A delegációt vezető Chris Murphy szenátor helyi idő szerint szerdán saját internetes honlapján jelentette be a tervezett utat, hangoztatva: „Európai szövetségeseink az elmúlt hónapokban jogos aggodalmakat fogalmaztak meg az amerikai titkosszolgálati tevékenység formájával és mértékével kapcsolatban”. A szenátor nyomatékosan hozzáfűzte: a maga részéről azon a véleményen van, hogy a titkosszolgálatok nem mindig tanúsították a szükséges önmegtartóztatást.
A küldöttség november 25-én tárgyal Berlinben a Bundestag képviselőivel. A brüsszeli találkozókra egy nappal később kerül sor.
Murphy honlapján hangsúlyozta, hogy erősíteni kell az Egyesült Államok és Európa közötti kapcsolatokat. Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titkos adatgyűjtési, ezen belül lehallgatási tevékenysége az elmúlt időszakban nagy felháborodást váltott ki mind Berlinben, mind Brüsszelben. Kiszivárgott, hogy az NSA lehallgatta Angela Merkel kancellár mobiltelefonját is, Brüsszelben pedig a különböző uniós intézményekről gyűjtött adatokat.