A kormányfő azután tartott beszédet – a mandátumot szerzett kormánypárti EP-képviselőjelöltek gyűrűjében –, hogy kiderült: a Fidesz–KDNP a szavazatok 51,49 százalékával nyerte a vasárnapi választást, az előzetes adatok szerint 12 mandátumot szerzett az Európai Parlamentben. A szimpatizánsok előtt szónokolva a miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Néppárt tagjai közül a Fidesz–KDNP érte el a legjobb eredményt, vagyis arányaiban ez a pártszövetség járult hozzá a legjobban a néppárt győzelméhez.
A Fidesz–KDNP eredménye a magyar pártszövetség befolyásának erősödését is jelentheti az Európai Néppártban – mondta Szájer József, aki újabb ötéves ciklusát kezdheti meg az EP-ben, miután a pártszövetség listájának második helyéről ismét mandátumhoz jutott. A politikus az MTI-nek hangsúlyozta: a Fidesz nemhogy tartani tudta a pozícióit, hanem relatíve erősödött is. Az Európai Néppárttal kapcsolatban azt mondta, azzal számolnak, hogy a pártcsalád az elkövetkező időszakban is kiáll majd Magyarország mellett, szolidáris lesz.
Azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor bejelentette, nem támogatják, hogy a néppárti csúcsjelölt, a luxemburgi Jean-Claude Juncker legyen az Európai Bizottság elnöke, Szájer József emlékeztetett: Orbán nem támogatja az automatizmust a bizottsági elnöki poszt esetében, hiszen a személyre az Európai Tanács tesz javaslatot. (MTI)
„Három a magyar igazság, megvan a második” – fogalmazott Orbán, utalva az áprilisi országgyűlési és a mostani EP-választási győzelmükre. „Büszkék lehetünk arra is – folytatta –, hogy a felvidéki Magyar Közösség Pártja és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség is bejutott az EP-be, így minden eddiginél erőteljesebben lesz képviselhető Brüsszelben a magyar nemzet.” A miniszterelnök azt is kiemelte, hogy hat közép-európai országból Magyarországon volt a legmagasabb a részvételi arány.
„EP-képviselőinknek – mint a magyarok előretolt helyőrségének – az lesz a dolguk, hogy kivívják a tiszteletet a magyaroknak, kiálljanak az érdekeikért, és hogy Brüsszelben is hallassák a magyarok hangját, mondják el: a magyarok egységesek, és az egység erejével újra elutasították a szélsőségeket, legyen azok akár jobb-, akár baloldaliak – fogalmazott a kormányfő. – Az is a dolguk lesz, hogy figyelmeztessék az uniós intézményeket: nem szabad olyan útra tévedni, amely ellentétes a mi közös kultúránkkal és az európai keresztény civilizáció közös értékeivel.”
Az EP-képviselők teendői közé sorolta továbbá a rezsicsökkentés, a magyar föld, a méltányos közteherviselés és általában véve Magyarország, a magyarok érdekeinek megvédését. „Köszöntöm a »harcba indulókat«. Gratulálok minden megválasztott képviselőnek, tekintet nélkül arra, melyik párt színeiben indult” – mondta Orbán Viktor, és egyúttal azt kérte a megválasztott politikusoktól, Brüsszelben is becsülettel szolgálják a hazájukat. „Európa a mi otthonunk, de Magyarország a mi hazánk. Soha ne feledjék: Magyarország az első. [ ] Mi, magyarok csak együtt, egységben lehetünk sikeresek. Ha ezt megszívleljük, újra naggyá tehetjük Magyarországot. Hajrá, Magyarország, hajrá, magyarok!” – zárta szavait Orbán.
A Fidesz–KDNP 12, a Jobbik 3, az MSZP 2, a Demokratikus Koalíció 2, az Együtt–PM 1, az LMP 1 mandátumot szerzett. A Jobbik és az MSZP gyengült az április országgyűlési választáshoz képest. Percről percre tudósításunkat itt olvashatják >>>
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) előzetes adatai szerint a szavazatok 99,99 százalékának összeszámlálása után a pártokra leadott szavazatok száma a következő:
Fidesz–KDNP: 1 191 163 (51,49 százalék)
Jobbik: 339 501 (14,68 százalék)
MSZP: 252 494 (10,92 százalék)
Demokratikus Koalíció: 225 762 (9,76 százalék)
Együtt–PM Szövetség: 167 012 (7,22 százalék)
LMP: 115 957 (5,01 százalék)
A Haza Nem Eladó Mozgalom Párt: 12 107 (0,52 százalék)
Seres Mária Szövetségesei: 9263 (0,40 százalék)