Obama eleget tesz az amerikai kívánalmaknak

Barack Obama a szövetségi kormányzás részleges leállása miatt csütörtök éjjel lemondta a jövő hétre tervezett ázsiai körútját.

NT
2013. 10. 04. 5:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Obama az eredeti tervek szerint október 6. és 12. között Indonéziát, Bruneit, Malajziát és a Fülöp-szigeteket kereste volna fel. Bali szigetén az elnök részt vett volna az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) országainak csúcstalálkozóján. A Fehér Ház szerdán még azt jelentette be, hogy Barack Obama lerövidíti ázsiai hivatalos látogatását, és törli annak utolsó két állomását, Malajziát és a Fülöp-szigeteket.

Miképp korábban Malajzia és a Fülöp-szigetek elnökét, Obama Brunei szultánját és Indonézia elnökét is személyesen tájékoztatta látogatásának elmaradásáról. A Fehér Ház szerint az amerikai elnök egy későbbi időpontban keresi fel a térséget. Barack Obama helyett John Kerry külügyminiszter lesz a négy országba látogató amerikai küldöttség vezetője.

A CNN hírtelevízió csütörtökön nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak 71 százaléka vélekedett úgy, hogy az elnöknek a kormányzat részleges lebénulása és az áthidaló költségvetésről szóló tárgyalások idején teljes egészében le kellene mondania az ázsiai utat.

Az elnöknek jelentős politikai kárt okozhatott volna, ha a választók azt látják, hogy válság idején elhagyja az országot. Amerikai lapkommentárok ugyanakkor csütörtökön a szövetségi finanszírozás leállásának egyik jelentős veszteségtételeként értékelték az ázsiai vizit lerövidítését, mert a látogatásban a növekvő kínai befolyás ellensúlyozásának egyik eszközét látták.

A 2008-asnál súlyosabb pénzügyi válság és gazdasági recesszió alakulhat ki, ha az Egyesült Államok fizetésképtelenné válik – olvasható az amerikai pénzügyi tárca csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentésében. Barack Obama a képviselőház elnökét hibáztatja a válságért. Mindeközben emelkedni kezdett a londoni piacon az amerikai csődbiztosítás díja.

Hazai elemzők szerint nem lesz lényeges kihatással a magyar gazdaságra, hogy nem született megállapodás az áthidaló költségvetést biztosító jogszabályról Washingtonban. Hozzátették ugyanakkor, ha a Fed továbbra is kitart a monetáris lazítás mellett, az még jót is tehet itthon. Amerikában közben továbbra is egymásra mutogatnak a pártok a kormány leállása miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.