Éveket várhatunk, míg megoldódik a maláj gép rejtélye

Kiterjesztik az eltűnt utasszállító roncsai után a tengerfenéken folytatott kutatást.

WA
2014. 04. 25. 9:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A keresést koordináló ausztráliai központ pénteken közölte, hogy a kutatást második hete folytató Bluefin–21 robot-tengeralattjáró 95 százalékban elvégezte már az Ausztráliától nyugatra lévő, 310 négyzetkilométernyi tengerfenék letapogatását, de semmi említésre méltót nem talált.

Az elmúlt napokban egy tíz kilométer sugarú kört fésültek át a robottal a Bluefin merülési képességeinek maximumát jelentő, 4500 méteres mélységben.

A központ közlése szerint ha a munka befejeztével semmit sem találnak, akkor az eddigi körrel szomszédos térségben folytatják majd a kutatást, s az újabb célterületet napokon belül kijelölik.

„Szorosan egyeztetünk külföldi partnereinkkel arról, mi lenne a legjobb módja a kutatás folytatásának” – szögezte le nyilatkozatában a keresést koordináló ausztráliai központ, a munkálatokban részt vevő Malajziára, Kínára és az Egyesült Államokra utalva.

A Malaysia Airlines Kuala Lumpurból Pekingbe tartó, MH370-es járatának március 8-án veszett nyoma. A Boeing 777-200-as repülőgép fedélzetén lévő 239 emberből több mint 150 kínai állampolgár volt. Kína kilenc hajóval és hat repülőgéppel kapcsolódott be a gép roncsai és fekete doboza utáni kutatásokba, amelyek azonban egyelőre semmilyen eredménnyel nem kecsegtetnek.

A jelenlegi kutatási területet a hatóságok annak alapján jelölték ki, hogy az egyik kínai keresőhajó az eltűnt malajziai repülőgép fekete dobozának tulajdonított pulzáló jelet észlelt a térségben. A fekete dobozok akkumulátorai azonban a szakemberek szerint mostanra teljesen lemerültek, ezért további jeladásukra nem lehet számítani.

Az amerikai védelmi tárca egyik magas beosztású tisztségviselője pénteken, a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva úgy vélekedett, hogy évekig is elhúzódhat a kutatás a malajziai légitársaság március 8-án eltűnt MH370-es járatának roncsai után. A név nélkül nyilatkozó amerikai tisztségviselő szerint a roncsok keresése mostantól egy sokkal nehezebb szakaszba lép.

„Mindannyian erre a kicsi térségre összpontosítottunk, és nem találtunk semmit. Most kénytelenek leszünk visszatérni egy szélesebb körű kutatásra” – mondta, hozzátéve, hogy a részt vevő szakemberek most már évekről beszélnek. Mindezt tekintetbe véve, a folytatás mikéntjéről szavai szerint Malajziának kellene döntenie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.