Így nyerte meg a választást a Fidesz–KDNP

1990 óta először újrázhat jobbközép kormány Magyarországon azzal, hogy az Orbán Viktor vezette pártnak sikerült győznie.

MNO
2014. 04. 07. 0:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz–KDNP a listás szavazatok 44,46 százalékával nyerte meg a 2014-es országgyűlési választást. A magukat kormányváltóknak nevező baloldali pártok 26, a Jobbik 20,60, az LMP pedig 5,27 százalékot szerzett. Az eddigi eredmények alapján sem a Bajnai Gordon vezette Együtt–PM-nek, sem a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíciónak nem lesz frakciója az új parlamentben. A Nemzeti Választási Iroda adatai szerint a választópolgárok 61,2 százaléka jelent meg este hét óráig a választáson.

A kormánypártok a 106 egyéni körzetből egyelőre 96 körzetet nyertek meg, két választókerületben nagyon kiélezett a verseny, amely csak a következő napokban dőlhet el, s ezen a kétharmad múlhat majd.

„Kellő alázattal és méltósággal, ahogy illik hozzánk, mondjuk ki, minden kétely és bizonytalanság eloszlott: győztünk!” – jelentette ki Orbán Viktor a kormánypártok eredményváró rendezvényén. A Fidesz elnöke szerint olyan átütő erejű győzelmet arattak, amelynek jelentőségét ma még fel sem lehet mérni. Elmondta, büszke arra, hogy megbízást kapott a munka folytatására, és ígéretet tett arra: mindennap azért fog dolgozni, hogy az ország nagyszerű hely legyen.

Mesterházy Attila, az MSZP elnöke tudomásul vette a választási eredményt, de nem gratulált a Fidesznek, mert szerinte a választást tisztességtelen szabályok és nem egyenlő feltételek mellett tartották meg. Az ellenzéki politikus gratulált a parlamentbe jutó LMP-nek, a Jobbik szerepléséről pedig azt mondta: Magyarország vesztett, mert az erősödő szélsőjobboldal az egész társadalmat mérgezi.

Bajnai Gordon, az Együtt–PM vezetője elismerte, hogy a „kormányváltók” számára súlyos kudarc a voksolás eredménye. Ennek egyike oka szerinte, hogy nem tudtak kellően vonzó ajánlatot tenni a választóknak, a másik pedig, hogy a Fidesz „manipulált, aljas választási rendszert alakított ki”, amelyben a Fidesznek 100 méter síkfutásban, nekik 400 méter gátfutásban kellett indulniuk.

Gyurcsány Ferenc azon meggyőződésének adott hangot, hogy a kormány jó eséllyel nem fogja kitölteni a következő ciklust. Hangsúlyozta továbbá, hogy a számukra kedvezőtlen választási eredményért nem hibáztatja majd szövetségeseit.


Vona Gábor, a Jobbik elnöke szerint pártja nem tudta elérni célját, és nem tudta lezárni az elmúlt 24 évet. Nem sikerült az áttörés, amelyet az egyéni körzetekben szerettek volna elérni – fejtette ki, hozzátéve: nem adják fel, és 2018-ban megnyerik a választásokat.


Schiffer András, a parlamentbe jutási küszöböt átlépő LMP társelnöke aláhúzta, az ökopolitikának továbbra is van parlamenti képviselete Magyarországon, és reméli, hogy sikerül megakadályozniuk a fideszes kétharmadot.

Hidvégi Áron elemző szerint a Fidesz–KDNP választási győzelme azért jelentős, mert kormánypozícióból a korábbi ciklusok során ilyen arányú többséget senkinek sem sikerült elérni. A baloldali összefogás ellenzékből nem volt képes beváltani saját reményeit, sőt négy évvel korábbi eredményein sem tudott jelentősen javítani – fejtette ki a szakértő. Szerinte a baloldal koncepciója egyértelműen megbukott, és ez elsősorban Gyurcsány Ferenc „integrálásának” tudható be, ami megakadályozta a baloldal megújulását.

