A magyar gazdaságnak még jót is tehet az amerikai „krach”

Nem lesz lényeges kihatással a magyar gazdaságra, hogy nem született megállapodás az áthidaló költségvetést biztosító jogszabályról Washingtonban.

NT
2013. 10. 02. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sikerült megállapodni az amerikai kongresszusban az áthidaló költségvetést biztosító jogszabályról hétfőn, így a Fehér Ház elrendelte, hogy az érintett kormányzati intézmények az új pénzügyi év kezdetétől, vagyis közép-európai idő szerint kedd reggel hat óra egy perctől függesszék fel tevékenységüket.

A megoldatlan költségvetési vita által okozott krízist tovább mélyítheti, ha október közepéig nem sikerül megállapodni a 16,7 ezer milliárd dolláros adósságplafon felemeléséről. Előzetes számítások szerint ugyanis a szövetségi kormányzat október 17-étől újabb hitel felvétele nélkül képtelen lesz finanszírozni kiadásait.

Előfordult már hasonló részleges leállás az Amerikai Egyesült Államokban, akkor csak mérsékelten negatív hatása volt az ottani gazdasági növekedésre – mondta Balatoni András, az ING vezető elemzője. Az amerikai gazdaság közvetett hatással van a magyarra, ezért a mostani részleges kormányzati zárolás nem érinti közvetlenül, amennyiben a megállapodás nem késik nagyon sokáig – fogalmazott az elemző.

Balatoni kitért arra is: mivel a megegyezés csúszásának valamennyi negatív hatása van az amerikai gazdaságra, arra lehet számítani, hogy a jegybank szerepét betöltő Fed tovább tartja fenn a monetáris lazítást. Ez rövid távon kedvezően is hathat a mi gazdaságunkra, mert a globális pénzbőség a magyarországi eszközök árainak emelkedését, a kamatok csökkenését eredményezheti – hívta fel a figyelmet a szakember.

Hozzátette ugyanakkor azt is: ha hosszabb távon nem születne megállapodás, és komoly fennakadás lenne az amerikai államigazgatásban, illetve a gazdaságban, akkor a lassulás elérhet olyan kritikus szintet, amely a hazai reálgazdasági folyamatokat is érdemben befolyásolhatja.

A piaci szereplők többsége megegyezésre számít, ezért egyelőre nincs a piacokon erősen negatív hangulat, illetve eladási hullám – közölte Horváth Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője. A szakember szerint a következő nyolc-tíz napban nem kell nagy mozgásokra számítani, bár a „lecsorgás” folyamatos lesz. Jelentős fordulat az október 17-e előtti héten kezdődhet, ha nem lesz megegyezés, hangsúlyozta.

Ha nem sikerülne megállapodni, akkor nemcsak technikai, hanem valódi értelemben államcsőd lenne az Amerikai Egyesült Államokban: nem tudnának kibocsátani új kötvényeket, diszkontkincstárjegyeket, és a meglévők kifizetése is kérdésessé válna – mondta az elemző. Emlékeztetett arra is: az amerikai piacok esése általában átgyűrűzik Európára, illetve Magyarországra. A kedvezőtlen amerikai forgatókönyv a hazai állampapírpiacon is hozamemelkedést okozna.

Barack Obama amerikai elnök a szövetségi kormányzás részleges leállása miatt lerövidíti a küszöbön álló ázsiai körútját, és elhalasztja malajziai és Fülöp-szigeteki látogatását – közölte szerdán a Fehér Ház.

 

Caitlin Hayden, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője szerint a kormányzati leállás körülményei közepette „logisztikailag lehetetlen lett volna” felkeresni az elnöki körút utolsó két állomását.

A dollár leértékelődése miatt komoly megingások lehetnének a dollár-forint, illetve az euró-forint árfolyamban, gyengülne a forint, ami a magyar államadósság szempontjából is kedvezőtlen. Emellett a hazai tőzsde sem tudja magát kivonni a nemzetközi részvénypiacok esése alól – tette hozzá Horváth Ákos.

Elég súlyos a helyzet, ez az egyik legkomolyabb politikai szembenállás az amerikai történelemben. Hogy ez romba döntheti-e a gazdaságunkat? Ha nem tart túl sokáig, akkor nem. Ha viszont egy-két hónapig elhúzódik, az súlyosan visszavetheti a teljesítményt. Ne felejtsük el, hogy a szövetségi kormány a GDP 21 százalékát adja. Mindemellett ez az egész csökkenti a bizalmat az iránt, hogy az amerikai politikai rendszer képes kezelni a gazdasági problémákat” – mondta egy elemző.

Az amerikai gazdaságnak azonban még a kormányzati intézmények leállásánál is nagyobb kárt okozhat, ha a pártok október 17-éig nem tudnak megegyezni az adósságplafon emeléséről. Ebben az esetben ugyanis a pénzügy-minisztérium képtelen lesz átutalni a nyugdíjakat, fizetés nélkül maradnak a katonák, és az Egyesült Államok képtelen lesz visszafizetni adósságait.

Súlyos károkat okozó, a nemzetbiztonságot is veszélyeztető működési nehézségekről számolt be szerdán az Egyesült Államok hírszerzésének igazgatója és szárazföldi hadseregének vezérkari főnöke az amerikai szövetségi kormányzati intézmények részleges leállása miatt.

James Clapper, a hírszerzés vezetője a BBC jelentése szerint arra figyelmeztetett, hogy ezek a nehézségek súlyosan veszélyeztetik az Egyesült Államok védelmének biztosítását. Ray Odierno tábornok arra panaszkodott, hogy a pénzhiány komolyan akadályozza a hadsereg normális működését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.