Az európai titkosszolgálatok is lehallgattak

Német, francia, spanyol és svéd hírszerzők is tömegével hallgathattak le bárkit a The Guardian szerint.

VZ
2013. 11. 02. 14:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezzel az újabb érdekes adalékkal szolgált a vezető baloldali brit napilap az amerikai megfigyelési botrányhoz. A Guardian az ügyet kirobbantó Edward Snowden egykori CIA-alkalmazottra hivatkozik, aki titkos információkat szivárogtatott ki a The Guardiannek és amerikai lapoknak az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) és a hasonló profilú brit figyelőszolgálat, a GCHQ titkos adatgyűjtési tevékenységéről.

A The Guardian a Snowden által átadott bizalmas iratok alapján azt írta, hogy a négy európai szolgálat a brit GCHQ-val szorosan együttműködve fejlesztette ki az adatgyűjtő tevékenységhez szükséges technológiát az utóbbi öt évben. Az ügynökségek a távközlési cégeket is bevonva közvetlenül a száloptikás adattovábbító kábeleket „csapolják meg". Így egy laza, de egyre nagyobb méreteket öltő lehallgatási szövetség alakult ki, ahol a résztvevő országok hírszerzői egymással is kapcsolatba léphettek, és közösen is megfigyelhették az internetes adatforgalmat. Ráadásul – Snowden aktái szerint – a britek tanáccsal látták el a többi európai szolgálatot arról, hogy hogyan kerüljék meg a megfigyelési jogkörüket korlátok közé szorító hazai törvényeket.

A The Guardian felidézte, hogy korábban, amikor a GCHQ transzatlanti lehallgatási tevékenységéről írt, a német igazságügyi miniszter „hollywoodi rémálomnak" nevezte a lap által feltártakat; Guido Westerwelle német külügyminiszter pedig élesen elítélte a lehallgatási gyakorlatot, és főleg az amerikaiakat vette elő, hiszen Snowden korábbi információiból kiderült, hogy az NSA Angela Merkelt is lehallgatta. „A kancellár lehallgatásának semmi köze a terrorizmus elleni harchoz" – mondta a külügyér.


Azonban az amerikai magyarázkodáshoz hasonlóan – amely a terrorizmus elleni harcra hivatkozott, amikor a botrány kipattant – erejét veszti a németek tiltakozása is. A Guardian által idézett Snowden-akták szerint ugyanis a német és a brit titkosszolgálat együttműködése olyan sikeres volt, hogy amikor a GCHQ felmérte az európai partnerszolgálatokat, a brit szolgálat szakértői nyíltan csodálták a német hírszerzés technikai és szakmai színvonalát, amely jóval megelőzte a szigetországiakét.

Persze az is kérdéses, hogy a négy nyugat-európai ország hírszerzése a britek mellett az amerikaikkal is kapcsolatban állt-e; bár az NSA vezetője a kongresszus egyik bizottsága előtt arra hivatkozott, hogy az általuk megszerzett adatok jó részét európai szövetségeseik gyűjtötték.

Az amerikai hírszerzés igazgatója, James Clapper korábban azzal sokkolta a közvéleményt, hogy kijelentette: egyik alappillérük a külföldi vezetők lehallgatása. Nemrég kiderült, hogy az amerikai hírszerzés térképén megfigyelési pontként Budapest is szerepelt, ez alapján pedig feltételezhető, hogy magyar politikusok is külföldi megfigyelők áldozatává váltak.

A hírre reagálva a Külügyminisztérium a történtek mihamarabbi tisztázását, és magyarázatot követelt az Egyesült Államoktól. Ezzel összefüggésben Martonyi János külügyminiszter a Hír Televíziónak csütörtökön elmondta: egyebek mellett azt is tisztázni kell, hogy az amerikai titkosszolgálatok lehallgatták-e Orbán Viktor miniszterelnököt.

Martonyi elmondta, hogy megbeszélést folytatott Victoria Nulanddel, az amerikai külügyminisztérium helyettes államtitkárával, aki a visegrádi csoport és a Közép-európai Kezdeményezés országai külügyi tárcavezetőinek találkozójára érkezett Magyarországra.

Nuland a megbeszélésen utalt az Egyesült Államok elnökének arra a kijelentésére, amelyben Barack Obama sajnálatát fejezte ki a történtek miatt, egyúttal utasítást adott arra, hogy vizsgálják felül a rendszert és minden egyes országgal külön-külön tárgyalva tisztázzák a történteket.

Ezt látszik megerősíteni Nuland főnöke is: John Kerry amerikai külügyminiszter csütörtökön Londonban első ízben ismerte el, hogy a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) „túl messzire ment” a titkos adatgyűjtésben, egyes akciók túl messzire mentek, és megígérte, hogy több ilyen nem fordul elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.