A dokumentum az államadósság-plafon megemeléséről szóló megegyezés kudarcának lehetséges makrogazdasági következményeivel foglalkozik. A pártoknak október közepéig kellene megállapodniuk a 16,7 ezer milliárd dolláros adósságlimit kiterjesztéséről.
A jelentés, amely figyelembe vette a 2011-ben kialakult hasonló helyzetnek az amerikai gazdaságra gyakorolt hatását, arra figyelmeztet, hogy befagyhatnak a hitelpiacok, a dollár árfolyama a mélybe zuhanhat, az amerikai kamatlábak pedig az egekbe szökhetnek.
Hazai elemzők szerint nem lesz lényeges kihatással a magyar gazdaságra, hogy nem született megállapodás az áthidaló költségvetést biztosító jogszabályról Washingtonban. Hozzátették ugyanakkor, ha a Fed továbbra is kitart a monetáris lazítás mellett, az még jót is tehet itthon. Amerikában közben továbbra is egymásra mutogatnak a pártok a kormány leállása miatt.
Folyamatosan javulnak a felzárkózó gazdaságok, köztük a közép-európai feltörekvő térség növekedési kilátásai. Az amerikai államadósság-törlesztési leállás veszélye most már a régió legfőbb növekedési kockázatává vált – vélekedtek csütörtöki helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
„Ahogy két évvel ezelőtt is láthattuk, az a bizonytalanság, hogy az ország teljes mértékben és időben fizeti-e ki a számláit, kárt okoz gazdaságunknak – írta a jelentésben Jacob Lew pénzügyminiszter. – Az adósságplafon emelésének a legutolsó pillanatig halasztása pontosan olyan dolog, amilyenre nincs szüksége gazdaságunknak, az önmagunk okozta seb sérti a családokat és a vállalkozásokat. Országunk keményen dolgozott azért, hogy kikerüljön a 2008-as pénzügyi válságból, és a kongresszusnak most kell cselekednie és felemelnie az adósságplafont, mielőtt a talpra állás veszélybe kerül.”
A jelentés szerint a kormányzat finanszírozásának leállása a korábbinál sebezhetőbbé tette az amerikai gazdaságot az adósságplafon-emelés esetleges kudarcának következményei révén.
Az amerikai pénzügyi tárca egy névtelenül nyilatkozó vezető tisztségviselője csütörtökön kijelentette: a kormány lehetetlennek tartja, hogy az adósságszolgálatban prioritási sorrendet állítson fel, ha a kongresszusnak nem sikerül idejében megemelnie az adósságplafont. Az illetékes szerint nem járható út, hogy egyes hitelezőket másokkal szemben favorizáljanak. Washington teljes mértékben ellenzi ezt a megközelítést, amelyet a kongresszus több republikánus tagja támogat.
Az amerikai elnök csütörtökön azzal vádolta meg John Boehnert, a képviselőház republikánus elnökét: ő az akadálya annak, hogy újból megindulhasson a szövetségi kormányzat finanszírozása. Barack Obama szerint Boehner azért nem kíván a képviselőházban szavazásra beterjeszteni egy, a kormányzat finanszírozását újból lehetővé tevő törvénytervezetet, mert fél saját pártjának „szélsőségeseitől”.
Obama felszólította a házelnököt, hogy ezt haladéktalanul és extra követelések nélkül tegye meg, mert minél tovább tart a szövetségi kormány bénultsága, annak annál károsabb következményei lesznek a gazdaságra.
Jelentősen emelkedni kezdett a csütörtöki londoni kereskedésben az amerikai államadósság-törlesztési kockázat fedezeti ügyleteinek költsége, tükrözve a piaci szereplők egyre erősödő félelmeit az amerikai költségvetés és főleg az államadósság-limit emelése körüli politikai patthelyzet miatt.
Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató csoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzőinek kimutatása szerint az amerikai szuverén adósságállomány törlesztési leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps – cds) középárfolyama – az egyik legfőbb államadós-kockázati mutató – 40 bázispont felett mozgott csütörtökön a londoni piacon. Ez 4,7 bázispontos, több mint 13 százalékos drágulás az előző esti záróhoz képest, de havi összevetésben 100 százalékos emelkedésnek felel meg. Szeptember elején ugyanis még 20-21 bázispontos szuverén cds-középárfolyamokat mértek Londonban az irányadó amerikai kincstárjegyre.
A hitelminősítők egyelőre várakozó állásponton vannak, de már elhangzott részükről a figyelmeztetés, hogy az amerikai belpolitikai patthelyzet feloldásának elmaradása esetén az Egyesült Államok adósbesorolása – eddig példátlan módon – technikai csődhelyzetet jelző szintre süllyedhet.