soha nem volt még olyan magas a foglalkoztatottak száma, mint most. Merkel európai válságkezelő tevékenységével kapcsolatban úgy vélekedett, hogy teljes sikerről nem lehet beszélni, hiszen a válság még nem ért véget. Az azonban elmondható, hogy nem adta fel a német érdekeket, ugyanakkor a szolidaritásban is az élen járt.

Kiss J. László szerint a következő parlamenti ciklusban már egy új Európa-politika kerül előtérbe. Merkel korábbi álláspontja az volt, hogy az Európai Unió minden bajára a több Európa, a több Brüsszel jelent megoldást. A kampányban viszont már úgy fogalmazott, hogy a több Európa nem feltétlenül több Brüsszelt jelent, hanem az államok közötti mind hatékonyabb együttműködést. Kijelentette, hogy egyes területeken bizonyos hatásköröket vissza lehet adni a tagállamoknak.

A német kül-, illetve Európa-politikában Kiss J. László szerint a jövőben nagy változásokkal nem kell számolni. Az euróválsággal kapcsolatban lehetnek ugyan apró módosulások, a mentőcsomagokat azonban a szociáldemokraták is megszavazták. A nemzetközi kötelezettségvállalásokat illetően pedig – korábban Líbia, most pedig Szíria esetében – a két nagy párt lényegében egyetértett abban, hogy Németország katonai akcióban nem vesz részt.

A német–magyar kapcsolatokról szólva a szakértő utalt arra: vannak olyan vélemények, hogy a szociáldemokraták hatalomra kerülése esetén sokkal rosszabb lehet a kétoldalú viszony a mostaninál. Kiss J. László úgy vélekedett, hogy bárki van is hatalmon, a Németországhoz fűződő jó viszony Magyarország számára „államérdek”. Németország a magyar gazdaság stabilitásában, a gazdaság biztonságában kulcsfontosságú szerepet tölt be. A jó együttműködés elengedhetetlen. „Nem hiszem, hogy ha Németországban politikai változás lenne, a kapcsolatok gyökeresen megváltoznának” – mondta, hozzátéve: nem tartja reálisnak azokat a forgatókönyveket, amelyek „drámai fordulat” lehetőségéről beszélnek.

A hangsúly a folytonosságon, a stabilitáson marad, és vannak olyan geopolitikai, geoökonómiai érdekek is, amelyek Németország számára Magyarországgal kapcsolatban a folyamatosságot követelik meg – jelentette ki az MTI -nek nyilatkozva Kiss J. László, aki szerint Angela Merkel vagy a jelenlegi, vagy egy nagykoalíció élén vezeti majd tovább Németországot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.