EP-választás: kétóránként érkeznek a friss adatok

Az NVI vasárnap este nem sokkal 7 óra után ismerteti majd az urnazárás előtti utolsó részvételi adatokat.

MD
2014. 05. 24. 17:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pálffy Ilona tájékoztatása szerint a reggel 6 órától este 7 óráig tartó szavazási időben minden páratlan óra részvételi adatait közzéteszik, valamint utoljára a 18.30 órait; ennek az eredményét ismertetik majd a www.valasztas.hu oldalon este 7 után. A vasárnap 18.30-as adatokat így össze lehet majd vetni az öt és a tíz évvel korábbi részvételi adatokkal.

Az NVI vezetője ugyanakkor jelezte, hogy az első, reggel 7 órai adatokat nem fél-háromnegyed órás csúszással teszik közzé, hanem várhatóan 8 óra körül, „minőségbiztosítási okok” miatt. Az április 6-ai országgyűlési választáson is késve, nem sokkal fél 9 előtt jelent meg az első részvételi adat, az iroda akkor „előre eltervezett ellenőrzésre” hivatkozott.

A vasárnapi európai parlamenti (EP-) választást az MNO is közvetíti, este 7-től folyamatosan közli az előzetes eredményeket.

A 1818-as kormányzati ügyfélvonalon érdeklődhetnek vagy kérhetnek segítséget a vasárnapi szavazással kapcsolatban a választópolgárok. A kormányzati ügyfélvonal a nap 24 órájában hívható, és sok más ügy mellett az „időszakosan előforduló, az állampolgárok jelentős csoportjait érintő kérdésekben”, így az európai parlamenti választási kérdésekkel is megkereshetők. A választópolgárok egyebek mellett arra kaphatnak választ, vasárnap ugyanott szavazhatnak-e, mint az áprilisi országgyűlési választáson, vagy másik szavazókört jelöltek ki a számukra.

Tizenhatezren szavaznak más szavazókörben, mint áprilisban, a változás a 10 386 közül 20 szavazókör választópolgárait érinti. Az iroda közlése szerint a szavazóhelyiségeket csak kivételes és indokolt esetekben lehet „áthelyezni” az EP-választásra, például akkor, ha az áprilisi országgyűlési választáson egy orvosi rendelőben volt a szavazás, de ott május 25-én rendelnek, vagy az óvodát, ahol korábban a voksolás volt, most felújítják, és nem alkalmas a szavazás lebonyolítására. A választópolgárok – a 1818-as kormányzati ügyfélvonal mellett – az NVI honlapjáról elérhető Google-térkép alkalmazáson tájékozódhatnak arról, hol szavazhatnak vasárnap.

Pálffy Ilona azt is közölte, az öt évvel korábbinál több mint 2,5-szer többen, 69 200-an kérték, hogy ne a lakóhelyükön, hanem más magyarországi településen szavazhassanak a vasárnapi európai parlamenti (EP-) választáson. Emlékeztetett rá: az átjelentkezési kérelmeket péntek 16 óráig lehetett benyújtani, a helyi választási irodák péntek délután minden kérelmet fel tudtak dolgozni.

Pálffy azt mondta, köszönet illeti a helyi választási irodák munkatársait, mert annak ellenére, hogy az utolsó időszakban sok átjelentkezési kérelem érkezett, fegyelmezett munkát végezve időben le tudták zárni a névjegyzéket. A névjegyzékben 8 041 386 választópolgár szerepel, közülük 1625 olyan, aki más uniós tagállam állampolgára, de rendelkezik Magyarországon lakóhellyel és jelezte, hogy a magyar EP-listára kíván szavazni.

Az ország 96 külképviseletén 7572-en kívánnak szavazni, a voksolás az amerikai kontinensen – az időeltolódás miatt – már szombaton megkezdődött. A legtöbb voksolót Brüsszelben várják, 887-et, a legkevesebb szavazót Bejrútban várják, itt egy választópolgár kíván szavazni.

Pálffy Ilona elmondta: az átjelentkezettek száma 69 200, a szavazatszámláló-bizottsági tagokkal együtt. A szavazatszámláló bizottságok tagjai ugyanis „átjelentkezhettek” abba a szavazókörbe, ahol vasárnap a munkájukat végzik. A szavazatszámláló bizottságok tagjai közül 10 115-en jelentkeztek át, és 59 085 a „tényleges” átjelentkező. Öt évvel ezelőtt 25 204-en voltak az (akkor még) igazolással szavazók, vagyis azok, akik nem a lakóhelyükön kívántak szavazni.

Az NVI elnöke elmondta azt is, hogy a legtöbb átjelentkezéssel szavazót váró szavazókör a XI. kerületben található, a 35. számú szavazókörben 2843-an szavazhatnak, köztük 2021 átjelentkező.

