Norvég Alap forrásai: további tárgyalások várhatók

A norvég civil alapról nem közeledtek az álláspontok – nyilatkozta Csepreghy Nándor a távirati irodának.

NT
2014. 06. 12. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két témában tárgyalt a magyar küldöttség a Norvég Alapokról csütörtökön Brüsszelben: a kormányhoz tartozó 9 program kérdéséről sikerült megállapodni, ugyanakkor a norvég civil alapról nem közeledtek az álláspontok – nyilatkozta Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkára az MTI-nek.

Elmondta: az első témában sikerült megállapodni, a kormány elfogadja Norvégia álláspontját, és a központi államigazgatáson belül, konkrétan a Miniszterelnökségen hozza létre a kabinethez tartozó programok kapcsolattartó rendszerét. Július végén norvég látogatás lesz Magyarországon, ezt a munkát addigra be lehet fejezni, és akkor az érintett 9 programban újra lehet indítani a finanszírozást – tette hozzá.

A norvég civil alap ügyében ugyanakkor nem közeledtek az álláspontok. Csepreghy Nándor elmondta: azt sikerült megértetniük, hogy 2012 óta a magyar kormány több körben is – miniszteri, államtitkári, helyettes-államtitkári szinten – jelezte a problémát, erre Norvégia egyetlen egy alkalommal sem reagált, 2012 óta a norvégok által egyedülő vizsgáló szervként számon tartott szervezet nem vizsgálódott az ügyben Magyarországon. Magyarországon a KEHI-vizsgálat azt igyekszik kideríteni, hogy valóban civil szervezeti támogatások történtek-e civil célokra, vagy pártpolitikai finanszírozásról van szól – tette hozzá.

Csepreghy Nándor szerint egyértelmű bizonyítást nyert, hogy személyi összefonódásokról van szó. A legnagyobb probléma az, hogy ugyanazok a szereplők, magánszemélyek döntenek a civil alap forrásainak felhasználásáról, akik a másik oldalon a különböző alapítványokban érdekeltek. „Ezt takargatja a norvég civil alap elosztásában résztvevő Ökotárs Alapítvány, amikor nem hozza nyilvánosságra az értékelők névsorát” – fogalmazott.

A magyar küldöttség jelezte a norvég partnernek, hogy a KEHI a vizsgálatot befejezi. Lázár János miniszter arra utasította a KEHI-t, hogy a lehető leggyorsabban végezzék el a munkát. A vizsgálati eredmény birtokában leülnek az Ökotárs vezetőivel, illetve a norvég kormány képviselőivel, hogy megbeszéljék a továbbiakat – tette hozzá a helyettes államtitkár.

A magyar kormány továbbra is vitatja, hogy a norvég civil alap magánadomány lenne, mert szerinte ez egyértelműen közpénz, ettől kezdve a kabinetnek jogalapja van és felelőssége is vizsgálni a forrásfelhasználást – mondta Csepreghy Nándor. Hozzátette: hiába szeretné az Ökotárs Alapítvány a vele való vitát a teljes magyar civil társadalom elleni támadásként feltüntetni.

A magyar kormány a bújtatott finanszírozással nem ért egyet, nem pedig azzal, hogy adott esetben baloldali szervezetek kapnak forrásokat. A helyettes államtitkár szerint az Ökotárs Alapítvány a saját problémás működéséről szeretné elterelni a figyelmet.

A magyar kormány a civilszervezetek megerősítését tartja célszerűnek, a vita nem a magyar civil szervezetek és a kormány között zajlik, hanem a magyar kormány és az Ökotárs Alapítvány között – szögezte le Csepreghy Nándor.

A csaknem háromórás tanácskozás után a távozó magyar küldöttség még nem nyilatkozott a sajtónak. Anders Erdal, az FMC elnöke újságírókkal azt közölte, hogy az építő szellemű megbeszélésen értek el haladást, de még további tárgyalásokra lesz szükség. A donorországokat – olvasható az FMC által később kiadott közleményben – nagyon aggasztja az alapok felhasználására hivatott nemzeti koordinációs iroda (National Focal Point) magyarországi hiánya.

Május 9-én Norvégia, Liechtenstein és Izland az alap további magyarországi kifizetéseinek felfüggesztéséről döntött, mert kifogásolta, hogy ez év január elsejével a magyar kormány az alap forrásainak felhasználásával és programjainak lebonyolításával az állami tulajdonban lévő Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft.-t bízta meg. A finanszírozók ezt a megkötött egyezmények megszegésének nevezték, mert úgy értelmezték, hogy magyar részről a lebonyolítást és a felügyeletet úgymond kiadták a központi közigazgatás kezéből.

Az FMC csütörtöki közleménye szerint megoldást kell találni a lebonyolítási struktúrával és a civil társadalommal kapcsolatos ügyekre egyaránt. Ez utóbbi utalás arra vonatkozott, hogy a magyar hatóságok nemrégiben elrendelték az EGT és Norvég Alap programjainak részét képező Norvég Civil Alap programjainak, a kedvezményezett civil szervezeteknek a vizsgálatát, ami viszont a donor országok szerint ellentmond az EGT és Norvég Alap kezelését szabályozó egyezménynek.

Magyarország – jegyezte meg az FMC – viszonylag nagy arányú kedvezményezettje az EGT és Norvég Alap forrásainak. A mostani időszakra 153,3 millió eurót szántak Magyarországnak, amiből 11,76 milliót már folyósítottak. A folyósítás felfüggesztése 120,5 millió euró összértékű projektekre vonatkozik.

Mint beszámoltunk róla, a Miniszterelnökség csütörtökön azt közölte, hogy a kabinet álláspontja szerint a Norvég Alap forrásaira az egész magyar civil szférának szüksége van. Közleményükben azt írták, minden „értelmes kompromisszumra” kész a kormány annak érdekében, hogy ezek a pénzek el is jussanak „az arra érdemeseknek”, de kategorikusan elzárkózik attól, hogy az eddigi alapkezelőket a továbbiakban elfogadja partnerként.

Hangsúlyozták, a kabinet 2012 óta többször jelezte, komoly aggályai vannak az EGT/Norvég Civil Alap forrásainak elosztásával kapcsolatban. A magyar fél kritikája arra irányult – részletezték –, hogy az alapkezelői feladatokat ellátó Ökotárs Alapítvány és a vele a lebonyolításban konzorciumként együttműködő alapítványok nem transzparensen és nem az eredetileg meghatározott céloknak megfelelően osztják el a rendelkezésre álló forrásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.