Nobel: a vegyi fegyverek elleni harcot díjazták

A hágai székhelyű Vegyifegyver-tilalmi Szervezet a 2013. évi Nobel-békedíj kitüntetettje.

WL
2013. 10. 11. 10:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A testület elnöke, Thorbjorn Jagland volt norvég miniszterelnök a döntést indokolva közölte, hogy az OPCW „a vegyi fegyverek megsemmisítése terén végzett széles körű munkájáért” kapta meg az idei Nobel-békedíjat. A díj odaítélésével a bizottság maga is hozzá akar járulni a vegyi fegyverek megsemmisítéséhez – tette hozzá.

A testület indoklásában rövid áttekintést adott a vegyi fegyverek betiltásának folyamatáról, és felhívta a figyelmet, hogy a szíriai fegyveres konfliktus idején ismét bevetettek ilyen tömegpusztító fegyvereket, ami hangsúlyozza annak a szükségét, hogy fokozni kell a vegyi fegyverek felszámolására tett erőfeszítéseket.

A norvég Nobel-bizottság arra is rámutatott, hogy egyes országok még mindig nem csatlakoztak a Vegyifegyver-tilalmi Egyezményhez (CWC), illetve a vállalt határidőig, 2012 áprilisáig nem semmisítették meg vegyifegyver-készleteiket. A testület ez utóbbival kapcsolatosan külön kiemelte az Egyesült Államokat és Oroszországot.

Az 1997-ben létrehozott OPCW független nemzetközi szervezet, feladata a Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény (CWC) végrehajtásának és betartásának felügyelete. Az OPCW tevékenységét összehangolja az ENSZ-szel, és ilyen minőségében tevékeny szerepet vállal a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítésében. Az OPCW-nek jelenleg 189 tagállama van, Szíria csatlakozása jövő hétfőn válik hivatalossá.  A CWC-t eddig nem írta alá Angola, Egyiptom, Észak-Korea és Dél-Szudán sem. Izrael és Mianmar aláírta, de nem ratifikálta a konvenciót. Ezek az országok így egyelőre nem tagjai az OPCW-nek.

A Nobel-békedíj indoklása után az oslói testület elnöke újságírói kérdésre válaszolva közölte, hogy az OPCW nem elsősorban a szíriai tevékenységéért kapta a díjat, hanem azért a nagy munkájáért, amelyet eddig végzett a vegyi fegyverek felszámolása érdekében. Felhívta a figyelmet arra, hogy az OPCW-t az elmúlt években már többször jelölték Nobel-békedíjra.

Thorbjöon Jagland a CWC-hez való csatlakozásra szólította fel azokat az országokat, amelyek ezt eddig nem tették meg, illetve a szerződésben vállalt határidők betartását kérte az aláíró országoktól.

A Nobel-békedíj az egyetlen, amelyet nem a díjak svéd alapítója, Alfred Nobel hazájában, hanem Norvégiában, Oslóban ítélnek oda és adnak át. A díjat adományozó bizottság a norvég parlament, a storting által kinevezett öt tagból áll, döntését kizárólagos felelősséggel hozza meg, de kikérheti szakértők véleményét. A kitüntetést „a békekonferenciák előmozdítói, a   leszerelési tárgyalások főbb szereplői és a népek közötti testvériség élharcosai”, valamint – az alapító szándékait figyelembe véve – az emberi jogokért küzdők kaphatják meg.

Hétfőn a sejt szállítórendszerének szabályozásával kapcsolatos felfedezésekért az amerikai James Rothman és Randy Scheckman, valamint a német Thomas Südhof kapta meg megosztva az idei orvosi-élettani Nobel-díjat.

Kedden az isteni részecskeként emlegetett Higgs-bozon létezését megjósoló brit Peter Higgs és a belga Francois Englert érdemelte ki fizikai Nobel-díjat, míg a szerdai napon a komplex kémiai rendszerek modellezéséért Martin Karplus, Michael Levitt és Arieh Warshel vehette át megosztva a kémiai Nobel-díjat.

Csütörtökön kiderült az is, hogy 2013 irodalmi Nobel-díjasa Alice Munro kanadai írónő, „a kortárs novella mestere” lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.