A jobbközép kormány kiutat mutatott a válságból

A jobbközép spanyol kormány, úgy tűnik, kivezette az országot a válságból.

Kovács András
2013. 10. 27. 5:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi időkben egyre jobb hírek érkeznek a válság sújtotta spanyol gazdaságból, mivel mind az export, mind a bővülés terén sikerült kilépni a recesszióból. A 2011 óta hatalmon lévő jobbközép Mariano Rajoy vezette kormánynak sikerült elérnie azt, amit a korábbi baloldali kabinetnek nem, így még mindig meggyőző fölénnyel vezeti a népszerűségi mutatókat. A legfrissebb felmérés szerint a Néppárt (PP) 35, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) 27, míg a többi kisebb baloldali párt együttesen 20 százalékon áll.

A The Atlantic folyóirat egy hosszabb elemzésben mutatta be, hogy a dél-európai állam hogyan jutott el a csőd közeléből a viszonylagos konszolidációig. Spanyolország gazdasága már Franco diktatúrája idején is erősen függött az ingatlanpiaci fejleményektől és az építőipar teljesítményétől, miközben Nyugat-Európa többi gazdasága a második világháború után a feldolgozóipar szárnyalásától tudott hihetetlen növekedést felmutatni. A spanyol gazdaság ezen egyedisége a diktatúra lezárulását követően is megmaradt, az ingatlanpiaci buborék keletkezését erősítette az európai pénzügyi szektor likviditásbősége is.

Ez a stratégia azonban működött, mivel bár az 1980-as években a munkanélküliségi ráta még 20 százalék fölött volt, de a dél-európai állam egy szegény és fejletlen országból a kontinens egyik legmodernebb országává vált. Az 1990-es években Spanyolország évente több mint négyszázalékos bővülést produkált, és a 2000-es évek közepére a munkanélküliségi ráta is egy számjegyűre csökkent. A gazdaságot ismételten az ingatlanpiac hajtotta, és 2007-re a saját tulajdonban lévő lakások és házak aránya elérte a 87 százalékot, míg az Egyesült Államokban ez a szám soha nem volt 70 százalék fölött.

A 2007-ben az amerikai másodpiaci jelzálogpiacon kezdődő válság rövid idő alatt begyűrözött az ibériai országba is, ami egyben magával rántotta az ország gazdaságát is. Az akkor regnáló szocialista Zapatero-kabinet Európában a legnagyobb ösztönzőcsomaggal élt a válságot tompítandó, de ennek eredménye 2010-re csupán egy stagnáló gazdaság lett, valamint a költségvetési deficit és az államadósság elszállása.

A spanyol belső problémák jelentőségét növelte, hogy az európai vezetők a görög adósságválság eszkalálódásától tartva egyre nagyobb esélyt adtak annak, hogy az euróövezet szétesése miatt az egész II. világháború után kialakult jóléti rendszer egyik napról a másikra megszűnik. Éppen emiatt a Zapatero-kabinet mind a nemzetközi pénzpiacok, mind az euróövezeti vezetők részéről óriási nyomás alá került, hogy csökkentse a magas kiadásait.

A szocialista kormány belevágott a költségek megvágásába, aminek a legfőbb áldozatai a közszféra dolgozói és a nyugdíjasok voltak, pont azok a rétegek, amelyek körében a PSOE támogatottsága a legnagyobb volt. A megszorítások a munkanélküliségi ráta elszabadulását is magukkal hozták, így a gazdaság ismételten recesszióba süllyedt. A 26 százalékra növekvő állástalansági ráta azonban szakértők szerint abból a szempontból nem tekinthető mérvadónak, hogy a feketegazdaság aránya egyes számítások szerint a GDP 20 százalékra tehető.

A Zapatero-kabinet 2011 végéig húzta, amikor egy előre hozott választáson 2004 után ismételten a konzervatívok vették át a kormányrudat egy meglehetősen nehéz helyzetben. A Mariano Rajoy vezette néppárti kormány még keményebb megszorításokba kezdett, hogy a dél-európai államnak sikerüljön elkerülnie a nemzetközi pénzügyi intézményekhez való fordulást. A súlyos válság ellenére a külső szemlélő számára Madrid vagy Barcelona utcáin nehéz megtalálni a nyomor jeleit. „A görögök sztrájkolnak, míg a spanyolok a tengerpartra mennek” – erről már egy átlagos ibériai állampolgár beszélt.

2013 szeptemberében a jobbközép nagyon jó hírekkel szolgált a közvélemény számára: az export értéke nyolc százalékkal nőtt, a kötvényhozamok folyamatosan csökkenek, míg a gazdaság három év után növekedésnek indult. Rajoy a La Vanguardiának arról beszélt, hogy a válság már történelem, azonban a többség számára ez az apró elmozdulás még nem érezhető.

Az elmúlt időszak egyik legüdvözítőbb fejleménye, hogy a spanyol gazdaság elmozdult arról a pontról, hogy a lehetőségeket az ingatlanpiac aktuális helyzete határozza meg. A dél-európai állam az exportvezérelt fejlődés útjára lépett, amit jól bizonyít, hogy egy év alatt kilenc százalékkal nőtt a külpiacra termelő cégek száma. A spanyol példa egyértelműen mutatja, hogy érdemes a kilábalás fájdalmas útjára lépni, mivel egy fenntartható növekedés alapjait teremtheti meg a korábbi buborékgazdaság helyett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.