A pápa sem úszta meg a lehallgatásokat

A volt egyházfőt és az utódját, Ferenc pápát megválasztó konklávé bíborosait is lehallgatta az amerikai titkosszolgálat.

KG
2013. 10. 30. 17:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Olaszországban 2012 decembere és 2013 januárja között lehallgatott több mint 46 millió telefonhívás között voltak azok is, amelyek a Vatikánból indultak vagy oda érkeztek. Az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) figyelte a Rómában levő pápai intézményekben megforduló bíborosokat is a Panorama tudomása szerint.

A csütörtökön megjelenő hetilap az online oldalán (Panorama.it) közölt előzetest az általa szerzett információkból. Ezek szerint lehallgatták a 2005-ben pápává választott és 2013 februárjában lemondott XVI. Benedeket és a Vatikán más vezetőit is, közöttük Ernst von Freyberget, az IOR vatikáni bank februárban kinevezett elnökét. A vatikáni hívásokat az NSA négy kategóriába (vezetői szándék, külpolitika, pénzügy, emberi jogok) osztályozta. A lehallgatási központ állítólag az Egyesült Államok római nagykövetségén volt.

A Panorama úgy tudja, az NSA 2005-től lehallgatta Jorge Mario Bergogliót, Buenos Aires érsekét, aki az abban az évben tartott pápaválasztó konklávén Joseph Ratzinger után a második legtöbb szavazatot kapott pápajelölt volt. Bergogliót állítólag akkor is lehallgatták, amikor az idén márciusban tartott konklávéra Rómába érkezett és az egyik egyházi vendégházban szállt meg, mielőtt a pápaválasztásra beköltözött volna a vatikáni Szent Márta-házba. A konklávé alatt a Vatikán területét telefonon és interneten is elzárták a külvilágtól, legalábbis ott, ahol a pápaválasztó bíborosok tartózkodtak.

Federico Lombardi szentszéki szóvivő mindezt úgy kommentálta, hogy a Vatikán nem értesült a lehallgatásról, és az ügy a Vatikánban „nem kelt aggodalmat”. Az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) cáfolta szerdán, hogy lehallgatta a Vatikánt. Vanee Vines, az ügynökség szóvivője viszont szerdán közleményében arról tájékoztatott, hogy az NSA nem vette célba a Vatikánt, és a Panorama című olasz napilapban megjelent ezzel kapcsolatos állítások nem fedik a valóságot.

Az NSA feltörte a két internetes óriás, a Google és a Yahoo közötti kommunikációs csatornákat is – írta szerdán a The Washington Post. Az NSA igazgatója közvetve cáfolta az értesülést. A kommunikációs csatornák feltörése lehetővé teszi az NSA számára, hogy hozzáférjen több százmillió felhasználó fiókjaihoz – állította az ügynökség volt informatikusa, Edward Snowden által kiszivárogtatott dokumentumokra hivatkozva internetes kiadásában az újság.

A beszámoló szerint az NSA feltörte azokat a kommunikációs csatornákat, amelyek világszerte összekötik a Google és a Yahoo kommunikációs csatornáit. Ezáltal pedig olyan helyzetbe került, ami lehetővé teszi számára a páratlanul széles körű adatgyűjtést, legyen szó e-mail üzenetekről, akár pedig szöveges vagy épp audió-, illetve videótartalmakról.

Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) igazgatója beismerte Angela Merkel német kancellár lehallgatását – jelentette ki Washingtonban tartott sajtóértekezletén Elmar Brok, az Európai Parlament (EP) külügyi bizottságának elnöke. A német konzervatív politikus tagja volt annak az EP-delegációnak, amely az elmúlt napokban az amerikai fővárosban tárgyalásokat folytatott az NSA nagy nemzetközi felháborodást kiváltó titkos adatgyűjtési tevékenységéről. Brok találkozott Keith Alexander tábornokkal, az NSA vezetőjével, aki – mint Brok állította – beismerte a kancellár és a német állampolgárok lehallgatását. Mindez egyoldalúan, a német hatóságok tudta nélkül történt - tette hozzá a német politikus. Keith Alexander mellett a küldöttség találkozott James Clapper hírszerzési igazgatóval is. Értesülések szerint mindketten megvédték a külföldi vezetők lehallgatását, azt hangoztatva, hogy mindez szokványos, és az európai hírszerzés ugyanezt teszi amerikai „célszemélyekkel”.

Brazília Németországgal közösen határozatot készít elő annak követelésére, hogy túlzásba vitt kémtevékenységgel ne lehessen beavatkozni az emberek magánéletébe.

 

Barack Obama amerikai elnök tudott arról, hogy a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) megfigyeli Angela Merkel német kancellár mobiltelefonját – írta korábban a Bild am Sonntag című vasárnapi német lap az ügynökség egy magas rangú vezetőjére hivatkozva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.