Victoria Nuland a visegrádi csoport és a Közép-európai Kezdeményezés országai külügyi tárcavezetőinek pénteki, gödöllői találkozóján vett részt. A Külügyminisztérium közleménye szerint Martonyi János az amerikai helyettes államtitkárral folytatott megbeszélésén felvetette a lehallgatási ügyet, kérve az amerikai fél tájékoztatását annak esetleges magyar vonatkozásairól.
Nuland válaszában utalt arra, hogy Barack Obama elnök sajnálatát fejezte ki, amiért az ügy beárnyékolja a transzatlanti szövetségesi viszonyt. Elmondta, hogy az amerikai elnök a történtek alapján az amerikai hírszerzési eljárások teljes körű felülvizsgálatát rendelte el, amelynek eredménye az év végére várható.
„Az amerikai és magyar illetékes szervek között a témában párbeszéd kezdődött olyan új kétoldalú együttműködés kidolgozásáról és elmélyítéséről, amely mind a biztonság, mind a magánszféra szempontjait maximálisan figyelembe veszi” – olvasható a közleményben.
Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) kiterjedt titkos adatgyűjtési programjáról Edward Snowden, az NSA egykori informatikusa szivárogatott ki adatokat.
A WikiLeaks a napokban az NSA lehallgató-átjátszó központjainak helyszínét tartalmazó illusztrációs anyagot tett közzé, és az egyik térképen Budapest is szerepel. A hírre reagálva a Külügyminisztérium szerdán közleményben tudatta, Magyarország elvárja, hogy az Egyesült Államok mihamarább tisztázza a helyzetet, és adjon magyarázatot a történtekre.
Martonyi János egy szerdai sajtóértekezletén azt mondta, helyre kell állítani a bizalmat az Egyesült Államokkal, mert ez az együttműködés alapja. Közölte, még nem kapott választ arra a kérdésére, amelyet korábban feltett az amerikai nagykövetnek, hogy magyar embereket, intézményeket megfigyeltek-e.
A külügyminiszter a HírTV Magyarország élőben című műsorában csütörtök este arról beszélt, egyebek mellett azt is tisztázni kell, hogy az amerikai titkosszolgálatok lehallgatták-e Orbán Viktor miniszterelnököt.
Amerikai részről a helyes irányba tett lépésként értékelték az alaptörvény ötödik módosítását – tájékoztatta a Külügyminisztérium pénteken az MTI-t. A tárca közleményében Martonyi János külügyminiszter és Victoria Nuland amerikai helyettes külügyi államtitkár csütörtöki megbeszéléséről beszámolva azt írta, hogy a közelgő magyar parlamenti választásokra tekintettel a felek érintették a magyar jogalkotás, valamint a magyar média helyzetét.
„Az alaptörvény ötödik módosítását amerikai részről a helyes irányba tett lépésként értékelték” – olvasható a dokumentumban.
Az Országgyűlés szeptember 16-án fogadta el a 2012. január 1-je óta hatályos alaptörvény ötödik módosítását, amellyel törölték a bírósági ügyáthelyezés lehetőségét. A képviselők határoztak egyebek mellett arról is, hogy a kereskedelmi médiumok ingyen közölhetnek kampányhirdetéseket.