Obama az eredeti tervek szerint október 6. és 12. között Indonéziát, Bruneit, Malajziát és a Fülöp-szigeteket kereste volna fel. Bali szigetén az elnök részt vett volna az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) országainak csúcstalálkozóján. A Fehér Ház szerdán még azt jelentette be, hogy Barack Obama lerövidíti ázsiai hivatalos látogatását, és törli annak utolsó két állomását, Malajziát és a Fülöp-szigeteket.
Miképp korábban Malajzia és a Fülöp-szigetek elnökét, Obama Brunei szultánját és Indonézia elnökét is személyesen tájékoztatta látogatásának elmaradásáról. A Fehér Ház szerint az amerikai elnök egy későbbi időpontban keresi fel a térséget. Barack Obama helyett John Kerry külügyminiszter lesz a négy országba látogató amerikai küldöttség vezetője.
A CNN hírtelevízió csütörtökön nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak 71 százaléka vélekedett úgy, hogy az elnöknek a kormányzat részleges lebénulása és az áthidaló költségvetésről szóló tárgyalások idején teljes egészében le kellene mondania az ázsiai utat.
Az elnöknek jelentős politikai kárt okozhatott volna, ha a választók azt látják, hogy válság idején elhagyja az országot. Amerikai lapkommentárok ugyanakkor csütörtökön a szövetségi finanszírozás leállásának egyik jelentős veszteségtételeként értékelték az ázsiai vizit lerövidítését, mert a látogatásban a növekvő kínai befolyás ellensúlyozásának egyik eszközét látták.
A 2008-asnál súlyosabb pénzügyi válság és gazdasági recesszió alakulhat ki, ha az Egyesült Államok fizetésképtelenné válik – olvasható az amerikai pénzügyi tárca csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentésében. Barack Obama a képviselőház elnökét hibáztatja a válságért. Mindeközben emelkedni kezdett a londoni piacon az amerikai csődbiztosítás díja.
Hazai elemzők szerint nem lesz lényeges kihatással a magyar gazdaságra, hogy nem született megállapodás az áthidaló költségvetést biztosító jogszabályról Washingtonban. Hozzátették ugyanakkor, ha a Fed továbbra is kitart a monetáris lazítás mellett, az még jót is tehet itthon. Amerikában közben továbbra is egymásra mutogatnak a pártok a kormány leállása miatt.