A malajziai utasszállító lezuhanásáért felelős bűnösök fölött a hágai Nemzetközi Bíróságnak kell ítélkeznie – jelentette ki Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök pénteken Kijevben. A kormányfő Oroszországot tette felelőssé a tragédiáért, amikor úgy fogalmazott: „Az oroszok játéka rossz véget ért. Nemzetközi bűncselekményt követtek el, amelyért a hágai bíróság előtt kell felelniük”.
A kelet-ukrajnai Doneck és Luhanszk megyei szakadárok nem zsákmányoltak az ukrán hadseregtől Buk vagy Sz–300-as típusú rakétarendszert. Vitalij Jarema elmondta, a hadsereg ilyen tájékoztatást adott Petro Porosenko ukrán államfőnek azután, hogy Doneck megyében lelőttek egy malajziai utasszállító repülőgépet.
A főügyész az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács ülése után nyilatkozott. Kijelentette: a malajziai utasszállító gép lelövését követően „a katonák jelentették Porosenko elnöknek, a terroristák birtokában nincs Buk vagy SZ–300-as típusú rakétarendszer. Ilyen fegyvereket nem is zsákmányoltak (az ukrán hadseregtől)”.
Csütörtök este Anton Gerascsenko, az ukrán belügyminiszter tanácsadója arról számolt be, hogy a malajziai légitársaság repülőgépét Buk típusú rakétarendszerrel lőtték le. Az ukrán védelmi minisztérium ugyanakkor cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, amelyek nem hivatalos forrásokra hivatkozva jelentették, a terroristák állítólag légvédelmi rakétarendszereket zsákmányoltak a Doneck megyében állomásozó ukrán fegyveres erők alakulataitól.
Ukrajna lezárta légterét keleti országrésze felett, ahol a fegyveres erők harcolnak az oroszbarát szakadárok ellen – közölte az ukrán infrastrukturális minisztérium pénteken, egy nappal a malajziai légitársaság repülőgépének katasztrófája után, amelyben 298 ember vesztette életét. A tárca közleménye szerint teljesen lezárták a légteret Luhanszk és Doneck megye felett, illetve részleges repülési tilalmat vezettek be az azokkal szomszédos Harkiv megye felett.
A nemzetközi légi irányítási szervezet – az Európai Légi Navigációs és Biztonsági Szervezet (Eurocontrol) – is közölte honlapján, hogy az ukrán hatóságok tájékoztatták a légtérzárról, ezért nem ad ki repülési engedélyt a kelet-ukrajnai térségen áthaladó járatokra.
Az orosz államfő alapos és pártatlan, minden körülményre kiterjedő vizsgálatot szorgalmazott a malajziai utasszállító repülőgép szerencsétlenségének ügyében. Vlagyimir Putyin a Mark Rutte holland miniszterelnökkel folytatott pénteki telefonbeszélgetés során beszélt erről.
A Kreml tájékoztatása szerint Putyin részvétét nyilvánította ki a csütörtökön lezuhant Boeing utasszállító többségében holland utasainak halála miatt. A Kreml honlapján megjelentetett közlemény szerint az orosz államfő hangsúlyozta, hogy a tragédia ismételten alátámasztja a kiéleződött ukrán válság mielőbbi békés rendezésének szükségességét.
A dél-amerikai útjáról Moszkvába csütörtökön kora este visszaérkező Vlagyimir Putyin éjjeli beszédében az ukrán kormányt tette felelőssé a malajziai repülőgép katasztrófájáért. Az orosz elnök úgy vélte, a tragédia nem történt volna meg, ha Kijev nem kezd újabb katonai akciókba Ukrajna keleti részén a felkelők ellen.
„Kétségtelen, hogy az a kormány felel ezért a tragédiáért, amely országának területén történt” – mondta az orosz elnök. Hozzátette, utasította az orosz hatóságokat arra, hogy minden lehetséges módon segítsék a történtek kivizsgálását.
