Ukrajna Oroszországot választotta az EU helyett

Az ukrán kormány leállította az Ukrajna és az Európai Unió közötti társulási folyamatot.

WL
2013. 11. 21. 14:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az erről szóló kormányrendeletet Mikola Azarov miniszterelnök írta alá, és a kabinet honlapján tették közzé. A dokumentum egyben rendelkezik arról, hogy Kijev felújítja tárgyalásait Oroszországgal és a Moszkva irányította vámszövetség többi tagjával.

Ukrajna korábban számos brüsszeli elvárást teljesített vagy a teljesítés közvetlen közelébe került, így például kidolgozta az ügyészség politikai függetlenségét megerősítő, illetve a választási szabályokat a jogállamisági követelményekkel összhangba hozó törvényeket.

Nem született azonban áttörés abban a kérdésben, amelyet „a szelektív igazságszolgáltatás” beszüntetésének neveznek. Az unió ugyan általános érvénnyel, elvi szinten vetette fel ezt a problémát, de gyakorlatilag az a tétje, szabadon távozhat-e németországi gyógykezelésre Julija Timosenko bebörtönzött volt miniszterelnök.

Egy brüsszeli diplomata szerint a két fél közti korábbi kötélhúzás Timosenko ügyében nagyrészt az unió tesztje volt arról, hogy Kijev mennyire törekszik komolyan az EU-hoz való közeledésre, illetve mennyire függ Oroszországtól és hatalmi érdekeitől. Viktor Janukovics államfőtől az unió eddigi tapasztalatai szerint nem idegen a kettős játék és a hintapolitika.

Kijev néhány napja állapodott meg Moszkvával a gázszállítmányok kifizetéséről, és Oroszország újra szállít földgázt szomszédjának. Ukrajna a tervek szerint az év végéig törleszti adósságát, ami körülbelül egymilliárd dollár.

A múlt hónap végén robbant ki újabb gázvita Oroszország és Ukrajna között, miután a Gazprom nyilvánosságra hozta, hogy Kijev 882 millió dollárral tartozik az augusztus havi szállítmányokért. Ez a hónap elejére kamatokkal elérte a 890 millió dollárt. Közben vita támadt a két fél között az októberi gázszállítmányok kifizetése körül is.

Moszkva kilátásba helyzete, hogy ha Kijev nem törleszti adósságát, a gázszállítmányokért a jövőben előrefizetést követel Ukrajnától. Válaszul Kijev a múlt héten közölte, hogy idén már nem vásárol több földgázt Oroszországtól.

Linas Linkevicius, az EU soros elnökségét ellátó Litvánia külügyminisztere a Nemzetközi Sajtószövetség rendezvényén – amelyet a november 28–29-én Vilniusban tartandó keleti partnerségi csúcstalálkozóval kapcsolatos esélylatolgatásnak szenteltek – azt mondta: egyelőre nem ismeri a részleteket, tájékozódnia kell, és nem tudja megmondani, van-e még esély a társulási megállapodás aláírására a vilniusi csúcson. „Várjunk még, tájékozódnunk kell, egyelőre nem vagyok abban a helyzetben, hogy végleges értékelést adjak” – fogalmazott.

A litván külügyek irányítója szerint ha most nem sikerül tető alá hozni a megállapodást, akkor évekig csak elenyésző esély lesz rá. Ezt egyebek közt azzal indokolta, hogy jövőre európai parlamenti választásokat tartanak, aminek nyomán több hónapos folyamatban megújul az EU-intézmények vezetői garnitúrája, 2015-ben pedig Ukrajnában esedékes elnökválasztás. A következő két évben tehát nem lesz mód arra, hogy a felek szükséges mértékű figyelmet szenteljenek az uniós-ukrán kapcsolatok nyitott kérdéseinek.

Linkevicius arra sem tudott egyelőre válaszolni, miként viszonyul az unió a Kijev részéről felvetett háromoldalú – ukrán-uniós-orosz – párbeszéd gondolatához.

A Brüsszelben az Ukrajnával való bármiféle megegyezést illetően eluralkodó pesszimizmust jelzi, hogy csütörtök késő délután közölték: a korábbi tervekkel ellentétben mégsem utazik Kijevbe Stefan Füle, az EU-bővítés és a partnerségi politika kérdéseiben illetékes biztos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.