Juncker nem bővítené tovább az EU-t

Öt évig legalábbis biztosan nem. Az EB frissen megválasztott elnöke inkább konszolidálna.

MNO
2014. 07. 15. 18:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A következő öt évben nem lesz újabb bővítés. Az Európai Unió bővítési folyamatában szünetre van szükség ahhoz, hogy konszolidálhassuk a 28 tagállammal elért eredményeket” – magyarázta Juncker. Az elmúlt tíz évben az európai közösség 13 új taggal bővült, többségében kelet-közép-európai, volt szocialista országokkal. A legújabb tagország, Horvátország tavaly júliusi csatlakozása óta lelassult a bővítés folyamata. Juncker mindenesetre leszögezte: „vezetésem alatt folytatódni fognak a megkezdett tárgyalások, különösképpen a nyugat-balkáni országokkal, amelyeknek európai perspektívát kell előrevetíteni”.

Emellett az EU-bizottság új elnöke hangsúlyozta, hogy erősíteni kell az együttműködést az EU keleti határainál fekvő országokkal, úgymint Ukrajnával és Moldovával. Az utóbbi országok folyamatosan küzdenek a szomszédos Oroszország növekvő befolyása ellen. Juncker összességében azt szorgalmazta, hogy erőteljesebben jelenjen meg az Európai Unió a nemzetközi porondon. „Nem elégedhetünk meg jelenlegi külpolitikánkkal” – mondta az újonnan megválasztott bizottsági elnök, és hozzátette, hogy a nemzeti külügyminisztériumok túlságosan gyakran fékezik az EU tevékenységét.

Az uniós országok állam-, illetve kormányfőinek testülete, az Európai Tanács június 27-én Brüsszelben döntött úgy – David Cameron és Orbán Viktor ellenszavazata mellett –, hogy Luxemburg 18 éven át volt, keresztényszociális pártállású miniszterelnökét jelöli a tisztségre. A tagállami csúcsvezetők jelölésének elnyeréséhez minősített többségre volt szükség a lisszaboni szerződés értelmében.

E szerződés – amelynek a szabályai alapján most először választottak európai bizottsági elnököt – kimondja, hogy a tagállami csúcsvezetőknek az EP-választások eredményének figyelembe vételével, a megfelelő konzultációk lefolytatása után kell bizottsági elnököt jelölniük.

A jobbközép, kereszténydemokrata irányzatú Európai Néppárt márciusban, az idei EP-választási kampány előtt Junckert választotta meg csúcsjelöltjének, a május 22–25-i EP-választásokon pedig a néppártiak szerezték meg a legtöbb EP-mandátumot.

A jelölés kapcsán Pogátsa Zoltán közgazdász azt hangsúlyozta a Lánchíd Rádióban, hogy Junckerrel az offshore királya kerülhet az Európai Bizottság élére. Hangsúlyozta: nem véletlen, hogy a kis Luxemburg már a harmadik EB-elnököt adhatja, ugyanis ez az ország egy szövevényes gazdasági hálózat középpontja, amely az egész EU-t átfonja, sőt túlnyúlik rajta. Pogátsa szerint Juncker széles körű támogatottsága összefügg azzal, hogy egy adóparadicsom kormányfője volt. Emiatt európai bizottsági elnökként sem várható tőle, hogy fellépjen az EU-nak sok kárt okozó offshore ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.