Pénteken jár le a határideje annak, hogy megújítsák az NSA meghatalmazását telefonos metaadat gyűjtésére. Barack Obama elnök korábban arra utasította Eric Holder igazságügyi minisztert és a hírszerző szerveket, hogy eddig a napig dolgozzák ki az NSA működésével kapcsolatos reformjavaslataikat úgy, hogy az ügynökség megőrizze hatékonyságát.
Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt igazgatója a Der Spiegel című német hetilapnak adott interjúban bocsánatot kért Németországtól az adatgyűjtő programok lelepleződésének következményei miatt.
A kiszivárogtatások „megmérgezték a barátainkhoz fűződő viszonyt”, köztük az amerikai–német kapcsolatokat – mondta.
A lap úgy értesült, hogy a gyakorlatot a jelenlegi formájában csak 90 napig fogják újraengedélyezni. Obama elnök törvényjavaslata értelmében az ügynökség nem fog szisztematikusan gyűjteni és tárolni adatokat, hanem a külföldi hírszerzést felügyelő titkos bíróság (FISC) döntése alapján csak azokat az adatok és számokat fogja megfigyelni, amelyeknek – a bíróság szerint – közük van a terrorizmushoz.
A metaadatokat a jövőben a telefontársaságok fogják tárolni. A kormányzati javaslat egyebek között azt is tisztázni fogja, hogy a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után elfogadott, a terrorizmussal gyanúsított személyek megfigyeléséről rendelkező Patriot-törvény 215-ös cikkelye értelmezhető-e metaadat gyűjtésére szóló felhatalmazásként.
A Patriot-törvény meghosszabbításának ügye egyébként jövőre kerül ismét a kongresszus elé.
Barack Obama januárban jelentette be, hogy korlátozott változtatásokat kíván bevezetni az NSA működésében, amelynek titkos részleteit a Moszkvába szökött amerikai informatikus, Edward Snowden világgá kürtölte. Az elnök közölte, hogy leállíttatja a baráti országok vezetőinek megfigyelését és változtatásokat vezet be az amerikaiak telefonos kommunikációját mutató metaadatok gyűjtésével kapcsolatban.