Az áprilisi csúfos kudarc miatt büntetik a szocialistákat

A szocialista nagy öregek csitíthatják a konfliktusokat a pártban, a kérdés, hogy ki „áldozza be” magát az elnöki posztért.

KA
2014. 05. 27. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Szocialista Párt a vasárnapi európai parlamenti választáson súlyos vereséget szenvedett. Mesterházy Attila jelenlegi pártelnök az eredmények ismeretében már a voksolás estéjén kiállt a sajtó elé és bejelentette: az MSZP elnöksége felajánlja lemondását. A szocialisták egyébként nem számítottak ilyen szintű lebőgésre, forgatókönyv sem született jelen helyzet kezelésére. Az, hogy Mesterházy sleppje kisétál-e az ajtón, csak a párt szombati, kibővített választmányi ülésén dől majd el.– Nem tudom elképzelni, hogy az MSZP választmánya ne fogadná el Mesterházy lemondását – fogalmazott Török Gábor az InfoRádió Aréna című műsorában. A politikai elemző azt mondta: most az jelentené a legjobb megoldást a szocialisták számára, ha az önkormányzati választásig a testületi vezetés mellett döntenének.

A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy azoknak a politikusoknak, akik szóba jöhetnek, azt kell mérlegelniük, hogy saját helyzetüket erősítik, vagy belátják, hogy hosszú távon komoly hátrányt jelent egy eljelentéktelenedő párt tagjaként dolgozni. Hangsúlyozta, a szocialistákat most megbüntették a választók az áprilisi országgyűlési választások csúfos kudarca miatt. Török úgy látja, a régi nagyok szerepe fontos lehet a választmány belső hangulatának és a párt közvéleményének alakításában, ugyanakkor annak kicsi az esélye, hogy egy korábbi vezető szocialista politikus ambicionálná a pártelnökséget.

Lendvai már meg is szólalt: magát ugyan nem tartja alkalmasnak az elnöki pozíció betöltésére, de tanácsokkal ellátta az MSZP-t. Szanyi Tibor pedig 2006-óta tartó súlyos depresszióról beszélt a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában kedden. A műsorban természetesen a „Fidesz-terrort” sem hagyhatta ki a magát fojtogatottnak érző politikus.

Török kitért arra is, a Fidesz érdekérvényesítő szerepe az Európai Néppártban és az unióban is nőni fog. Megjegyezte: más európai néppárti tagok támogatottsága csökkent, a Fideszé viszont nőtt, így ezzel a 12 mandátummal egy kisebb frakcióban jelentősebb szerepet kap. Hozzátette: a példátlanul fölényes győzelem komoly legitimációs bázis a Fidesz számára, és úgy tűnik: Orbán Viktor elérkezettnek látta az időt arra, hogy változtasson a párt európai politikáján. – Szerintem a Fidesz elérkezettnek látta az időt arra, hogy az európai politikában is aktívabban, kezdeményezőbben, egyszerűen szólva erősebben lépjen fel, mint korábban.

A ló az megmaradt, de a vezért kilőtték – mondta a Századvég elemzője. Lánczi Tamás a köztévében kedden reggel azt mondta: az MSZP-nek katasztrofális lenne, ha a régi vezetők visszatérnének, az ugyanis a 2002-es állapotok visszaállításával lenne egyenlő. Sok meglepetést hozott az európai parlamenti választás. A Fidesz-KDNP toronymagasan megnyerte, sőt még növelni is tudta az országgyűlési választásokhoz képest a támogatottságát 7-8 százalékponttal. A baloldalon az MSZP drasztikusan visszaesett, az Együtt-PM és a DK pedig jobban szerepelt a vártnál – jelentette ki Lánczi.

A szakember úgy véli: az Együtt-PM és a DK azért szerepelt relatíve jól, mert ezeknek a pártoknak a szavazótábora a fővárosban van, és az európai parlamenti választás alapvetően fővárosi bázisú választás, míg az MSZP-nek kiegyenlítettebb a szavazótábora, így a vidéki érdektelenség jobban sújtotta. A baloldalon valószínűleg újra fogják osztani a lapokat, mert eddig úgy tűnt, az MSZP erős szereplő, de most úgy látszik, a fővárosban mégsem olyan erős.

Az Együtt-PM és a DK mindenesetre jól tudta mozgósítani a szavazótáborát, és mindegy, hogy ez 30 százalékos részvételnél sikerült, nekik ez egy hivatkozási pont, javultak az alkupozícióik – érvelt Lánczi, aki szerint nagy küzdelem kezdődik majd a baloldalon, elsősorban a fővárosi vezetésért. A kérdés, hogy ez építő jellegű konfliktus lesz, vagy mindhárom pártot lerombolja – hangoztatta az elemző.

Úgy véli: itt relatív erősségről van szó, hiszen a három baloldali párt együttesen sem éri el a Fidesz támogatottságát. Az MSZP és az SZDSZ egykori kemény magját darabolták fel maguk között, és most csupán arról van szó, hogy a DK a vártnál kicsit nagyobbat szakított. Hatalmi vákuum van az MSZP-ben. A párt az elmúlt három évben „úgy lett összerakva”, hogy az Mesterházy elnöknek legyen jó. A ló az megmaradt, de a vezért kilőtték – érzékeltette Lánczi, aki lehetségesnek tartja, hogy lesznek önjelöltek a pártelnöki posztra, de alkalmas jelöltet jelenleg szerinte nem nagyon látni.

Arra a kérdésre, elképzelhetőnek tartja-e, hogy volt politikusok visszatérjenek az MSZP vezetésébe, azt válaszolta: az egészen katasztrofális lenne a pártra, hiszen viszontláthatnánk a 2002-es MSZP-t a feltörekvő Gyurcsány Ferenccel és Kovács László elnökkel. Arra a felvetésre, hogy az ellenzéki pártok együttműködést ígértek a kormánypártokkal az Európai Parlamentben bizonyos témák mentén, úgy reagált: jól látható, hogy az elmúlt években a baloldali képviselők az Európai Parlamentben nem igazán a nemzeti érdeket szolgálták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.