Boris Johnson, London polgármestere a leghallgatottabb londoni kereskedelmi rádió, az LBC 97.3 betelefonálós műsorának vendégeként kijelentette: véleménye szerint csak kétévi folyamatos nagy-britanniai tartózkodás után szabadna teljes körű hozzáférést biztosítani a közép-európai EU-munkavállalóknak a brit szociális ellátórendszer szolgáltatásaihoz.
Johnson a keddi rádióműsorban problémásnak nevezte a szabad munkaerő-áramlás elvét a kibővített EU-n belül, mivel amikor Nagy-Britannia 1973-ban csatlakozott az akkori Közös Piachoz, a közösség a jelenleginél „sokkal, sokkal kisebb” csoport volt, és tagjai sokkal közelebb álltak egymáshoz gazdasági fejlettség szempontjából, mint a mostani 500 milliós nagy tömeg.
Szerinte Nagy-Britannia „mágnesként vonzza" a bevándorlókat azokból az EU-társállamokból, amelyeknek a szociális ellátórendszere kevésbé nagyvonalú, mint a brit, ezért olyan intézkedéseket szorgalmaz, amelyek révén Nagy-Britannia elveszítheti e mágnesszerepét. Ilyen intézkedés lehet például annak az időszaknak a kiterjesztése két évre, amelynek lejárta előtt a külföldi EU-munkavállalók nem vehetnék igénybe korlátlanul a brit szociális ellátóhálózat juttatásait – mondta Johnson.
A polgármester szerint felmerül az a kérdés is, hogy miért kellene a brit adófizetőknek fizetniük olyanok családi pótlékát, akik Nagy-Britanniában dolgoznak ugyan, de gyermekeik Lengyelországban élnek. Ugyanezt David Cameron miniszterelnök is felvetette a BBC televíziónak adott hétvégi nyilatkozatában, és e kijelentéséből diplomáciai viszály is kerekedett.
A keddi brit lapok idézik, hogy Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter Cameron BBC-nyilatkozatára reagálva a Twitter üzenőportálon azt írta: „Ha Nagy-Britannia megkapja a mi adófizetőinket, nem kellene-e Nagy-Britanniának állnia szociális juttatásaikat is?" Sikorski – aki Cameron évfolyamtársa volt az Oxfordi Egyetemen – hozzátette: „Miért kellene a lengyel adófizetőknek támogatniuk a brit adófizetők gyerekeit?"
Emelkett Donald Tusk lengyel kormányfő is bejelentette, hogy szerdán telefonon fog beszélni Cameronnal a témáról. Tusk hangsúlyozta, hogy nem szabad egyetlen népre mutogatni ebben az ügyben. „A brit kormánynak teljes joga új szabályokat bevezetni a Nagy-Britanniában élő emberek számára, de senkinek sincs joga a lengyelekkel példálózni, mint akik visszaélnek a szabályokkal" – mondta.