Eszméletlen nagyot bukott Tavares

Egyedül maradt Rui Tavares a Magyarország elleni kritikus álláspontjával az EP-ben.

NT
2013. 10. 17. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavares a bizottság elnökéhez és koordinátoraihoz címzett levelében előzőleg úgy vélekedett, hogy a CEPOL Budapestre költöztetése – ami mellett a múlt héten állást foglaltak az EU-országok belügyminiszterei – ellentmondana az EP azon határozatának, amely elmarasztalta Magyarországot az alapvető jogok helyzetét illetően.

A fideszes Gál Kinga a LIBE-ülés után magyar újságíróknak kiemelte: senki nem volt igazából „vevő” Tavares felvetésére. A szocialista Göncz Kinga a bizottsági ülésen a CEPOL budapesti helyszíne mellett érvelt, majd újságírókkal beszélgetve ehhez hozzátette: az európai rendőrtovábbképzés székhelyének az ügyét el lehet választani az alapvető jogok magyarországi helyzetétől.

A CEPOL ebben a tanévben még Nagy-Britanniában működik, de a londoni kormány a jövő tavasztól már nem kíván  elhelyezést biztosítani az intézménynek, ezért annak új helyszínt kell találni. Az Európai Bizottságnak az volt az eredeti javaslata, hogy vonják össze a CEPOL-t az EU-országok rendőrségeinek együttműködési szervezetével, az Europollal, amelynek a székhelye Hága.

A CEPOL székhelyének megváltoztatásához az EP jóváhagyására is szükség van. A csütörtöki LIBE-ülés azonban még csak előzetes, informális jellegű vita volt, hiszen a tanácstól még nem is érkezett hivatalos javaslat a parlamenthez. Tavares a LIBE-elnökhöz és a koordinátorokhoz intézett levelében azt írta, úgy értesült, hogy a miniszterek informálisan a magyar jelentkezést fogadták el, amit ő sajnálatosnak tart.

Tavares  a csütörtöki bizottsági ülésen is emlékeztetett arra, hogy az EP július 3-án – az ő jelentése alapján – határozatot fogadott el az alapvető jogok magyarországi helyzetéről. Annak fő megállapítása az, hogy a magyarországi alkotmányos és egyéb jogi változások iránya ellentmond az uniós alapértékeknek. A Tavares-jelentés alapján elfogadott EP-határozat ezért számos javaslattal él. Tavares a csütörtöki bizottsági ülésen hangoztatta: ő maga fog gratulálni Budapestnek a CEPOL elhelyezéséhez, feltéve, ha foglalkoznak az EP-határozatban megfogalmazott aggályokkal.

A LIBE-ülésen ez a felvetés azonban visszhangtalan maradt, és a vita inkább arról folyt, milyen szerepet kell játszania a parlamentnek olyan esetekben, amikor együttdöntési joga valamely uniós ügynökség elhelyezésével kapcsolatos – például el kell-e merülnie az egyes pályázatok értékelésében. A LIBE-ülésen világossá vált, hogy a CEPOL-ügy uniós intézményközi kérdéssé vált, ami vagy úgy oldható meg, hogy az Európai Bizottság az Europol–CEPOL összevonási javaslat helyett új indítványt tesz – hivatalosan ugyanis még ma is csupán az összevonási indítvány fekszik a parlament asztalán –, vagy pedig a tagországok egynegyede (jelenleg hét tagállam) kezdeményezésére a tanács fordulhat a hivatalosan az EP-hez a maga javaslatával.

A történet előzménye, hogy az európai uniós belügyminiszterek tanácsának döntése alapján Budapestet ajánlották az európai uniós rendőrtovábbképző központ székhelyéül. Ezt követően Rui Tavares levélben kereste meg az EP állampolgári jogokkal, bel- és igazságüggyel foglalkozó bizottságának tagjait, jelezve nekik, hogy aggasztónak tartja a belügyminiszterek tanácsának döntését, és Magyarország ellen próbálja hangolni a döntéshozókat.

A Fidesz több alkalommal is annak a véleményének adott hangot, hogy a „tavaresi eljárás” mögött egyértelműen a magyar szocialisták állnak, de ezt Szanyi Tibor, az MSZP elnökségi tagja cáfolta, sőt azt mondta, nekik kifejezetten érdekükben áll, hogy az akadémiát a magyar fővárosban alakítsák ki. A kormánypárt elfogadta az MSZP érvelését, azonban kérték őket, hogy ha valóban támogatják a központ létrejöttét, akkor szólítsák fel a portugál zöldpárti politikust, hogy hagyja abba Magyarország lejáratását, és vonja vissza a magyar kormányt alaptalanul támadó levelét. (Bővebben itt)

Később a Fidesz a portugál politikusnál érdeklődött arról, hogy valóban meg akarja-e fúrni a kiképzőközpont tervét, amire Tavares azt válaszolta, „gratulál Magyarországnak”, amiért az Európai Tanács úgy döntött, a CEPOL központja Budapest legyen. Hozzátette akkor, „következetesen” ellenezte azt, hogy az Europolt és a CEPOLT összeolvasszák, mint ahogyan azt az Európai Bizottság akarta, és akkor Hollandiába, Hágába került volna az egyesített szervezet székhelye. Kifejtette, mivel a magyar kormány kész politikai párbeszédet folytatni az európai intézményekkel a jogállamiság, az alapjogok és a demokratikus értékek terén az említett kérdések megoldására, „reményemet fejezem ki, hogy az Európai Parlament állásfoglalásához hűen jóváhagyja, hogy Budapest legyen a CEPOL székhelye”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.