A hamburgi hetilap tudósításából már szombaton napvilágot láttak előzetes részletek. Eszerint az NSA „célszemélyei” között összesen 122 külföldi állam- és kormányfő szerepelt, köztük mások mellett a német, valamint az osztrák kancellár.
A Der Spiegel – saját bevallása szerint – betekintést nyerhetett egy titkos ügynökségi dokumentumba a lehallgatási botrányt tavaly nyáron kirobbantó volt informatikus, Edward Snowden archívumából. Ebből kitűnt, hogy egyedül a német kancellárról több mint 300 jelentést tároltak el.
Az adatok 2009-ből származtak, és azon a külföldi vezetők nevei – a keresztnév alapján – ábécésorrendben szerepeltek. A 122. Julija Timosenko akkori ukrán miniszterelnök volt, neve ugyanis „y” kezdőbetűvel szerepelt.
A listát egyébként az akkori malajziai miniszterelnök, Abdullah Badavi vezeti, megelőzve többek között a szomáliai, a perui, valamint a fehérorosz elnököt. Angela Merkel a kilencedik, és őt követi az első „b” betűs, azaz Bassár el-Aszad szíriai elnök.
A titkos dokumentum munícióul szolgálhat a német szövetségi ügyészség számára, amely a napokban dönt arról, hogy hivatalos eljárást kezdeményez az NSA ellen kémkedés gyanújával.
A Fehér Ház javasolni fogja a héten, hogy törvényben korlátozzák a Nemzetbiztonsági Ügynökség telefonos metaadat-gyűjtési gyakorlatát – írta keddi számában kormányzati forrásokra hivatkozva a The New York Times című amerikai napilap. A részletekről itt.