Botka László üzent Bajnainak és Gyurcsánynak

A szocialista pártban forrnak az indulatok, Hiller István kész programmal megy el szombaton a választmányi ülésre.

KA
2014. 05. 26. 17:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP országos elnöksége felajánlotta lemondását az EP-választáson elért eredmények ismeretében – jelentette be a párt elnöke, Mesterházy Attila vasárnap éjjel. Sok tekintetben a Demokratikus Koalíció nyerte meg a választást – ezt már Gyurcsány Ferenc mondta. A DK elnöke külön kiemelte, hogy pártja a második erő lett Budapesten és jó néhány nagyvárosban. Bajnai Gordon is arról beszélt, hogy sok helyen az Együtt–PM lett a második erő, és hozzátette, hogy az egy mandátum megszerzésével teljesítették céljukat.

A választást a Fidesz-KDNP a szavazatok 51,49 százalékával nyerte meg, a Jobbik 14,68 százalékkal a második, az MSZP 10,92 százalékkal a harmadik, a Demokratikus Koalíció 9,76 százalékkal a negyedik, az Együtt-PM 7,22 százalékkal az ötödik, az LMP 5,01 százalékkal a hatodik lett a szavazatok 99,99 százalékának összeszámlálása alapján. A három baloldali párt összesen a szavazatok 27 százalékát szerezte meg, ez gyakorlatilag megegyezik az áprilisi eredményükkel, amikor közösen indult az MSZP, a DK és az Együtt–PM.

 

Hiába ajánlotta fel Mesterházy az MSZP elnökségének lemondását, a szombaton összeülő választmány ugyanis nem dönthet a sorsukról. A teljes tisztújításhoz ugyanis össze kellene hívni a kongresszust, és olyan, tetőtől talpig tartó átalakítást kellene végrehajtani, ami hónapokig elhúzódna – erről már az Index írt hétfőn. Ez egy alulról felfelé történő tisztújítás, ami hosszadalmas és időigényes. És pont ezért sokak szerint felérne egy politikai öngyilkossággal, hiszen ősszel önkormányzati választások lesznek, és elég fura helyzet lenne, ha a kampány a belső helyezkedésekről szólna.

A jelenlegi irányt bírálók véleményében az is közös volt, ahogy az MSZP baloldali kihívóiról beszéltek, mondván: a DK-nak és az Együtt–PM-nek is meg kellene értenie, hogy nem tudtak új szavazókat behozni, tehát hosszabb távon sincs esélyük a növekedésre, csak egymás kárára tudnak dolgozni, így tartósítva az Orbán Viktor által megálmodott centrális erőteret. „Most ugyanabban a választói tömbben van a verseny, és hiába éli meg sikerként a szereplését a DK vagy az Együtt–PM, az eredményeken jól látszik, hogy nem hoztak be új szavazókat” – magyarázta az Indexnek Botka László.

Kész programmal készül a szombati választmányi ülésre Hiller István, aki kész visszatérni a párt vezetésébe. Az MSZP volt elnöke is azt mondta a Hír Televíziónak, hogy az alapokról kell újraépíteni a magyar baloldalt. A politikus Lendvai Ildikóhoz hasonlóan úgy gondolja, hogy nem mechanikus megoldásokra, hanem innovációra van szükség a baloldalon. Hiller azt nem árulta el, hogy a párt újjáépítésénél csak az MSZP-ben gondolkodik, vagy valamilyen együttműködésben a Demokratikus Koalícióval és az Együtt–PM Szövetséggel.

Lendvai szerint már csak az unortodox politika mentheti meg az MSZP-t. A volt szocialista pártelnök Facebook-oldalán azt írja: a vasárnapi pofon eldönti, hogy a szocialista párt csak alszik, vagy már meg is halt. A politikus úgy látja, az európai parlamenti választási vereség után a választmánynak el kell fogadnia az MSZP vezetésének lemondását, és el kell indítania a tisztújítást, ami mintegy három hónapot vesz igénybe. A volt pártelnök úgy gondolja: ha a választmány nem így dönt, akkor unortodox lépésekre lehet szükség. Ezek között említi egy rendkívüli kongresszus összehívását vagy egy átmeneti vezetés megbízását is.

