Obama hatalmas „offenzívát” indít a szíriai vérontásért

„Konzultációs offenzívát” indít az amerikai elnök annak érdekében, hogy megszerezze a kongresszus támogatását a Szíria elleni amerikai katonai akcióhoz.

PR
2013. 09. 08. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A The New York Times című amerikai lap értékelése szerint az elnök által indított offenzívák között ez lesz a legnagyobb azóta, hogy Obama 2009-ben hasonló intenzitású akciósorozatot indított egészségügyi programja kongresszusi elfogadtatásának az érdekében.

Obama hétfőn hat televíziós adónak fog interjút adni, majd helyi idő szerint kedd este a Fehér Ház ovális irodájából fog a nemzethez fordulni. Eközben pedig az elnök és biztonsági kérdésekkel foglalkozó csapata folytatja a kongresszusi tagokkal zárt ajtók mögött kezdett háttérbeszélgetések, illetve telefonos konzultációk sorozatát is.

A hétvégén John Kerry amerikai külügyminiszter részt vett az európai uniós külügyminiszterek találkozóján, melynek végén „világos és határozott” választ sürgettek a külügyminiszterek amiatt, hogy Szíriában vegyi fegyvert vetettek be. Így az amerikai politikus elégedetten távozhatott Vilniusból.

Sajtóhírek szerint egyelőre úgy tűnik, hogy a képviselőházban komoly az ellenállás az amerikai katonai beavatkozással kapcsolatban, hiszen eddig már 218 képviselő adta tudtul, hogy a katonai akció ellen fog szavazni, illetve hajlik az elutasításra. A jóváhagyáshoz vagy az elutasításhoz 217 szavazat szükséges.

Damaszkuszban is több száz keresztény imádkozott szombaton Ferenc pápa felhívására a szíriai békéért és az esetleges amerikai katonai beavatkozás ellen.

 

A katolikus egyházfő böjt- és imanapot hirdetett meg erre a napra az egész világon. A római Szent Péter téren mintegy 100 ezer ember gyűlt össze, s szerte a világon is sokan csatlakoztak hozzá. Magyarországon is számos helyszínen imádkoztak a békéért.

A szenátust illetően ugyan jobbak az elnök esélyei, de itt is van mitől tartania. A szenátus és a képviselőház tagjai hétfőn térnek vissza Washingtonba nyári szabadságukról. A szenátus már a jövő héten szavazhat a Bassár el-Aszad rendszere elleni korlátozott katonai csapásról, azonban az még nem világos, hogyan néz ki a képviselőház napirendje.

A szíriai felkelők elfoglalták a keresztények lakta Maalúla települést, az éjszaka folyamán vívott heves harcok után a kormányerők visszavonultak a Damaszkusztól nem messze található helységből – közölte vasárnap egy nem kormányzati szervezet.

A harcokban a lázadók oldalán tizenheten meghaltak és több mint százan megsebesültek. A kormányerők és támogatóik vesztesége több tucat halott, illetve sebesült – tudta meg az AFP hírügynökség Rámi Abdel Rahmántól, az emberi jogok szíriai megfigyelőcsoportjának igazgatójától. A kormánycsapatok távozásának és a lázadók bevonulásának hírét megerősítette egy helyi lakos is. Közlése szerint vasárnap délelőtt nyugalom honolt a városban.

A Damaszkusztól 55 kilométerre északra fekvő Maalúla az egyik legjelentősebb keresztény város Szíriában, lakossága a Krisztus által is használt arámi (arameus) nyelvet beszéli.

Egy német lap szerint lehallgatási adatok azt valószínűsítik, hogy nem Bassár el-Aszad elnök engedélyezte vegyi fegyver bevetését Szíriában, ahol a kormányerők egyes parancsnokai már hónapok óta kérték a mérges gáz bevetésének engedélyezését az elnöki palotától.

A Bild am Sonntag című lap legfrissebb számában biztonsági kérdésekkel foglalkozó német körökre hivatkozva arról adott hírt, hogy a szíriai partok közelében cirkál a német flotta Oker nevű kémhajója, amelynek – rádióbeszélgetések lehallgatásai alapján szerzett – adatai azt mutatják, hogy egyes szíriai dandár- és brigádparancsnokok már 4 hónapja kérték vegyi fegyver bevetésének az engedélyezését az elnöki palotától. A kérést mindig visszautasították, és valószínűleg nem Bassár el-Aszad elnök engedélyezte a mérges gáz augusztus 21-ei bevetését, amelynek következtében több mint 1400-an haltak meg.

A lap emlékeztetett arra, hogy Angela Merkel német kancellár az amerikai katonai beavatkozásról döntő washingtoni kongresszusi szavazás előtt a szíriai válság politikai megoldása mellett foglalt állást. Kifejtette, garantálni kell, hogy ne ismétlődhessen meg a tömegpusztító vegyi fegyver bevetése, és hogy felelősségre vonják a bűnösöket.

A washingtoni kormány által hitelesnek tartott videofelvételeket mutatott be szombaton a CNN hírtévé az augusztus 21-i szíriai vegyi támadás áldozatairól. A megrázó képeken földön fekvő, rángatózó emberek, elsősegélyben részesített, illetve halott gyerekek és felnőttek láthatók zárt helyiségekben.

A 13 összefűzött felvételt a kormány először a szenátus hírszerzési bizottsága tagjainak mutatta be, és közölte, hogy azok hitelességét, tudniillik, hogy a Damaszkuszhoz közeli vegyi támadás áldozatairól készültek, több tényező is alátámasztja. A CNN felhívta a figyelmet arra, hogy a hitelességet más forrás nem igazolta, és az interneten számos hasonló videó látható, amelyeknek a valódiságát az amerikai hírszerzés nem igazolta. A szóban forgó felvételekből nem derül ki, hogy melyik szíriai harcoló fél követte el a támadást – tette hozzá a tévé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.