Egyre többen aggódnak az amerikai csődveszély miatt

Az amerikai államadósság-törlesztési leállás veszélyezteti a felzárkózó gazdaságok növekedését, így Magyarországét is.

KG
2013. 10. 03. 12:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemzőstábjának havi globális prognózisa 2013-ra 2,3 százalékos, 2014-re 2,9 százalékos világgazdasági növekedést valószínűsít. A ház az euróövezetben az idén 0,3 százalékos éves visszaesést vár, de jövőre 1,3 százalékos növekedéssel számol.

A társaság elemzői a globális felzárkózó térségben az idén 4,4 százalékos, 2014-ben 4,7 százalékos GDP-bővülést jósolnak felülvizsgált csütörtöki prognózisukban. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy erre a kilátásra az amerikai kormány jelenlegi részleges leállása, és főleg az amerikai adósságlimit emelésének esetleges elmaradása jelenti az elsődleges kockázatot.

Folyamatosan javulnak a felzárkózó gazdaságok, köztük a közép-európai feltörekvő térség növekedési kilátásai, az amerikai államadósság-törlesztési leállás veszélye azonban most már a régió legfőbb növekedési kockázatává vált, ami azt is jelentheti, hogy veszélybe kerülhet a 2014-re várt 2 százalékos magyar növekedési adat is.

Hazai elemzők szerint nem lesz lényeges kihatással a magyar gazdaságra, hogy nem született megállapodás az áthidaló költségvetést biztosító jogszabályról Washingtonban. Hozzátették ugyanakkor, ha a Fed továbbra is kitart a monetáris lazítás mellett, az még jót is tehet itthon. Amerikában közben továbbra is egymásra mutogatnak a pártok a kormány leállása miatt.

 

A hitelminősítők egyelőre kivárnak

 

Az amerikai költségvetéssel és az államadósság-limit emelésével kapcsolatos jelenlegi patthelyzet „a bizonytalanság légkörét” teremti meg az amerikai gazdaságban, és hatással lehet az üzleti bizalomra, a beruházásokra és a munkahelyteremtésre, ám ha ez a bizonytalan helyzet nem húzódik el túl sokáig, akkor várhatóan nem módosul az Egyesült Államok szuverén adósosztályzata – közölte keddi, londoni értékelésében a Standard & Poor’s.

A cég elemzői szerint különösen ez utóbbi fejlemény eredményezhet „sokkal lassabb” globális növekedést, és ehhez kapcsolódva nyersanyagár-zuhanást, ami a feltörekvő térségi exportőröket sújthatja.

A JP Morgan szakértői ezzel kapcsolatban kiemelték Oroszországot, hangsúlyozva, az orosz áruexport 85 százalékát a nyersanyagok adják, és egyébként is lassan halad a szerkezeti reformok bevezetése. Mindezek alapján a ház az általa eddig várt 2,5-ről 2,2 százalékra rontotta az orosz gazdaságra adott, 2014-re szóló növekedési előrejelzését.

A nyersanyagimportőr felzárkózó gazdaságokra azonban ugyanez meglehetősen kedvező hatással lenne. A JP Morgan londoni közgazdászai az előrejelzéshez fűzött grafikus táblázatukban kimutatták, hogy ha a globális alaptípusnak tekintett Brent olajféleség ára például 20 százalékkal zuhanna, az számításaik szerint Magyarországon a hazai össztermékhez mért folyómérleg-egyenleget 0,8 százalékponttal javítaná, az éves összevetésben számolt inflációs ütemet meredeken, 1,2 százalékponttal csökkentené, az éves GDP-növekedéshez pedig 0,4 százalékpontot adna hozzá.

A cég elemzői felidézték, hogy legutóbbi térségi előrejelzésük óta az addig várt 0,5 százalékos visszaesésről 0,5 százalékos növekedésre javították a magyar gazdaságra érvényes idei GDP-előrejelzésüket, 2014-ben pedig a korábbi prognózisban szereplő 1,5 százalék helyett most már 1,8 százalékos növekedést várnak Magyarországon.

Az HSBC elemzői szintén csütörtökön ismertetett új felzárkózó térségi előrejelzésükben közölték, hogy véleményük szerint a magyar jegybank kamatcsökkentési ciklusa a végéhez közeledik. A ház előrejelzése az, hogy az enyhítési ciklus a 3,50 százalékos alapkamat elérésével leáll. Mindazonáltal az HSBC londoni elemzői is elismerik annak lehetőségét, hogy a kamatcsökkentés – a szélesebb körű londoni konszenzusnak megfelelően – a 3,00 százalékos kamatmélypontig folytatódhat kedvező kockázatvállalási hangulat és stabil forintárfolyam esetén, tekintettel arra hogy a monetáris tanács változatlanul igen erősen hajlik az enyhítésre.

Mindehhez járul a magyar GDP-érték 9 százalékának megfelelő kedvezményes kamatú jegybanki hitelprogram. Az olcsó hitelt a vállalati szektor első menetben nyilvánvalóan a drágább hitelállomány refinanszírozására fogja felhasználni, ám a program jó eséllyel elősegíti a reálgazdaság hitelellátásának tényleges bővülését is – jósolták az HSBC londoni elemzői.

Mindezt egybevetve a ház szakértői közölték, hogy a Magyarországon zajló erőteljes monetáris ösztönzés figyelembevételével az eddigi 1,3 százalékról 2-re javították a magyar gazdaság jövő évi növekedésére adott előrejelzésüket.

A Barclays prognózisában az eddigi 0,5-ről 0,7 százalékra javította a magyar gazdaság idei növekedési ütemére adott becslését, 2014-re szóló előrejelzését ugyanakkor csaknem megkétszerezte: az általa eddig várt 1,1 százalékos bővülés helyett most már szintén 2 százalékos GDP-növekedést vár Magyarországon jövőre. A Barclays londoni szakelemzői szerint a magyar gazdaság lendülete elsősorban az élénkülő euróövezeti növekedésből és az MNB növekedési hitelprogramjából ered.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.