 

Az elemző szerint a Jobbik erősödése egyértelműen a baloldali összefogás sikertelenségével áll összefüggésben, vagyis a kormánnyal szembeni protestszavazók a Jobbiknál csapódtak le legnagyobb arányban. A Századvég munkatársa ezzel összefüggésben ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a Jobbik bár növelte támogatottságát, mégsem tudott második erővé válni, és az egyéni körzetekben sem ért el látványos sikereket. Hozzátette: az LMP parlamentbe jutása sikerként is értékelhető, más szempontból azonban a párt veszített 2010-ben szerzett pozíciójából.

A fővárosban elért baloldali sikerekről szólva Hidvégi azt mondta, az MSZP és szövetségesei Budapest tradicionálisan baloldali kerületeiben nyertek egyéni mandátumokat, ahol nem ez, hanem a Fidesz–KDNP 2010-ben aratott győzelme volt szokatlan. Az elemző szerint emellett az is jól látható, hogy a kormánypártok a négy évvel ezelőtti eredményekhez hasonlóan most is stabilan megtartották előnyüket a vidéki választókerületekben.

 

Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a Fidesz éppen a kétharmados többség határán billeg. Ez még az egyéni kerületi eredményektől függően alakulhat, a számára kedvezőtlen itteni végeredmény ugyanis elveheti tőle a minősített többséget. Megjegyezte: a kormánypártoknak úgy lehet meg a kétharmados többségük, hogy szavazatszámra rosszabbul szerepeltek, mint az elmúlt három választáson.

A Jobbik erősödése mindenképpen jelentős, és az LMP bejutása is nagy eredmény azután, hogy a párt kettészakadt, és sok belső konfliktust élt át – fejtette ki Juhász. Kitért arra is, hogy nem váltak valóra azok a várakozások, amelyek szerint a kis pártok relatíve jelentős számú szavazatot kaphatnak például a névazonosságok miatt.

A Political Capital munkatársa a baloldali ellenzék vereségének legfőbb okát abban látja, hogy még a Fidesz által kialakított intézményes korlátok és hátrányok mellett is lehetőség lett volna jobb politikai teljesítményt nyújtani. A baloldali ellenzék pártjai sokáig egymással rivalizáltak, a 2013-as évet gyakorlatilag kihagyták, nem találtak hiteles, népszerű vezetőket, nem folytattak egységes, hatásos kommunikációt, a kampány hemzsegett az elszalasztott lehetőségektől.

 

Szerinte nem meglepetés a Jobbik eredménye, hiszen a párt képes volt becsatornázni a kormánnyal szembeni elégedetlenség egy részét, és közben egyben tartotta saját táborát is, országosan mérsékeltebb hangvételű kampány folytatott, helyi szinten viszont sokszor alkalmazott szélsőséges üzeneteket is. Juhász Attila szerint így a közelgő EP-választás tétje lesz az is, hogy összességében az EU-ellenes szélsőjobboldali pártok mennyire erősödnek meg. Az elemző szintén úgy értékelte, hogy a fővárosban jobban szereplő baloldal eredménye bizonyos mértékű visszarendeződést jelent, hiszen Budapesten hagyományosan nem a jobboldali pártok az erősebbek.

Orbán Viktor miniszterelnök beszéde a Fidesz-KDNP választási eredményváró rendezvényén április 6-án.

 

Két „halálosan szoros” körzet dönthet arról, hogy kétharmados többséggel folytatja-e a kormányzást a Fidesz-KDNP.

 

Kivétel nélkül az állítólagos médiafölényt és a számukra kedvezőtlenül alakuló választási rendszert okolták vereségükért a balliberális pártok. A magukat kormányváltóknak nevező összeborulás képviselői nem is gratuláltak a győztes pártnak.

 

Az LMP listán 5,25 százalékot szerzett, egyéni képviselőt pedig nem sikerült a Parlamentbe juttatnia.

 

A célját nem tudta elérni a Jobbik, mert nem tudta lezárni az elmúlt 24 évet, ugyanakkor folyamatosan növekszik a támogatottságuk – mondta Vona Gábor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.