Ki döntötte meg a kommunizmust? Ezt a kérdést a Rzeczpospolita napilap teszi fel egy, az alkalomhoz kapcsolódó cikkében. Közvélemény-kutatási vizsgálatok eredményei szerint – állapítja meg a cikk szerzője, Tomasz Krzyzak – a lengyelek elsősorban a „Szolidaritás” és a katolikus egyház „érdemének” tekintik a kommunista rendszer bukását és az ezt követő rendszerváltást. Az események két főszereplőjének pedig Lech Walesát és II. János Pál pápát tartják. A megkérdezettek többsége ugyanakkor a politikai változások szimbolikus kezdetének nem a júniusi parlamenti választásokat, hanem a februári Kerekasztal tárgyalásokat tekinti.
A katolikus hagyományait máig őrző Lengyelországban, ahol az egyház és a katolikus hit századokon át fontos szerepet játszott a nemzeti identitás és függetlenség megőrzése terén, a krakkói metropolita pápává választása kétségkívül nagy hatással volt a politikai életre is. Karol Wojtylát a kommunista párt tagjai már krakkói püspökként is egyik legveszélyesebb ideológiai ellenfelüknek tekintették. Ezekben a napokban gyakran idézik a pápa híres szavait, amelyek 35 éve, 1979. június 2-án hangzottak el Varsóban, a Győzelem terén, első hazai apostoli útján: „Szálljon le a Te Lelked! Szálljon le a Te Lelked! És újítsa meg a föld színét! E föld színét!”. Szentbeszéde záró fohászaként hangzottak el szavai pünkösd vigíliáján, amikor az egyház a Szentlélek eljövetelét ünnepli – mégsem véletlen, hogy sokan úgy vélik, ezek a szavak indították el azokat a politikai eseményeket, amelyek végül tíz év elteltével a rendszerváltáshoz vezettek. A néhány hete szentté avatott lengyel pápa szerepét a közép-európai politikai átalakulásban nemzetközi szinten is sokan elismerik. Lech Walesa, a Szolidaritás szakszervezeti mozgalom alapítója több nyilatkozatában megfogalmazta: „A pápa nélkül nem tudtuk volna megdönteni a kommunizmust”. II. János Pál a lengyel püspökökkel folytatott beszélgetésében viszont azt kérte, ne hangsúlyozzák szerepét a kommunizmus megdöntésében. 1995-ben arra a kérdésre, ki döntötte meg a kommunizmust, ő maga szerényen azt válaszolta, a rendszer maga okozta bukását, mivel alapvető antropológiai tévedésre épült, tévesen ítélte meg magát az embert.
Bár a közvéleményben továbbra is erősen él a Szolidaritás és II. János Pál döntő politikai szerepének tudata, az évforduló kapcsán elhangzottak olyan vélemények is, amelyek csökkenteni igyekeznek az egyház és II. János Pál szerepét a rendszerváltásban. Vannak, akik az évfordulóval kapcsolatos állami megemlékezéseken is igyekeznek az egyházat háttérbe szorítani. Kazimierz Nycz szerint azonban ez téves gondolkodás. A varsói metropolita a közös ünneplésre buzdít. Az ünnepi megemlékezésekre Lengyelországba érkezett Pietro Parolin vatikáni államtitkár is, aki a metropolita nyilatkozata szerint látogatásával ugyancsak hangsúlyozni akarja az egyház és a pápa szerepét a 25 évvel ezelőtti politikai változásokban.
A bíboros nyilatkozatában ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy nem szabad elfeledkezni a történelmi események más okairól sem. Ezek között megemlíti többek között a gazdasági problémákat és a nyugati politikusok szerepét is. II. János Pál szerepe mégis kiemelkedőnek tekinthető – mondja Nycz, aki szerint a lengyelországi eseményekkel indult el az egész közép-európai rendszerváltás, és ezt a lengyeleknek hangsúlyozniuk kell, szemben azzal a véleménnyel, amely a változások kiindulópontjának 1989 novemberét, a berlini fal lebontásának dátumát tekinti.
Azzal, hogy a berlini fal lebontása Lengyelországban kezdődött el, a lengyelek döntő többsége is egyetért. A felmérésben megkérdezettek 71 százaléka vélte úgy, hogy az 1989-es lengyelországi események befolyásolták a régió többi országában lezajlott politikai változásokat. Míg azonban nagyobb részük szerint csak felgyorsították azokat, 31 százalék szerint a lengyelországi események nélkül egyáltalán nem következett volna be a közép-európai rendszerváltás. A Lengyel Népköztársaság bukását ugyanakkor a lengyelek többsége nem június 4-étől, hanem a választásokat megelőző Kerekasztal tárgyalásoktól számítja, amelyek 1989 februárjában kezdődtek.