Mikola Azarov a Rosszija 24 című orosz hírtelevíziónak kedden adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy ha a provokátorok nem állnak le, a hatóságoknak nem marad más választásuk az emberek biztonságának megóvása érdekében, mint erőt alkalmazni a törvények keretein belül. A kormányfő ugyanakkor bízik abban, hogy a józan ész végül felülkerekedik, s nem lesz szükség drasztikus intézkedésekre.
„Az embereknek meg kell győződniük arról, hogy káoszt és pusztítást kínálnak nekik” – mondta a miniszterelnök, aki egyúttal cáfolta a rendkívüli helyzet bevezetéséről keringő pletykákat, mondván, Kijevben a helyzet nagyon messze áll még ettől.
Az Európai Uniót vádolja az ukrajnai zavargások szításával az orosz külügyminiszter. Szergej Lavrov a diplomáciai normák megsértésének nevezte, hogy az unió külpolitikai képviselője, illetve a német külügyminiszter még decemberben találkozott az ellenzéki tüntetőkkel.
Kijev nem csitul
Keddre virradó éjjel is folytatódtak Kijev belvárosában a Nyugat-barát tüntetők radikális csoportjai és a rendőrség közötti összecsapások.
Az ukrán fővárosban vasárnap és hétfő éjjel is heves összecsapások voltak a radikális tüntetők és a rendfenntartó erők között. Kedden a két hivatalos lapban megjelentek azok a jogszabályok, amelyek jelentősen szigorítják a gyülekezési, sajtó- és szólásszabadságot, és amelyek elfogadása kiprovokálta az összecsapásokat.
Azarov az orosz televíziónak adott nyilatkozata után nem sokkal Facebook-oldalán szemrehányást tett az ellenzéki pártok vezetőinek. Szerinte ők szítják a feszültséget, igyekeznek destabilizálni a helyzetet és ők a felelősek a Kijev belvárosában történt erőszakos eseményekért. Hangsúlyozta, hogy a kormány támogatja az állampolgároknak a békés tüntetésekhez való alkotmányos jogát, de agressziónak nincs helye.
„A jelenlegi helyzetben az elnök és a kormány elsődleges feladata, hogy megakadályozza az erőszak kiszélesedését” – írta Azarov a Facebookon.
Maguk az ellenzéki tüntetők mintegy 500 provokátort gyűjtöttek be hétfő éjjel a főváros több pontján, java részüket a parlament és a kormányépület utcájában, a rohamrendőrök és a tüntetők között folyó összecsapások helyszínén. A provokációkra felbérelt suhancokat a tüntetők a főtérnél lévő „ellenállási főhadiszállásra”, a Szakszervezetek Házába vitték. Kedden mindannyiukat elengedték.