„Nem tudtam aludni és reggel 5-ig tipródtam, hogy szabad-e egyáltalán megszólalni, vagy az újraélesztéssel éppen veszélyeztetjük a beteg életét” – mondta a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában hétfő délután Lendvai. Úgy vélte, a május 25-i eredmény leginkább a baloldali bázison belüli protesztszavazatokon dőlt el. A választók április 6-a után nem látták, hogy megtörtént volna az MSZP-n belül a szembenézés, a megújulás elindulása. Nem látszott meggyőzően az önreflexió és a változás képessége – tette hozzá.

Lendvai szerint az MSZP az életképességének jelét most változással kell jelezni. Ehhez nem elég a személyi változás, de anélkül nehéz azt mutatni, hogy valami elindult.  A szombati választmánynak tehát jelét kell adni annak, hogy nem vak és süket. Nem lesz könnyű, mert csapdahelyzetben van. Ha a teljes elnökség lemond, akkor egy hosszú procedúra következik, aminek megoldásához politikai akarat szükséges. Úgy vélte, ha a párt tényleg életképes, akkor elő lehet állítani egy új csapatot, de személyekről nem akar beszélni. Ha nem állítható ki a pártból egy új csapat, akkor baj van, az MSZP alkatától viszont idegen, hogy ne csapatban gondolkozzon.
Ha nem lesz változás, nő az enervált, letargikus, urnához nem járuló szavazók száma – mondta.

Lendvai szerint a budapesti választók előnyös információs helyzetben vannak, tájékozottabbak, politikai érdeklődésük erősebb, ezért előbb ébredtek. Ezért veszíthetett a legtöbbet az MSZP a fővárosban.
Budapesten most három hasonló nagyságrendű párt áll. Ha csak a rivalizálást folytatják, akkor baj lesz - vélekedett.

Tukacs István MSZP-s országgyűlési képviselő újságíróknak nyilatkozva azt mondta, semmi nem maradhat konzekvencia nélkül, az elnökség jól döntött, amikor felajánlotta lemondását a választmánynak. Véleménye szerint rosszul teszi az MSZP, ha azzal foglalja el magát, hogy belső ügyeit intézi, és nem azzal, hogy az önkormányzati választáson partnere legyen egy erős demokratikus szövetségnek. Mint mondta, elképzelhetőnek tartja azt is, hogy a jelenlegi vezetés megtartja mandátumát, de minden mást is.

Józsa István újságíróknak arról beszélt, hogy majd a többség akarata eldönti, ki fogja vezetni a pártot. Arra a kérdésre, hogy kell-e új vezetés, az MSZP-s képviselő úgy fogalmazott: „mindig kell új vezetés”, amiben vannak tagok a régiek közül és új tagok is vannak benne.

„Mennyire furcsa ez a világ. Van aki 200 000 szavazattól táncol örömében, van aki 150 000 kapcsán fantasztikus sikert emleget, egy probléma van, hogy a Fidesz leváltásához kétmillió kell. Egymást most sikerült legyőznünk, és örömet okoztunk a Náciknak, hogy ők a második erő, De vajon mi a cél, a saját politikai túlélésünk, vagy az országot megszabadítani ettől a rabló bandától? Sebaj, csak így tovább, igaz ettől eggyel sem lesz kevesebb a szegény ember. Úgyhogy hajrá baloldal, hajrá Magyarország” – kommentálta a Facebookon a vasárnapi eredményeket Gőgös Zoltán, egykori szocialista képviselő.

„Attól tartok, sok régi szavazónk csalódott, elment máshoz, vagy el sem ment szavazni. Fiatalok pedig nincsenek, a pártom sem az egyetemisták, sem a fiatal szakmunkások között nincs jelen. Tele vagyok keserűséggel :(” – olvasható Lamperth Mónika, egykori szocialista belügyminiszter Facebook-bejegyzésében. „Ha az öregek miatt akartok kilépni az MSZP-ből, akkor nagy a baj. Ha az öregjeinket – akik ma is viszik hátukon helyben az MSZP-t – el akarjátok kergetni, ki a fene marad?” – tette föl a kérdést Lamperth.

