Malajzia miniszterelnöke hétfőn hivatalosan bejelentette, hogy a legújabb vizsgálatok során arra a következtetésre jutottak, hogy a maláj repülőgép az Indiai-óceán déli részén tűnt el – írja a BBC. Najib Razak közölte, a Malajzia Airlines arról tájékoztatta a 227 utas és a 12 fős személyzet családtagjait, hogy nincsenek túlélők. A kormányfő szerint a szerencsétlenség feltételezett helyszíne messze esik minden, leszállásra szóba jöhető helytől.
Pekingben több gyászoló rokon is orvosi segítségre szorult, miután értesült a hírről. A repülő 227 utasa közül 154-en kínaiak voltak. A rokonok 17 napja őrlődtek kétségek között, közülük félszázan egy pekingi szállodában összegyűlve várták hétfőn is a híreket a repülő utáni kutatásról. Az érintett családtagok zömére hisztérikusan hatott a bejelentés. Egy idős férfit, majd egy középkorú asszonyt hordágyon vittek el a mentők. Akadt, aki dührohamot kapott a sajtó munkatársai miatt. Egy férfi belerúgott egy tévétársaság operatőrébe azt üvöltve, hogy agyonveri, ha nem hagyja abba a filmezést. Volt olyan is, aki higgadtan viselte a gyászhírt. „Elfogadjuk a tragédiát. Ilyen a sors” – mondta Selamat Omar, akiknek 29 éves, repülőmérnök fia utazott a járaton.
Ismert, a Kuala Lumpurból Pekingbe tartó Boeing 777-200-as gépnek március 8-án veszett nyoma. A repülővel mintegy két órával azután szakadt meg a kapcsolat, hogy felszállt a malajziai fővárosból.
Az MTI korábban azt közölte, két újabb, feltehetően az eltűnt malajziai repülőgéphez tartozó tárgyat észlelt egy ausztrál kutató repülőgép az Indiai-óceán déli részén – közölte az ausztrál kormányfő. Tony Abbott a parlamentben beszámolt arról, hogy egy ausztrál hajó a közelben tartózkodik. A repülőgépről egy kör alakú, zöldesszürke színű, továbbá egy narancs színű és téglalap alakú tárgyat láttak. Szerinte hamarosan sikerül ezeket a tárgyakat begyűjteni.
Korábban egy kínai repülőgép fedezett fel több tárgyat a térségben, de az amerikai haditengerészet repülőgépének később nem sikerült ezeket megtalálnia. Pedig az amerikai haditengerészet a P-8 Poseidon típusú tengeralattjáró-elhárító repülőgépét, a világ legfejlettebb ilyen kutatóeszközét vetette be.
Az ausztrál hajózásbiztonsági hatóság (AMSA) szóvivője azt mondta: a P-8-as azt a feladatot kapta, hogy felleljék azt, amit a kínai repülőgép útban az ausztrál Perth felé látott. A tárgyak feltételezett sodrásának irányát modellezték, ennek ellenére az amerikai repülőgép semmit sem talált.
Chris Budde parancsnok, az amerikai hetedik flotta műveleti tisztje már arról beszélt, hogy a térségbe repítik a haditengerészetnek azt a berendezését, amely képes megtalálni a tenger mélyén a repülőgépek úgynevezett fekete dobozát. Mint mondta, ha megtalálják a korábban észlelt tárgyakat, akkor nagyon gyorsan kell lépni, mert a fekete doboz jeladójának áramellátása korlátozott. Szakértők szerint a jeladó mintegy harminc napig működik.
Budde hozzátette, hogy ez a kutató berendezés, amit egy hajó után lassan vontatva használnak, akár a húszezer láb mélységből (hozzávetőleg hatezer méterről) érkező jeleket is képes felfogni.
A NASA amerikai űrkutatási hivatal azt közölte, hogy a műholdjaikkal, valamint a Nemzetközi Űrállomáson lévő nagy felbontású kamerákkal is kutatják majd az Indiai-óceán adott térségét.