Jean-Marc Ayrault kormányfő és Manuel Valls belügyminiszter egyaránt sokkolónak nevezte a Le Monde című francia napilap hétfői cikkében megjelent állítást. A kormányfő leszögezte, hogy az USA adatgyűjtése sem stratégiai, sem nemzetbiztonsági szempontból nem igazolható, és nyílt válaszokat, egyértelmű magyarázatot követelt Washingtontól.
A Le Monde cikke szerint az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) harminc napon át, 2012. december 10. és 2013. január 8. között 70,3 millió adatot rögzített franciaországi telefonhívásokról. Az újság Edward Snowden, a titkos adatgyűjtési botrányokat kirobbantó volt NSA-munkatárs által közzétett aktákra hivatkozott.
Az ügyet különösen kényessé teszi, hogy John Kerry amerikai külügyminiszter pont hétfőn érkezett Párizsba, ahol a szíriai helyzetről fog tárgyalni.
Manuel Valls egy reggeli rádióinterjúban így fogalmazott: „Teljesen elfogadhatatlan, ha egy baráti ország, egy szövetséges ország kémkedik Franciaország vagy más európai országok ellen.”
Az üggyel kapcsolatban hétfőn Franciaország behívatta az Egyesült Államok párizsi nagykövetét. Laurent Fabius francia külügyminiszter közölte, hogy a lépést ő rendelte el, és magyarázatot vár a nagykövettől.
„Júniusban már figyelmeztettek minket (az adatgyűjtési) programról, és határozottan reagáltunk, de úgy tűnik, messzebb kell mennünk. Biztosítanunk kell, hogy ne ismétlődhessenek meg ezek a tevékenységek” – közölte Fabius az Európai Unió külügyminiszteri tanácsülésén Luxemburgban.
Charles Rivkin nagykövet nem nyilatkozott az ügyről, Kerry érkezésekor pedig azt hangoztatta, hogy a két ország „katonai, hírszerzési (...) kapcsolata egy emberöltő óta most a legjobb”.
A Le Monde írása szerint az NSA többféle technikát is használt az adatgyűjtésre. Egyes telefonszámok esetében, ha Franciaország területén használták azokat, bizonyos hívásokat automatikusan rögzítettek. Ugyanez vonatkozott az olyan SMS-ekre, amelyekben előfordultak bizonyos kulcsszavak. Emellett a megfigyelt számok híváslistáit is eltárolták.
A cikk szerint a Snowden által nyilvánosságra hozott dokumentumokból arra lehet következtetni, hogy nemcsak terrorista kapcsolatokkal gyanúsított személyeket vontak megfigyelés alá, de politikai körökben forgó embereket, üzletembereket és közigazgatási alkalmazottakat is. A franciaországi megfigyelési program az US-985D néven futott. Németországban US-987LA és US-987LB néven hajtott végre hasonló programokat az NSA.