7700 olyan magyar állampolgár van, aki jelezte: a tartózkodási helye szerinti uniós tagállam európai parlamenti listájára kíván szavazni. Minden uniós polgár, akinek a lakóhelye olyan tagállamban van, amelynek nem állampolgára, a lakóhelye szerinti tagállamban az EP-választásokon választójoggal rendelkezik, és választható ugyanolyan feltételekkel, mint az adott tagállam állampolgárai. Vagyis azok a magyar állampolgárok, akik az Európai Unió más tagállamaiban élnek, szavazhatnak a külföldi lakóhelyük szerinti jelöltekre. Ehhez arra volt szükség, hogy a külföldi lakóhelyük szerinti állam jogszabályai szerint kérjék, vegyék fel őket az adott uniós tagállam névjegyzékébe. A nemzeti választási törvények azonban külön szabályokat írhattak elő a névjegyzékbe vételhez.

Az NVI-nél 7703-an jelezték, hogy más uniós tagállam EP-listájára kívánnak szavazni. A legtöbben – 3167-en – a németországi EP-listára kívántak voksolni, 1237-en pedig az osztrákra. Mintegy ezren (962-en) a spanyol, 457-en az olasz, 463-an a holland, 405-en a svéd EP-listákra akartak szavazni. A franciaországi listák közül kívánt választani 271 ott élő magyar, a máltai listák közül 185-en, Belgium listái közül 171-en, a dán pártok közül 149-en. A finnországi EP-listák közül akart választani 70, a luxemburgiak közül 49, a görögországiak közül 34, a lengyelek közül 21, a ciprusiak közül 16, az írországiak közül 15 magyar választópolgár. A cseh, az észt és a portugáliai listák közül kívánt választani 7-7, a szlovéniaiak közül 6, a litvániaiak közül 2 magyar választó. Egy-egy magyar választópolgár jelezte, hogy a lettországi, illetve a szlovákiai EP-listára voksolna a magyar helyett. Az NVI a többi országtól nem kapott feldolgozható adatokat, így nem tudható, mennyien voksoltak volna a nagy-britanniai, a horvát, a bolgár vagy a romániai EP-listákra.

A legtöbb első szavazós szavazókör Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében van, Tiszavasvári 10. számú szavazókörében tíz első választó szavazhat. Országosan 13 806 első szavazót várnak az urnákhoz, ők azok, akik április 6-án, az országgyűlési választás idején még nem voltak nagykorúak, de azóta vagy betöltötték a 18. életévüket, vagy házasságkötéssel szereztek nagykorúságot.

Pálffy Ilona elmondta: tizenhat évesen szavazhat a legfiatalabb választópolgár a vasárnapi európai parlamenti választáson, a fiatal házasságkötéssel vált nagykorúvá. A fiatal 1998. március 1-jén született, és 13 805 első szavazó társával együtt emlékkártyát kap a szavazatszámláló bizottságtól, ha részt vesz a vasárnapi voksoláson. Az iroda az érintett személyiségi jogaira hivatkozva nem adhatott tájékoztatást arról, hogy fiú vagy lány az első szavazó.

Az Európai Unió nem szabályozza sem az aktív, sem pedig a passzív választójog korhatárát, tehát azt, hogy hány éves kortól lehet szavazni, illetve jelöltként indulni a választáson, így ezt az egyes tagállamok maguk dönthetik el.

Az Európai Parlament magyar tájékoztatási irodájának összesítése szerint a tagállamok többségében az aktív választójog (vagyis az, hogy valaki voksolhat a szavazáson) és a passzív választójog (vagyis a választhatóság jogának) alsó korhatára megegyezik, és egységesen 18 év. Ausztriát kivéve minden tagállamban a 18. életévüket betöltők szavazhatnak, ott az aktív választójog alsó korhatára 16 év.

A legtöbb tagállamban 18 év a választhatóság alsó korhatára is: így van ez Ausztriában, Dániában, az Egyesült Királyságban, Finnországban, Franciaországban, Hollandiában, Horvátországban, Luxemburgban, Magyarországon, Máltán, Németországban, Portugáliában, Spanyolországban, Svédországban és Szlovéniában.

21 év a választhatóság alsó korhatára Belgiumban, Bulgáriában, Cipruson, Csehországban, Észtországban, Írországban, Lengyelországban, Lettországban, Litvániában és Szlovákiában. Legalább 23 évesnek kell lennie a megválasztott EP-képviselőnek Romániában.

Az EU-ban a legmagasabb alsó korhatárt a képviselők számára Görögországban és Olaszországban határozták meg: ott legalább 25 évesnek kell lennie annak, aki az Európai Parlament választott tagja akar lenni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.