Oprea kinevezése azért volt sürgős, mert Romániában legfeljebb másfél hónapig állhat ideiglenes vezető egy minisztérium élén, és március 8-án letelik a 45 nap Radu Stroe korábbi belügyminiszter lemondása óta.
A parlament által kedden megszavazott új kormány többi tagjának kinevezésével az államfő meg akarja várni az alkotmánybíróság döntését. Hiszen a jobbközép ellenzék alkotmányossági óvást terjesztett be a kormány új összetételéről hozott parlamenti határozat ellen, azt kifogásolva, hogy Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök nem kért parlamenti megerősítést a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) bevonásával alakult új kormánya programjára is.
Basescu közölte: nem nevezi ki addig az új minisztereket, amíg az alkotmánybíróság nem dönt az ügyben. Az államfő maga is alkotmányellenesnek nevezte, hogy Ponta a 2012-es választások után megszavazott kormányprogramot akarja folytatni az új koalícióval. Rámutatott: a választásokon a Szociálliberális Szövetség (USL) kapott bizalmat, amelyből a liberálisok kiléptek. Úgy vélekedett: amennyiben Ponta az RMDSZ-szel akar kormányozni, akkor a közös céljaikat tartalmazó politikai egyezményt legalább a parlamentnek legitimálnia kell, ha már a választóktól nem kapott rá felhatalmazást.
Az államfő egy vasárnapi televíziós interjúban túlzónak nevezte az RMDSZ igényeit, ezek között a kórházi anyanyelvhasználatról azt mondta: „nehogy az RMDSZ ilyesmit merészeljen kérni, ( ) mert minden román állampolgárnak, etnikumától függetlenül ismernie kell a nemzeti nyelvet”.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerdán bejelentette, hogy az új kormánykoalíció megvárja az alkotmányossági óvás elbírálását. Rámutatott: a most tisztségben lévő kormány nem vállalhat felelősséget – Basescu elvárásának megfelelően – a beiktatásra váró kabinet programjáért.
A Ponta vezette Szociáldemokrata Párt (PSD) és két kisebb szövetségese – a Konzervatív Párt (PC) és a Románia Haladásáért Országos Szövetség (UNPR) – hétfőn megállapodást kötött az RMDSZ-szel a közös kormányzásról.
A kormány új szerkezetéről és összetételéről szóló parlamenti határozatot kedden nagy szavazattöbbséggel fogadta el a bukaresti parlament két házának együttes ülése.
Mint ismert, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) korábban visszahívta minisztereit a kormányból, és megvonta a bizalmat a miniszterelnöktől. A szociáldemokraták – több kisebb párttal együtt – törékeny többséggel rendelkeznek a bukaresti parlamentben, ezért Victor Ponta miniszterelnök felhatalmazást kapott, hogy tárgyaljon kormánya támogatásáról a parlamenti erőkkel, köztük a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel. Borboly Csaba, a párt elnökségi tagja szerint az RMDSZ-nek élnie kell azzal a lehetőséggel, amelyet a román kormánykoalíció felbomlása teremtett.