Csak Merkelről 300 jelentést tárolt az NSA

Több mint 120 állam- és kormányfő után kémkedett az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség.

GB
2014. 03. 29. 20:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hamburgi hetilap tudósításából már szombaton napvilágot láttak előzetes részletek. Eszerint az NSA „célszemélyei” között összesen 122 külföldi állam- és kormányfő szerepelt, köztük mások mellett a német, valamint az osztrák kancellár.

A Der Spiegel – saját bevallása szerint – betekintést nyerhetett egy titkos ügynökségi dokumentumba a lehallgatási botrányt tavaly nyáron kirobbantó volt informatikus, Edward Snowden archívumából. Ebből kitűnt, hogy egyedül a német kancellárról több mint 300 jelentést tároltak el.

Az adatok 2009-ből származtak, és azon a külföldi vezetők nevei – a keresztnév alapján – ábécésorrendben szerepeltek. A 122. Julija Timosenko akkori ukrán miniszterelnök volt, neve ugyanis „y” kezdőbetűvel szerepelt.

A listát egyébként az akkori malajziai miniszterelnök, Abdullah Badavi vezeti, megelőzve többek között a szomáliai, a perui, valamint a fehérorosz elnököt. Angela Merkel a kilencedik, és őt követi az első „b” betűs, azaz Bassár el-Aszad szíriai elnök.

A titkos dokumentum munícióul szolgálhat a német szövetségi ügyészség számára, amely a napokban dönt arról, hogy hivatalos eljárást kezdeményez az NSA ellen kémkedés gyanújával.

A Fehér Ház javasolni fogja a héten, hogy törvényben korlátozzák a Nemzetbiztonsági Ügynökség telefonos metaadat-gyűjtési gyakorlatát – írta keddi számában kormányzati forrásokra hivatkozva a The New York Times című amerikai napilap. A részletekről itt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.