Az Európai Bizottság bírálja a német szociális ellátórendszer működését, a brüsszeli testület szerint nem lehet eleve kirekeszteni a munkanélküli-ellátásból a Németországban élő uniós állampolgárokat, akiknek még nem volt munkaviszonyuk az országban – írja a Süddeutsche Zeitung.
Az Európai Bizottság az álláspontját egy perrel kapcsolatban fejtette ki, amelyet egy Lipcsében élő román állampolgár indított, mert a munkaügyi hivatal elutasította a munkanélküli-segélyre irányuló kérelmét, arra hivatkozva, hogy a kérelmező soha nem dolgozott Németországban, ezért nem is jár neki munkanélküli-segély a német államtól. Az Európai Bizottság szerint viszont ez ellentétes az uniós joggal.
Az utóbbi hónapokban több hasonló ügyben hoztak ítéletet német bíróságok, olykor a segélyt kérelmező mellett, olykor ellene döntve, ezért a német igazságszolgáltatás az Európai Unió Bíróságától vár egyértelmű útmutatást. A román és bolgár állampolgárok munkavállalási korlátozásainak január 1-jei megszűnése miatt Németországban is vita kezdődött az Európai Unió közép- és kelet-európai tagállamaiból bevándorló munkavállalók szociális juttatásairól.
A pusztán a szociális ellátórendszer kihasználását célzó bevándorlás miatt a kisebbik kormánypárt, a bajor CSU a bevándorlás szigorítását, és a szociális juttatásokkal visszaélők kitoloncolását követelte. „Aki csal, az repül" – foglalta össze követeléseit a CSU, amiért a többi párt jobboldali populizmussal, a bevándorlók elleni hangulatkeltéssel vádolták meg. Ugyanakkor Angela Merkel kacellár személyesen vezeti annak a tárcaközi bizottságnak az összeállítását, amely a bevándorlás hatásait elemzi majd..
Cameron a BBC televíziónak adott hétvégi nyilatkozatában feltette azt a kérdést is az EU-bevándorlással kapcsolatban, hogy miért kellene a briteknek fizetniük olyanok családi pótlékát, akik Nagy-Britanniában dolgoznak ugyan, de gyermekeik például Lengyelországban élnek.
Ezzel kapcsolatban tiltakozott a lengyel külügyminiszter, majd Donald Tusk lengyel elnök is. Cameron Tuskkal folytatott telefonbeszélgetésében leszögezte ugyan: az egész uniót érintő tendencia, hogy kelet-európaiak a szociális ellátásért költöznek például Nagy-Britanniába.
Cameron szavai miatt egy lengyel képviselő a Tesco bojkottjára szólította fel a lengyeleket.
London sem úszta meg az uniós kritikát: az Európai Bizottság alelnöke, Viviane Reding élesen bírálta a brit kormányt, amely – szavai szerint – a hazai problémákról igyekszik elterelni a figyelmet az uniós munkavállalókkal szembeni retorikával.
David Cameron brit miniszterelnök ugyanis többször egyértelműen állást foglalt amellett, hogy szigorítsák a kelet-európai bevándorlók szociális ellátáshoz jutását, mert sok kelet-európai bevándorló pusztán ezért érkezik a szigetországba, hogy az ellátásban részesülhessen; ezért már többször érte uniós bírálat.
Az ügy érdekessége azonban, hogy a korábban Cameron álláspontját határozottan elutasító ellenzéki Munkáspárt is csatlakozott a bevándorlás korlátozásának gondolatához. A legnagyobb baloldali brit parlamenti párt egyik vezető tisztségviselője szerint meg kell fontolni az Európai Unión belüli szabad munkaerő-áramlás szabályozását, legalábbis azok esetében, akiknek nincs biztos állásuk a célországban.
Chuka Umunna, a Munkáspárt árnyékkormányának üzleti ügyekért felelős tagja a BBC televízióban kijelentette: az EU alapítói az unión belüli szabad mozgás alapelvét „a munkavállalók, és nem az álláskeresők szabad mozgására értették".