Mint elmondta, horvát partnerével, Ivo Josipoviccsal egy ebéd keretében ismertette javaslatát, beszélt róla Traian Basescu román elnökkel is, és a plenáris ülésen is volt alkalma javaslatát felvetni.
„Azt kértem partnereimtől, hogy miközben persze fel kell készülni válsághelyzetekre, és mindent meg kell tennünk az energiaellátásunk, a gázszállítások biztosítása érdekében, és diplomáciai eszközökkel igyekszünk elősegíteni az ukrán válság megoldását, aközben mindettől függetlenül tegyünk meg mindent, amit saját magunk megtehetünk, sőt már meg kellett volna tennünk” – mondta Áder.
Magyarország a 2006-os válság hatására döntést hozott arról, hogy kétirányúvá kell tenni a gázvezetékeket, lehetőséget biztosítva arra, hogy ha a szomszéd országok bajban vannak, Magyarországról gázt kaphassanak. Magyarország korábbi kölcsönös megállapodások alapján megteremtette a technikai lehetőségét annak, hogy Horvátországba, Romániába, Szlovákiába, Ukrajnába Magyarországon keresztül gázt lehessen szállítani.
A rendszerváltás értelme az volt, hogy ami az akkori fiatal nemzedéknek hiányzott, az a mostani fiataloknak természetes legyen – jelentette ki Áder János köztársasági elnök szerdán Varsóban, azon a találkozón, amelyet a visegrádi országok és Németország államfője az öt ország fiatalságának képviselőivel tartottak.
Barack Obama amerikai elnök a tíz kelet-közép-európai rendszerváltó ország elnökeivel tartott keddi varsói munkaebédjén többször megismételte, hogy valamennyi NATO-tagország számíthat az Egyesült Államok támogatására – hangsúlyozta Áder János köztársasági elnök a lengyel fővárosban.
„Azt kértem Basescu és Josipovic elnök uraktól, hogy minél hamarabb építsék meg a hiányzó két transzformátort horvát és román oldalon, hogy mi is kaphassunk tőlük gázt, ha esetleg mi kerülnénk bajba” – mondta.
A másik javaslat az unió egészére vonatkozott: Áder azt javasolta, hogy az EU a következő költségvetési ciklusban biztosítson a jelenleginél nagyobb forrásokat azoknak a termináloknak a megépítésére, amelyek ahhoz szükségesek, hogy Magyarország cseppfolyós gázt kaphasson Katarból, később az Egyesült Államokból vagy a föld más részéből.
„Ha komolyan gondoljuk, hogy nagyobb mértékben függetleníteni akarjuk magunkat az orosz gáztól, és ez az EU számára fontos, akkor meg kell hozni a megfelelő politikai döntéseket, és utána a lehető legrövidebb időn belül meg kell valósítani ezeket a beruházásokat” – szögezte le.
Barack Obama amerikai elnök ajánlatával kapcsolatban, melynek értelmében az Egyesült Államok kongresszusi hozzájárulás esetén 1 milliárd dollárt szánna az európai NATO-erők megerősítésére, Áder azt mondta, ez világos jelzés volt Oroszország felé, hogy a szövetség baj esetén „összekapaszkodik”, a tagállamok számíthatnak egymásra és az Egyesült Államokra.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy az ünnepségeken részt vevő Ivan Gasparovic szlovák, illetve Milos Zeman cseh elnök részéről nem hangzott el olyan kritika amerikai csapatok esetleges állomásoztatásáról országukban, mint amilyen véleményeket az elmúlt napokban egyes cseh és szlovák politikusoktól lehetett hallani. Ha bármelyik ország nem kéri, hogy ilyen csapatok legyenek a területén, akkor azok nem fognak ott állomásozni – hangsúlyozta. Ez egy megelőző, biztonsági intézkedés, amelyet viszont Lengyelország vagy a balti országok kifejezetten kértek, mert így nagyobb biztonságban érzik magukat – mondta befejezésül a magyar államfő.