A szocialisták listavezetője belátta, hogy az európai parlamenti választás eredménye valószínűleg megpecsételte Horváth Csaba sorsát, akiből várhatóan nem lesz közös főpolgármester-jelölt. Szanyi Tibor a Hír TV stúdiójában úgy fogalmazott, hogy a kabátot újra kell gombolni.

„Engem sokkol az a dolog, hogy Budapesten a Magyar Szocialista Párt 60 ezer szavazatot kapott, azért helló, hát azért itt valami nagyon nagy baj van. Azért ez itt nem úgy hangzik, hogy rámutatok erre vagy arra, hogy te vagy a hibás, nincs ilyen, ez egy hosszú-hosszú folyamatnak az eredője. Remélem, hogy ezen a pár napon a választmányi ülésig össze tudunk rakni valami elemzést, hogy mi történt egyáltalán, kárfelmérés, mint a biztosítónál, hogy megnézzük, hogy most a kormány, a gumi, mi az Isten csudája történt” – fogalmazott a szocialisták EP-listavezetője.

Mesterházy még mindig kitart Horváth mellett. A szocialista pártelnök megvárná, amíg a többi balliberális párt megnevezi jelöltjét, és csak azután döntene az MSZP főpolgármester-jelöltjéről. „Én alkalmasnak tartom Horváth Csabát erre, hiszen ismeri az önkormányzati politikát, frakcióvezetőként ott dolgozott, ilyen értelemben végigküzdötte az elmúlt négy évet. De azt át kell gondolni természetesen, hogy ha van olyan jelölt, aki több szavazatot tud mozgósítani a demokratikus ellenzéki oldalon, mint pusztán az MSZP jelöltje, akkor mi nyitottak vagyunk, ahogy ezt korábban is mondtuk. De ehhez az kell, hogy lássuk, a többi párt kit jelölt, milyen személyiséget gondol főpolgármester-jelöltnek, és azután lehet az egyéb más kérdést feltenni” – fogalmazott az MSZP elnöke.

Szanyi Tibor, az MSZP listavezetője a Hír TV Magyarország élőben című műsorának hétfő reggeli választási különkiadásában arról beszélt: az EP-választáson nem erre számítottak, de az alacsony részvétel mellett mindez nem tekinthető rendes eredménynek. A szocialista politikus az alacsony részvételért is a Fideszt okolta. Mint elmondta, magára hagyta a hatalom a pártokat, nulla erőforrásból gazdálkodtak, itt veszített mindenki – közölte. Az egyetlen jó dolog, hogy a szélsőjobb nem erősödött – jelentette ki.

Át kell gondolni mindent a szocialista pártban. Az elnökség felajánlotta lemondását, szombaton pedig – már egy korábban lefixált időpontban – összeül a választmány. A párt állapotát belülről is látva, nem lesz nagy tülekedés az elnökségért, a párton belül úgy érzik, a kialakult helyzet nem személyi kérdés – közölte. A tisztújítás mértéke és időpontja még kérdés – jegyezte meg. Egyelőre nem lát jelentkezőket, de „biztosan lesznek” – ezt az M1 Ma reggel című műsorában mondta Szanyi.

A több mint száz fős MSZP-választmányt még az április 6-ai választás után hívták össze, hogy értékelje az országgyűlési és az európai parlamenti választás eredményét. A párt alapszabálya szerint a Botka László által vezetett választmány kétharmados többséggel dönthet úgy, hogy soron kívüli tisztújító kongresszust hív össze. A kongresszust küldöttválasztás, a helyi szervezetekben, a területi szövetségekben és a regionális tanácsokban pedig tisztújítás előzi meg.

Az alapszabály rendelkezik arról is, hogy mit kell tenni, ha azért kell soron kívüli tisztújító kongresszust összehívni, mert a pártelnöki tisztség betöltetlenné vált. A választmány a kongresszust összehívó határozatában dönthet úgy is, hogy a pártelnök megválasztására összehívott soron kívüli tisztújító kongresszust nem kell megelőznie a felmenő rendszerű tisztújításnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.