Valamelyest enyhítettek Sanader büntetésén

Tíz év helyett nyolc és felet ülhet a volt horvát kormányfő a Mol–INA-ügyek kapcsán. A Mol-csoport csalódott.

VZ
2014. 06. 13. 17:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A döntés jogalapul szolgálhat a Mol Nyrt. és Zágráb között 2009-ben kötött részvényesi megállapodás felbontására.

A volt horvát kormányfőt a zágrábi megyei bíróság 2012 novemberében nem jogerősen ítélte tíz év szabadságvesztésre háborús nyerészkedés, hivatali visszaélés és vesztegetés bűntette miatt.

„A Mol-csoport a médiából értesült a Sanader- ügyben hozott ítéletről. Teljes csalódottsággal észlelte a vállalat, hogy a döntés Mol-os vezetőknek az INA-val kapcsolatos állítólagos tisztességtelen viselkedésére utal” – olvasható a Mol-csoport MTI-hez eljuttatott reagálásában.


Az olajvállalat hangsúlyozza, hogy a Mol soha nem volt része a jogi eljárásnak, így jogorvoslati lehetősége sincs a döntéssel kapcsolatban. Egyúttal kategorikusan visszautasít mindennemű feltételezést, hogy tisztességtelen üzleti gyakorlatot folytatott volna és továbbra is megvédi magát minden illegális gyakorlatot feltételező vádaskodással szemben – írták.


Leszögezik, hogy „a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója teljes mértékben bírja az igazgatóság bizalmát, és a vállalatcsoport INA-val kapcsolatos stratégiája jottányit sem változott.”


A Mol szerint a független és pártatlan bírósági döntések és azok hatékony jogorvoslati eljárásai elengedhetetlen helyi feltételek minden külföldi befektető számára, ezek azonban Horvátországban jelenleg nincsenek biztosítva és nem teljesülnek maradék nélkül.

 

Korábban a horvát köztelevízió (HRT) úgy vélte, amennyiben a legfelső bíróság helybenhagyja a megyei bíróság ítéletét, az nagyban erősítené a horvát kormány esélyeit a Mol ellen indított jogi eljárásban, és további nyomásként nehezedne a magyar igazságszolgáltatásra, hogy tegye lehetővé Hernádi Zsoltnak, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatójának a kihallgatását.

Az egyik vádpont szerint Ivo Sanader a Moltól 10 millió euró kenőpénzt kapott, hogy ennek fejében a magyar olajipari társaság irányítói jogokat szerezzen az INA horvát olajipari cég felett – a veszteséges gázüzletág kivételével.

A Mol Nyrt. számos alkalommal visszautasította a Sanader-ítéletben elhangzottakat, s közölte: soha nem korrumpált egyetlen politikust sem, és nem adott pénzt azért, hogy megszerezze a horvát INA-ban az irányítási jogokat.

A Mol és a horvát kormány között tavaly szeptember óta folynak egyeztetések az INA horvát olajipari vállalat jövőjéről, de emellett mindkét fél nemzetközi jogi fórumhoz is fordult a tulajdonosi viták rendezése érdekében.

A Mol még tavaly november végén jelentette be, hogy nemzetközi választottbírósági eljárást kezdeményezett a horvát kormány ellen, hogy megvédje horvátországi befektetéseit. A horvát kormány januárban fordult az ENSZ Genfben működő nemzetközi kereskedelmi jogi bizottságához a vita rendezésének érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.