EP-választás: 751 szék a tét

751 szék elfoglalójáról szavaz 400 millió ember magyar idő szerint este 11-ig, előzetes eredmények az MNO-n a hazai urnazárástól, 19 órától.

2014. 05. 24. 8:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament, az EU parlamentáris testülete 1962-ben nyerte el nevét és körülbelüli mai működési formáját, tagjait 1979 óta választják közvetlenül. A Miniszterek Tanácsával együtt kvázi kétkamarás parlamentként tartható számon, törvényt viszont csak a vezető testület, az Európai Bizottság kezdeményezhet, amit mindkét „kamarának” jóvá kell hagynia.

Az EP-nek jelenleg 736 tagja van, amit a 27 tagállamban választanak meg. A legtöbb képviselőt (99) Németország, a legkevesebbet (5) Málta adja a brüsszeli és strasbourgi ülésezési helyű parlamentnek. Hazánknál csak 11 ország ad több potentátot; mi szám szerint 22-t küldünk, de a mostani választáson már – új tagállamként – Horvátország is részt vesz, így a szabályok visszakérnek Magyarországtól egy széket a következő 5 éves ciklusra.


Az Európai Parlamentben nem nemzetiségük, hanem politikai irányzatuk szerint ülnek a képviselők. A most végződő 7. parlamenti ciklusban hét nagyobb csoport helyezkedik el az EP-ben, de nincs „kormánypárti” vagy „ellenzéki” oldal – a vita a parlament véleményének kialakításáért folyik –, és a nagy döntések előtt egyeztet is a három legnagyobb erő (erősorrendben: Néppárt, Szocialisták, Liberálisok).

A nagy frakciókon kívül jelen vannak a szélsőbaloldaliak, a zöldek, a konzervatívok és az euroszkeptikusok, illetve a függetlenek. A magyar EP-képviselői helyekre jelöltek közül a Fidesz–KDNP-sek a néppártiakhoz, az MSZP-sek – s ha bejut, a DK indulója is – a Szocialistákhoz, az Együtt–PM jelöltjei azonban várhatóan nem tartanak az áprilisi partnerekkel a baloldali frakcióba siker esetén, Jávor Benedek ugyanis – az LMP-hez hasonlóan – a zöldekhez menne, Szelényi Zsuzsanna pedig a liberálisoktól kapott ajánlatot. (Részletek erről itt.) A Jobbik politikusai ez idáig függetlenként politizáltak az EU-ban.

A mostani EP-választás május 22. és 25. között zajlik 400 millió potenciális szavazó részvételével, a tagállamokon múlik, hogy a fenti intervallumon belül mikor. 751 jelölt örülhet majd vasárnap este 11 óra után, ekkor fejeződik be ugyanis hivatalosan a voksolás magyar idő szerint.

A választások végeztével júniusban alakulnak meg az új frakciók, július első napjaiban pedig az EP alakuló ülése következik. Az EB július derekán kap új elnököt, a parlament választja majd meg várhatóan a szociálliberális Martin Schulz, a néppárti Jean-Claude Juncker és a liberális Guy Verhofstadt közül.

Mivel az EP-választáskor egy-egy ország egy nagy szavazókört jelent, egészen péntek délutánig lehetőség volt átjelentkezni. Mozgóurna kérésére a péntek délutáni határidőt követően vasárnap délután 3-ig lehetőség van.

Előzetes eredményt tehát 11 órakor közlünk, a magyar és az EU-s fejleményeket vasárnap este már 7 órától kövesse folyamatosan az MNO-n és a Hír TV-n!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.