Globális megoldást kell találni a magánemberek és politikusok utáni kémkedés korlátozására Edward Snowden amerikai informatikus szerint, aki a Der Spiegel című német magazinban megjelent levélben fejtette ki véleményét a témában. Az egykori NSA-alkalmazott levelét november elsején írta, és egy titkosított csatornán át juttatta el a magazinhoz.
Snowden úgy vélekedett, az ő munkájának köszönhető, hogy a korábban mindenek felett álló hírszerző ügynökségek fölött most már világszerte több kormányzati ellenőrzést követelnek. „A vita, amelyet el akartak kerülni, most a világ minden országában folyik. Az új tudás ahelyett, hogy kárt okozott volna, egyértelműen előnyhöz vezetett, mert most politikai reformokat javasolnak a törvények és az ellenőrzés terén” – írta.
Nemcsak a magánéletet, hanem a szólásszabadságot és a nyílt társadalmakat is fenyegeti a kiterjedt kémkedés – figyelmeztetett, hozzátéve: „Erkölcsi kötelezettségünk törődni azzal, hogy a törvényeink és értékeink korlátozzák a kémprogramokat és védjék meg az emberi jogokat.”
„Az állampolgároknak harcolniuk kell a közvélemény számára lényeges ügyekről szóló tájékoztatás elnyomása ellen. Aki elmondja az igazat, nem követ el semmi bűnt” – fejezte be a levelet Snowden. Az informatikus által átadott bizalmas információkból nemrég érdekes összefüggésekre derült fény: többek között arra, hogy az NSA tevékenységét éles hangon bíráló nyugat-európai országok titkosszolgálatai is részesei egy globális megfigyelő szövetségnek, valamint hogy Amerika legszorosabb közel-keleti szövetségesét, Izraelt is lehallgatta.