A tekintélyes brit gazdasági, politikai napilap kolumnistája szerint a Krím bekebelezésével Moszkva biztosította, hogy Ukrajna többi részét végül elveszíti. Egyrészt a májusi választáson a Krím oroszai már nem szavaznak majd, másrészt az orosz fenyegetés Moszkva ellen hangolja a közvéleményt, ezért minden bizonnyal oroszellenes kormány alakul majd Kijevben.
Egy kelet-ukrajnai offenzíva olyan politikai, gazdasági és katonai következmények veszélyét vetítené előre, amelyek elég súlyosak lennének ahhoz, hogy meginogjon a vezetőség pozíciója a Kremlben – állapítja meg Rachman, aki szerint a közelmúlt történelme azt bizonyítja, hogy valahányszor a világ valamelyik vezető hatalma katonai erőt alkalmaz egy ország vele szemben ellenséges lakossága ellen, a rövid távú katonai győzelmet szinte mindig hosszú távú stratégiai vereség követi.
„Ha orosz csapatok nyomulnak be Ukrajnába, Moszkva kezdetben diadalittassá válik majd, miközben Nyugaton ökölbe szorulnak a kezek. De az ukrajnai erődemonstráció végső soron súlyosan meggyengítené az orosz államot” – véli Gideon Rachman.
Ukrajna egy olyan határozattervezetet járat körbe az ENSZ Közgyűlésében, amely megerősítené az ország területi egységét, és érvénytelennek mondaná ki a krími népszavazást, amelynek alapján Oroszország magához csatolta a félszigetet.
Nem lesz G8-csúcs
A krími válság miatt nem rendezik meg júniusban Szocsiban a világ hét vezető ipari hatalma, az úgynevezett G7-es csoport és Oroszország – G8-ként emlegetett – csúcstalálkozóját, ehelyett a hetek Oroszország kizárásával tartanak majd csúcsszintű megbeszélést Brüsszelben.