A kémprogramfertőzés úgy történik, hogy a kinyert adatforgalomhoz egy NSA-szerver kiegészítő programkódot ad hozzá. Az Edward Snowdentől, az NSA volt szerződéses alkalmazottjától származó dokumentumok szerint a rendszer Quantum név alatt működik.
A német magazin ezenkívül további információkat tett közzé arról, miképp tud az NSA a különböző számítástechnikai eszközökhöz jogtalanul hozzáférni. A Spiegel honlapján az ügynökség kémkedési technikákat ismertető belső katalógusából közölt részleteket. Szerepel köztük például 30 dollárért (6480 forintért) egy preparált monitorkábel, amellyel az ember radar segítségével távolról le tudja olvasni a képernyő tartalmát. Az említett katalógusban egy mobiltelefonok megfigyelésére alkalmas gsm-bázisállomás értékét 40 ezer dollárra (8,6 millió forint) becsülik.
A lap információi szerint az NSA rendelkezik beépíthető egységekkel számítógép- és hálózati technológiák előállítóinak (egyebek között a Cisco, a Dell, a Juniper, a Hewlett-Packard, valamint a kínai Huawei) berendezéseihez. Az amerikai Cisco egy vasárnapi blogbejegyzésben aggodalmát fejezte ki az új leplező információk miatt. John Stewart, a társaság elnökhelyettese a Spiegel jelentésére válaszul azt írta: „rendkívül aggaszt minket bármi, ami hatással lehet termékeink sértetlenségére és vásárlóink hálózatára”. A Cisco egyúttal közölte azt is: nem tud arról, hogy termékeinek bármilyen gyenge pontja lenne.
A hírmagazin arról is beszámolt az ügynökség belső dokumentumaira hivatkozva, hogy az NSA TAO csoportja – a különleges informatikai támadásokra szakosodott, úgynevezett méretre szabott hozzáférési műveletek egysége – a célba érés előtt képes eltéríteni a laptopokat és számítógép-alkatrészeket tartalmazó szállítmányokat a saját „titkos műhelyébe”, hogy kémszoftvereket telepítsen fel rájuk, amelyek segítségével az amerikai hírszerzésnek távoli hozzáférést biztosítanak a kiszemelt eszközökhöz.
Edward Snowden májusban szivárogtatott ki szigorúan titkos adatokat az NSA-től. A The Guardian főszerkesztője, Alan Rusbridger december elején a brit parlament belügyi bizottságának meghallgatásán azt mondta, hogy lapja eddig csupán egy százalékát tette közzé annak az információtömegnek, amelyet Snowdentől kapott.
Az NSA egykori informatikusa egyébként úgy nyilatkozott a The Washington Postnak: úgy érzi, teljesítette azt a küldetést, amelyet eltervezett. Snowden jelenleg Moszkvában tartózkodik, s folyamatosan próbál menedékjogot kicsikarni más országoktól is.
Az régóta tisztázásra vár, hogy például hazánkban milyen tevékenységet folytatott az NSA, lehallgatta-e például a miniszterelnököt.