Mark Carney egy londoni üzleti rendezvényen úgy fogalmazott: soha nem jó nagy nyilvánosság előtt „készenléti tervekről beszélni, legfeljebb arról, hogy vannak ilyen készenléti tervek”.
Carney most először tett egyenes utalást nyilvánosan arra, hogy a brit jegybanknak vannak külön tervei a skóciai népszavazás lehetséges eredményeire, jóllehet a kormányzó semmiféle részletet nem árult el ezekről. Hozzátette ugyanakkor, hogy a Bank of Englandnek tervek és monetáris eszközök „széles választéka” áll rendelkezésére az Egyesült Királyság pénzügyi stabilitásának fenntartásához.
A skót kormány szeptember 18-ára írta ki a népszavazást arról, hogy Skócia elszakadjon-e a 307 éves brit uniótól. A közvélemény-kutatások rendre azt mutatják, hogy a függetlenséget ellenzők abszolút többségben vannak; a legutóbbi felmérés alapján jelenleg a skót választók 54 százaléka szavazna az elszakadás ellen.
A függetlenséget pártolók és az unió fenntartásának hívei között éppen arról folyik a leghevesebb vita, hogy Skócia használhatná-e tovább a fontot, ha elszakad Nagy-Britanniától. Alex Salmond skót kormányfő rendre azzal érvel, hogy van lehetőség a megegyezésre a fontunió fenntartásáról függetlenség esetén is, mivel ez Skócia és az Egyesült Királyság fennmaradó részének közös érdeke.
Ezt a brit kormány mindazonáltal többször is egyértelműen elvetette. A brit pénzügyminisztérium nemrég közleményében szögezte le, hogy „ha Skócia otthagyja az Egyesült Királyságot, otthagyja a fontot is”.
„A skót kormány válást javasol, ugyanakkor meg akarja tartani a közös bankszámlát és a közös hitelkártyát”, az Egyesült Királyság azonban nem vállalhatja azt a kockázatot, hogy adófizetőinek kelljen szükség esetén pénzügyileg kisegíteniük „egy külföldi országot és annak bankjait” – áll a brit pénzügyminisztériumi nyilatkozatban.
George Osborne brit pénzügyminiszter a BBC-nek nyilatkozva nemrégiben ezt megtoldotta azzal, hogy a brit font „nem CD-kollekció, amelyen szakítás után osztozkodni lehet”.
Londoni pénzügyi elemzők már felhívták a figyelmet arra a kockázatra, hogy a betétesek, sőt maguk a bankok is „elmenekülhetnek” Skóciából, ha a függetlenségi népszavazáson az elszakadásra voksolók győznének.
A UBS bankcsoport londoni befektetési részlege minap ismertetett tanulmányában azt valószínűsítette, hogy ha Skócia a függetlenségre szavaz, akkor a bankbetétesek „nagyon gyorsan” hozzákezdhetnek pénzük kivonásához és áttelepítéséhez Angliába, különös tekintettel arra is, hogy a skót bankrendszer elszakadás esetén már nem tudhatná maga mögött a Bank of England likviditási garanciáit.
A ház szerint a legnagyobb skóciai bankok is távozhatnak, ha bizonytalanná válik, hogy továbbra is támaszkodhatnak-e a brit jegybank likviditásforrásaira.
A UBS elemzői szerint elsősorban a Royal Bank of Scotland (RBS) és a Lloyds bankcsoport dönthet úgy, hogy áttelepül Angliába, annál is inkább, mivel e két bankot a pénzügyi válság idején a brit kormány hatalmas költségvetési tőkeinjekciókkal mentette meg az összeomlástól. E befektetések nyomán a brit államnak az RBS-ben 80, a Lloyds csoportban 24,9 százalékos részesedése van.