Mennyi adatot rögzített az amerikai hírszerzés?

Pontatlannak és félrevezetőnek nevezte a Le Monde értesüléseit az amerikai hírszerzés igazgatója.

TK
2013. 10. 23. 8:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

James Clapper helyi idő szerint kedd este Washingtonban a Le Monde című lapban megjelent állításokat egyenesen hamisnak nevezte. Az újság hétfőn az NSA volt alkalmazottjától, Edward Snowdentől származó dokumentumokra hivatkozva azt írta, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség, az NSA francia polgárok telefonbeszélgetéseit hallgatta le, és egyedül 2012. december 10. és 2013. január 8. között 70,3 millió adatot rögzített ezekről a hívásokról.

Az ügy diplomáciai viszályt keltett Párizs és Washington között, Francois Hollande elnök és Laurent Fabius külügyminiszter az amerikai kormánytól magyarázatot követelt. Hollande-dal a történtek kapcsán telefonon egyeztetett Barack Obama elnök is, aki a szövetségeseknek az amerikai kémtevékenységgel kapcsolatos aggodalmait részben érthetőnek nevezte.

Clapper azonban most visszautasította a Le Monde állításait. A 16 amerikai titkosszolgálati szervezetet koordináló igazgató kijelentette: Washington már többször is hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok ugyanolyan módon gyűjt információkat, mint minden más ország. Szavai szerint ezzel nem csupán az amerikai nemzetet és annak érdekeit kívánja oltalmazni, de szövetségeseit is védelmezni kívánja a terrorista fenyegetésektől.

A Fehér Ház előző nap arra emlékeztetett, hogy Obama elnök már elrendelte a hírszerzői adatgyűjtési tevékenység felülvizsgálatát. Mégpedig azzal a céllal, hogy megfelelő egyensúlyt teremtsenek az amerikai polgárok jogos biztonsági érdekeinek szavatolása és a szövetségesek állampolgárainak a magánszféra sérthetetlenségével kapcsolatos aggodalmai között.

Mexikóban is hivatalos vizsgálat indul az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség az országot érintő hírszerző-lehallgató tevékenysége miatt. Ezt a mexikói belügyminiszter jelentette be helyi idő szerint kedden este. Előzőleg a külügyminisztériumba bekérették az Egyesült Államok ottani nagykövetét.

Minderre annak nyomán került sor, hogy a Der Spiegel című német hetilap a hét végén arról írt: az informatikai hírszerzéssel foglalkozó amerikai ügynökség feltörte a mexikói elnöki hivatal informatikai rendszerét és hozzáfért az államfő elektronikus leveleihez. A műveletet még 2010-ben, Felipe Calderón hivatali idején hajtották végre.

Az már korábban kiderült, hogy az NSA a jelenlegi mexikói elnök, Enrique Pena Nieto digitális kommunikációját is megfigyelte, amikor a politikus még elnökjelölt volt. A német hírmagazin az ügynökség korábbi munkatársától, Edward Snowdentől származó ügynökségi dokumentumokra hivatkozva azt írta, hogy a műveletet az NSA különleges informatikai támadásokra szakosodott egysége hajtotta végre. Az ügynökség a levelezőrendszer révén alapos betekintést nyert a mexikói politikai rendszer belső ügyeibe – számolt be a Der Spiegel.

Az NSA hozzáférést szerzett más magas rangú állami tisztségviselők, például a kábítószer-kereskedelem és az illegális migráció elleni küzdelmet irányító hatóságok vezetőinek elektronikus levelezéséhez is. Az amerikai ügynökség Dilma Rousseff brazil elnök levelezését is kikémlelte.

Mindez szeptemberben vált ismertté, és annak nyomán Rouseff tiltakozásul lemondta washingtoni látogatását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.