A kinevezését követően Ábádi nemzeti egységre szólított fel az Iszlám Állam (IÁ) szélsőséges szunnita szervezet ellen, amely június óta jelentős területeket foglalt el az ország északi és nyugati részén, és ott a saría (iszlám vallási jog) radikális értelmezésén alapuló „kalifátust” kiáltott ki. „Mindannyiunknak együtt kell működnünk, hogy szembeszálljunk az Irak elleni terrorista kampánnyal, és megfékezzük a terrorista csoportokat” – mondta Ábádi.
Az IÁ ellen az elmúlt napokban légicsapásokat folytató Egyesült Államok üdvözölte a kinevezést. Washington támogatásáról biztosította Ábádit, és egy új és befogadó jellegű kormány mielőbbi felállítását sürgette. Máliki egyes pártársai azonban elutasították az egyébként saját parlamenti blokkjukban helyet foglaló Ábádi személyét, és alkotmányellenesnek minősítették az államfő lépését.
„Nem maradunk szótlanok (...) A szövetségi bíróságon fogunk tiltakozni a kinevezés ellen” – mondta Huszein al-Máliki, aki az eddigi kormányfő veje és párttársa. Máliki pártjának egy másik képviselője pedig úgy fogalmazott, hogy Fuád Maszúm államfő döntése „nagy problémákhoz fog vezetni, és ezért az elnököt terheli a teljes felelősség”. Ábádit a bagdadi parlamentben síita frakciója jelölte a miniszterelnöki posztra hétfőn, a törvényhozás többsége pedig elfogadta a jelölést.
Ugyanakkor Máliki helyi idő szerint vasárnap késő este tartott televíziós beszédében egyértelművé tette, hogy a legnagyobb síita tömb vezetőjeként szerinte őt illeti a kormányalakítás joga. Az ENSZ-főtitkár iraki különmegbízottja, Nikolaj Mladenov a Twitteren jogszerűnek nevezte Ábádi kinevezését, és közleményében arra szólította fel az iraki fegyveres erőket, hogy ne avatkozzanak be a politikába.
Máliki maga még nem reagált Ábádi kinevezésére. Őt korábban egyes síita politikustársai, a szunniták és Teherán, a térség vezető hatalma, Irak szövetséges is kérte, hogy álljon félre egy kevésbé megosztó politikus kedvéért.
Többeket keresztre feszítettek és lefejeztek az Irakban és Szíriában is előrenyomuló, Iszlám Állam nevű szélsőséges szunnita szervezet tagjai, miközben felszámoltak egy ellenállási gócpontot Kelet-Szíriában – tudatta hétfőn az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja.
Véres hatalomátvétel
A korábban Iraki és Levantei Iszlám Államként ismert szervezet, az Iszlám Állam tavaly tavasszal kapcsolódott be a több mint három éve tartó szíriai polgárháborúba, s azóta már megszerezte az ellenőrzést Rakka és Deir-ez-Zór tartomány majdnem teljes területe felett. A 2011. március 15-én békés tüntetésekkel kezdődött, majd a véres megtorlás hatására polgárháborúba torkolló szíriai felkelés halálos áldozatainak száma már meghaladja a 170 ezret.