Durva válságot hozhat az amerikai pénzínség

A 2008-asnál súlyosabb pénzügyi krízis és gazdasági recesszió alakulhat ki, ha az USA fizetésképtelenné válik.

KG
2013. 10. 03. 16:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dokumentum az államadósság-plafon megemeléséről szóló megegyezés kudarcának lehetséges makrogazdasági következményeivel foglalkozik. A pártoknak október közepéig kellene megállapodniuk a 16,7 ezer milliárd dolláros adósságlimit kiterjesztéséről.

A jelentés, amely figyelembe vette a 2011-ben kialakult hasonló helyzetnek az amerikai gazdaságra gyakorolt hatását, arra figyelmeztet, hogy befagyhatnak a hitelpiacok, a dollár árfolyama a mélybe zuhanhat, az amerikai kamatlábak pedig az egekbe szökhetnek.

Hazai elemzők szerint nem lesz lényeges kihatással a magyar gazdaságra, hogy nem született megállapodás az áthidaló költségvetést biztosító jogszabályról Washingtonban. Hozzátették ugyanakkor, ha a Fed továbbra is kitart a monetáris lazítás mellett, az még jót is tehet itthon. Amerikában közben továbbra is egymásra mutogatnak a pártok a kormány leállása miatt.

 

Folyamatosan javulnak a felzárkózó gazdaságok, köztük a közép-európai feltörekvő térség növekedési kilátásai. Az amerikai államadósság-törlesztési leállás veszélye most már a régió legfőbb növekedési kockázatává vált – vélekedtek csütörtöki helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.

„Ahogy két évvel ezelőtt is láthattuk, az a bizonytalanság, hogy az ország teljes mértékben és időben fizeti-e ki a számláit, kárt okoz gazdaságunknak – írta a jelentésben Jacob Lew pénzügyminiszter. – Az adósságplafon emelésének a legutolsó pillanatig halasztása pontosan olyan dolog, amilyenre nincs szüksége gazdaságunknak, az önmagunk okozta seb sérti a családokat és a vállalkozásokat. Országunk keményen dolgozott azért, hogy kikerüljön a 2008-as pénzügyi válságból, és a kongresszusnak most kell cselekednie és felemelnie az adósságplafont, mielőtt a talpra állás veszélybe kerül.”

A jelentés szerint a kormányzat finanszírozásának leállása a korábbinál sebezhetőbbé tette az amerikai gazdaságot az adósságplafon-emelés esetleges kudarcának következményei révén.

Az amerikai pénzügyi tárca egy névtelenül nyilatkozó vezető tisztségviselője csütörtökön kijelentette: a kormány lehetetlennek tartja, hogy az adósságszolgálatban prioritási sorrendet állítson fel, ha a kongresszusnak nem sikerül idejében megemelnie az adósságplafont. Az illetékes szerint nem járható út, hogy egyes hitelezőket másokkal szemben favorizáljanak. Washington teljes mértékben ellenzi ezt a megközelítést, amelyet a kongresszus több republikánus tagja támogat.

Az amerikai elnök csütörtökön azzal vádolta meg John Boehnert, a képviselőház republikánus elnökét: ő az akadálya annak, hogy újból megindulhasson a szövetségi kormányzat finanszírozása. Barack Obama szerint Boehner azért nem kíván a képviselőházban szavazásra beterjeszteni egy, a kormányzat finanszírozását újból lehetővé tevő törvénytervezetet, mert fél saját pártjának „szélsőségeseitől”.

Obama felszólította a házelnököt, hogy ezt haladéktalanul és extra követelések nélkül tegye meg, mert minél tovább tart a szövetségi kormány bénultsága, annak annál károsabb következményei lesznek a gazdaságra.

Jelentősen emelkedni kezdett a csütörtöki londoni kereskedésben az amerikai államadósság-törlesztési kockázat fedezeti ügyleteinek költsége, tükrözve a piaci szereplők egyre erősödő félelmeit az amerikai költségvetés és főleg az államadósság-limit emelése körüli politikai patthelyzet miatt.

Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató csoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzőinek kimutatása szerint az amerikai szuverén adósságállomány törlesztési leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps – cds) középárfolyama – az egyik legfőbb államadós-kockázati mutató – 40 bázispont felett mozgott csütörtökön a londoni piacon. Ez 4,7 bázispontos, több mint 13 százalékos drágulás az előző esti záróhoz képest, de havi összevetésben 100 százalékos emelkedésnek felel meg. Szeptember elején ugyanis még 20-21 bázispontos szuverén cds-középárfolyamokat mértek Londonban az irányadó amerikai kincstárjegyre.

A hitelminősítők egyelőre várakozó állásponton vannak, de már elhangzott részükről a figyelmeztetés, hogy az amerikai belpolitikai patthelyzet feloldásának elmaradása esetén az Egyesült Államok adósbesorolása – eddig példátlan módon – technikai csődhelyzetet jelző szintre süllyedhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.