Az orosz védelmi minisztérium pénteken cáfolta, hogy az orosz légvédelemnek és légierőnek köze lehetett volna a katasztrófához. „A különféle rágalmakkal kapcsolatban, amelyek az Oroszországi Föderáció fegyveres erőinek az Ukrajnával határos térségekben való tevékenységével kapcsolatban megjelentek, felelősséggel kijelentjük: július 17-én az Oroszországi Föderáció légvédelmének eszközei az adott körzetben nem tevékenykedtek. Az orosz légierő gépei a Doneck megyével határos oroszországi területeken nem hajtottak végre repüléseket” – olvasható az orosz védelmi minisztérium sajtóosztályának közleményében, amelyet az Interfax idézett. Ezeket az értesüléseket teljes mértékben megerősítik az objektív ellenőrzési eszközök – hangsúlyozta a moszkvai sajtóosztály.
„Felhívjuk a nemzetközi közösséget, hogy végezze el a légi szerencsétlenség gondos és a lehető legteljesebben nyilvános vizsgálatát” – hangsúlyozta közleményében az orosz védelmi minisztérium.
A The Wall Street Journal című amerikai lap jelentése szerint az amerikai felderítés megerősítette, hogy a malajziai légitársaság Boeing 777-es, Doneck felett szerencsétlenül járt utasszállító repülőgépét föld-levegő légvédelmi rakétával lőtték le csütörtökön. Az amerikai titkosszolgálatok egyelőre nem tudják megállapítani, hogy a kelet-ukrajnai konfliktusban részes felek melyike indította el a rakétát.
Hollandiában, amelynek 154 állampolgára veszett oda a csütörtöki kelet-ukrajnai légi szerencsétlenségben, pénteken félárbocra engedték a zászlókat, a Schiphol repülőtéren, ahonnan a malajziai légitársaság utasszállító repülőgépe elindult, kétségbeesett hozzátartozók tudakozódtak, és a király is megrendülésének adott hangot. A gép lezuhanásának hírére csütörtök délután az utasok sok családtagja sietett az Amszterdam melletti repülőtérre, ahonnan az MH17-es járat 12 óra 15 perckor Kuala Lumpurba indult.
Először a repülőtér egyik éttermébe kísérték, majd onnan buszokkal meg nem nevezett helyre szállították őket. A piros-fehér-kék nemzeti zászlókat nemcsak Hollandiában, hanem az ország valamennyi nagykövetségén félárbocra engedték. Vilmos Sándor holland király mély megrendülésének adott hangot, és együttérzését fejezte ki az áldozatok családtagjainak, barátainak, munkatársainak. Mark Rutte miniszterelnök ugyancsak mély megdöbbenésének adott hangot. Ivo Opstelten igazságügyi miniszter „iszonyatosnak” nevezte a szerencsétlenség képeit.
Sokkhatás alatt van a holland sajtó a malajziai repülőgép ukrajnai katasztrófája miatt, mivel a Boeing 777-200-as 283 utasából 154 holland állampolgár volt. A lapok pénteki számukban találgatják, ki lehetett „a gyalázatos rémtett” elkövetője.
A Telegraaf című napilap „terrorista támadásról”, a Volkskrant pedig „nagy szomorúságról és tanácstalanságról” ír. A lapok nemcsak címoldalukon, hanem belül is nagy terjedelemben foglalkoznak a tragédiával, képeket közölnek a gép maradványairól és a mentők által megtalált holland útlevelekről, valamint a katasztrófáról sírva értesülő hozzátartozókról. Noha a gép lezuhanásának körülményei még mindig tisztázatlanok, több amerikai tisztségviselő már kész tényként kezeli, hogy a Boeing gépet lelőtték egy föld-levegő rakétával.
„Ki lőtte le az MH-17-es járatot Ukrajna fölött?” – teszi fel a kérdést az Algemeen Dagblad. „Minden jel arra utal, hogy az oroszbarát lázadók” – adja meg a választ a balközép Volkskrant, amely szerint a légi katasztrófa kényelmetlen helyzetbe hozta Vlagyimir Putyin orosz elnököt. „Az oroszbarát lázadók tegnap elszenvedtek egy vereséget, amely könnyen az ukrán kormánnyal szemben négy hónapja tartó ellenállásuk végét jelentheti” – állapítja meg a lap, megjegyezve, hogy „a lázadók éppen az utóbbi napokban nyertek teret Moszkva segítségével”.