Az Egyesült Államok légiereje újabb támadásokat hajtott végre az Iszlám Állam nevű szélsőséges szunnita csoport ellen az észak-iraki kurd autonóm terület székhelye, Erbíl közelében – közölte vasárnap az amerikai középső parancsnokság, amelyhez a Közel-Kelet területe tartozik. Az akcióban vadászrepülőgépeket és drónokat vetettek be a kurd önvédelmi erők, a pesmergák védelmében. Az amerikai légicsapásoknak köszönhetően sikerült visszafoglalniuk két észak-iraki települést a szunnita fegyveresektől.
Az iraki emberi jogi miniszter szerint az iszlamisták félezer embert, köztük nőket is gyerekeket öltek meg, többeket élve temettek el. A jaziditák egyistenhívők, a szélsőséges muszlimok sátánimádóknak tartják őket.
Az Egyesült Államok kimenekítette az észak-iraki külképviseleteken szolgálatot teljesítő diplomatái egy részét a közel-keleti országban előrenyomuló iszlamista szélsőségesek jelentette biztonsági kockázatra való tekintettel. A külügyminisztérium tájékoztatása szerint a bagdadi nagykövetség és az iraki kurd autonóm terület székhelyének számító Erbílben található konzulátus az óvintézkedések ellenére továbbra is üzemelni fog.
Federica Mogherini olasz külügyminiszter vasárnap nem zárta ki annak lehetőségét, hogy hazája katonailag beavatkozik az iraki helyzetbe. Franciaország viszont nem tervezi, hogy katonailag is beavatkozik az Irakban előrenyomuló Iszlám Állam ellen, mindössze humanitárius segélyszállítmányokat küld az országba. Laurent Fabius francia külügyminiszter a nap folyamán érkezett meg Erbílbe, ahol szemügyre vette az első francia segélyszállítmány megérkezését.
Maszúd Barzáni, az észak-iraki kurd autonóm régió elnöke arra kérte vasárnap a nemzetközi közösséget, hogy segítsék fegyverekkel a kurdok harcát az országban előrenyomuló szélsőséges szunnita csoport ellen. Nem egy terrorcsoport, hanem egy terrorállam ellen harcolunk – jelentette ki a politikus a Laurent Fabiuszel tartott közös sajtótájékoztatóján.
A szélsőséges iszlamista fegyveresek nemrégiben bevették az addig kurdok ellenőrizte Szindzsár városát, és mintegy félórányi autóútra megközelítették a régió fővárosát. Emiatt mintegy kétszázezren – többségében a türkmén és jazidi kisebbség tagjai – menekültek el a közeli hegyekbe.
Az Amerikai Egyesült Államok légiereje szombat éjjel is támadásokat hajtott végre az iraki iszlamista szélsőségesek ellen, míg Nagy-Britannia megkezdte segélyküldemények ledobását az észak-iraki lakosságnak.
Ferenc pápa hatékony nemzetközi és helyi megoldást szorgalmazott vasárnap az iraki erőszak minden formájának beszüntetése érdekében.